V Británii za posledních 24 hodin registrovali 78.610 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters. Britská zmocněnkyně pro zdravotní záležitosti Jenny Harriesová varovala, že v příštích dnech může dojít k "ohromujícímu" nárůstu.
Ve Spojeném království, kde žije přibližně 67 milionů obyvatel, vyšel pozitivní test na covid-19 asi 11 milionům lidí. Země dosud zaznamenala přes 146.000 souvisejících úmrtí.
Premiér Boris Johnson varoval v souvislosti se šířením nové vysoce přenosné varianty koronaviru omikron před "přílivovou vlnou" nákaz. V úterý proto v parlamentu prosadil sadu zpřísněných opatření proti koronaviru a to i navzdory skutečnosti, že proti plánu hlasovaly desítky členů z jeho vlastní Konzervativní strany. Většina restrikcí byla schválena pouze díky podpoře opozičních labouristů.
Harriesová označila variantu omikron za "pravděpodobně nejvýznamnější hrozbu" od začátku pandemie. "Čísla, která uvidíme v příštích dnech, budou docela ohromující ve srovnání s tempem růstu, který jsme zaznamenali v případech předchozích variant," řekla dnes v parlamentu. Nová varianta podle ní může vážně ohrozit zdravotnictví.
Počet nových případů omikronu se každý den zhruba zdvojnásobí, nejvíce jich přibývá především v Londýně a Manchesteru. Podle Reuters v Británii zaznamenali přes 10.000 případů omikronu. Nejméně deset lidí s touto variantou skončilo v nemocnici a jeden člověk zemřel.
Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid dnes uvedl, že varianta omikron je nyní zodpovědná za přibližně 60 procent případů covidu-19 v Londýně.
"Nikdo si nepřeje další omezení," řekl Javid stanici BBC na otázku, zda vláda plánuje dál zpřísnit pravidla, aby zpomalil šíření. "Zároveň lidé chtějí bezpečí, pro sebe, pro svou rodinu a pro své přátele," uvedl ministr.
Francie zvažuje, že kvůli rychlému šíření varianty omikron bude vyžadovat negativní PCR test po všech cestujících z Británie. Reuters to řekl vládní zdroj, podle kterého vláda dosud rozhodnutí neučinila.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.