Británie dnes ohlásila 42.776 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od poloviny července, kdy bylo v Británii přes 54.000 případů denně. Za poslední den v zemi zemřelo 136 lidí v souvislosti s covidem-19, během červencové vlny pandemie v ostrovním království umíralo v průměru desetkrát méně lidí než teď, v lednu to ale bylo desetkrát více, vyplývá z údajů britského ministerstva zdravotnictví.
"Spojené království má nejvyšší podíly nakažených koronavirem a hlášených úmrtí v západní Evropě. Vlna (pandemie) začala v létě a stále má vzestupnou tendenci. Zatímco Francie, Německo, Španělsko a Itálie úspěšně potlačily vlnu vyvolanou variantou delta, Británie hlásí 40.000 nových případů," píší The Times.
Vládní poradce Patrick Vallance uvedl, že vakcína měla zemi umožnit návrat k normalitě, ale Británie je nadále v prekérní situaci. Při přepočtu na počet obyvatel umírá v Británii na covid dvakrát více lidí než ve Francii a v Německu a dokonce pětkrát více než v Nizozemsku, vypočítal list The Times. Předseda Konzervativní strany Oliver Dowden se dnes omluvil za vládní přehmaty při zvládání pandemie.
Ve Francii dnes zdravotníci zachytili 4341 nových případů, v nemocnicích leží 6601 pacientů s covidem. Obě tato čísla mají při započtení průměru posledních sedmi dní velmi mírně klesající tendenci. Třicet nakažených dnes v zemi z 67 miliony obyvatel zemřelo.
Francouzská vláda dnes požádala parlament, aby prodloužil zdravotní stav nouze až do července příštího roku, oznámil dnes vládní mluvčí Gabriel Attal. Vláda by tak podle něj, "pokud by se situace opravdu výrazně zhoršila", mohla opět za pomoci dekretů zavést covidový pas pro vstup do některých veřejně přístupných zařízení, například barů a kin. Stav nouze a povinné pasy prokazující bezinfekčnost bez schválení požadovaného zákona přestanou platit 15. listopadu.
V Nizozemsku začaly počty nově nakažených v posledních týdnech stoupat, za poslední den se v zemi se 17,5 miliony obyvatel objevilo 3746 pozitivních testů. Je to o třetinu víc, než je průměr posledních sedmi dní a také nejvyšší počet od 29. července. Reprodukční číslo R má hodnotu 1,12, uvedl dnes národní zdravotní úřad RIVM. Pro srovnání, v Česku má aktuálně číslo R hodnotu 1,23. V Nizozemsku za poslední den zemřelo 12 nakažených, celková bilance je 18.227 mrtvých.
V Belgii rovněž stoupají počty nově infikovaných, zejména v severní části země, nizozemskojazyčném Vlámsku. Belgie nezveřejňuje denní údaje, ale průměry za sedm dní. Za poslední týden se denně nakazilo 2095 lidí, o deset procent více, než v týdnu předchozím. Naopak počty nově hospitalizovaných klesají, konstatuje stanice RTBF. V desetimilionové Belgii teď umírá s covidem v průměru deset lidí denně.
Laďka Něrgešová je už nějaký čas opět součástí týmu, který na Primě pro televizní diváky připravuje zprávy ze šoubyznysu. Snad každý v Česku ví, čím si moderátorka prochází, přesto se sama rozhodla vrátit na obrazovku. A nejen tam. Nemá totiž problém ani vyrazit mezi lidi.
Evropská unie se rozhodla pro další zpřísnění vízové politiky vůči ruským občanům. Nově jim už nebudou vydávána víza, která slouží k opakovaným cestám na území členských států. Rusové budou muset žádat o povolení v případě každé cesty do EU.
Britský král Karel III. už i oficiálně připravil mladšího bratra Andrewa o tituly prince a vévody z Yorku. Panovníkův sourozenec také nemůže nadále používat oslovení "Jeho královská Výsost". Informoval o tom britský deník Guardian.
Poměrně teplé podzimní počasí se očekává i během právě začínacího týdne. Svatý Martin tak na bílém koni nedorazí, dokonce i na horách bude díky inverzi svítit sluníčko. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Podzimní kolo Sbírky potravin potvrdilo, že solidarita a ochota pomáhat jsou v Česku živou tradicí. Lidé po celé republice darovali celkem 719 tun potravin a drogerie, což představuje nárůst o 15 procent oproti minulé sbírce. Jen potravin se vybralo 645 tun, což odpovídá více než 1 290 000 porcím jídla. Dalších 74 tun tvořily hygienické potřeby.
Odcházející ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že výdaje i příjmy státního rozpočtu pro příští rok odsouhlasili nezávislí experti. Na kritiku ze strany Andreje Babiše (ANO) reagoval i končící premiér Petr Fiala (ODS). Babiš se podle jeho názoru neustále jen vymlouvá.
Pražská doprava je a zřejmě už navždy bude budit velké vášně. Do končícího náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) se nejnověji pustil herec Michal Suchánek. Hřib se ale nedal a rozhodl se reagovat, přičemž Suchánka označil za naivního.
Předseda hnutí ANO a pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš si opět postěžoval na vládu Petra Fialy (ODS) kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle Babiše v něm chybí desítky miliard na výdaje. Současný kabinet v týdnu podal v souladu s ústavou demisi.
Simona Stašová i její maminka Jiřina Bohdalová mají důvod, proč se těšit na závěr letošního roku. Prvně jmenovaná se stane babičkou a druhá dokonce prababičkou. Simonin syn Vojtěch totiž čeká prvního potomka. Jak se na vnouče těší matka nastávajícího otce?
Šest let uplynulo v říjnu od smrti Karla Gotta, ale tentokrát se až tolik nevzpomínalo, protože rodina polevila ve svých aktivitách. Na nejslavnějšího českého zpěváka se ale samozřejmě nezapomnělo. Připomněli ho jiní lidé.
Až 16 hodin mohou trvat nedělní výpadky dodávek energií na Ukrajině po posledních ruských útocích, uvedla společnost Ukrenergo, která spravuje distribuční síť v zemi. Informoval o tom britský deník Guardian. Energetici budou provádět nezbytné opravy.
Jsou sice jen ukazatelem popularity, přesto mají ceny Český slavík velkou prestiž. Zájem je mezi muzikanty i o vystoupení na galavečeru. Letos se podle všeho chystá jedno speciální vystoupení. Bude věnované nadané zpěvačce, která podlehla zákeřné nemoci.