Británie míří do zimy jako z noční můry, píše prestižní deník

Dlouhé fronty před čerpacími stanicemi. Rvačky panikařících řidičů, jimž před očima docházejí zásoby benzínu. Vojáci rozmístění po celé zemi, aby pomáhali při distribuci pohonných hmot. A na pozadí pokračující pandemie nemoci covid-19, potraviny hnijící na polích a rodiny propadající se do bídy. Tohle je Británie v roce 2021, napsal zpravodajský server The New York Times.

Velká Británie, ilustrační foto

Ještě před nedávnem, když premiér Boris Johnson zrušil v červenci všechna protipandemická opatření, byla nálada po celé zemi přiměřeně optimistická. Úspěšná očkovací kampaň konečně obnovila milované svobody každodenního života - návštěvy rodin a přátel, setkávání se známými a seznamování s neznámými lidmi, posezení v kavárnách a restauracích.

Počty nakažených sice dál rostly, ale bilance hospitalizovaných a mrtvých podstatně klesla. Zdálo se, že celá tahle noční můra už skončila. Ale posledních několik týdnů jakýkoli pocit normálnosti znovu zahnalo. Dramatická palivová krize, kterou do značné míry způsobil nedostatek řidičů nákladních automobilů, kvůli níž na jejím vrcholu musela zavřít zhruba třetina všech čerpacích stanic, nejvíce bije do očí.

Souběh různých problémů - globální nedostatek benzínu, stoupající ceny energií a potravin, problémy dodavatelských řetězců a rozhodnutí konzervativců seškrtat sociální dávky - vrhá na budoucnost Británie temný stín. Dokonce i Boris Johnson, známý svým bezbřehým optimismem a žoviálností, má problém tuto situaci nějak zlehčit.

Panika minulých týdnů, která vyvolala staré vzpomínky na bouřlivý konec 70. let 20. století, nebyla nijak nečekaná. Po mnoho měsíců vedoucí představitelé průmyslových odvětví napříč celým hospodářstvím varovali před chronickým nedostatkem pracovních sil. Nejen řidičů nákladních automobilů, ale také sběračů ovoce, řezníků, číšníků či zaměstnanců ve zdravotnictví.

Známky narušených dodavatelských řetězců a jejich dopadu na podnikání jsou všude: prázdné regály v supermarketech, potraviny kazící se na polích, čím dál tím více vývěsek upozorňujících na volná pracovní místa ve výlohách obchodů a restaurací. Zpracovatelé masa dokonce vyzvali vládu, aby jim dovolila najímat vězně.

Jednou z hlavních příčin této ošemetné situace je brexit, nebo přinejmenším způsob, jak se k němu vláda postavila. Británie protahovala odchod z EU, který se odehrál bez jakékoli skutečné snahy Borise Johnsona zajistit hladký přechod. To vedlo k exodu evropských pracovníků, což pak ještě posílila pandemie. Od července 2019 do září 2020 odešlo z Británie až 1,3 miliónu cizinců.

Přesto i v době, kdy už začalo být jasné, že Británie čelí zásadnímu nedostatku pracovních sil, odmítli konzervativci reagovat. Vedli prázdné politické řeči a vše označovali za "vykonstruovanou situaci". Vykrucovali se a ujišťovali veřejnost, že není čeho se obávat.

A když si uvědomili, že mají možnost svou nedbalost vydávat za laskavost, začali tvrdit, že důvodem jejich neschopnosti jednat byla vlastně snaha přimět společnosti, aby platily víc britským zaměstnancům, namísto toho, aby se spoléhaly na levnou zahraniční sílu.

Toto alibi pro nečinnost je nepřesvědčivé. Například v Nizozemsku zlepšil nový zákon platební a pracovní podmínky pro řidiče nákladních vozů. V Británii zůstávají podmínky mezi nejhoršími v Evropě. A nabídka vlády v podobě 5000 dočasných víz pro řidiče ze zemí EU, přišla příliš pozdě a v nedostatečné podobě.

Namísto vyšších mezd se britská veřejnost zatím setkala jen s vyššími cenami. Inflace roste rychleji než kdykoli od roku 1997. Globálně stoupající cena pohonných hmot dále zatěžuje životy lidí a energie v Británii jsou dražší než kdekoli jinde v Evropě.

Zatímco jiné vlády, například ve Španělsku a Itálii, se postaraly, aby byly rodiny v nouzi chráněny před rostoucími náklady, konzervativci takovou shovívavost neprojevili. Tři milióny domácností v Británii už žijí v "palivové bídě", kdy se musí rozhodovat, jestli budou v zimě topit nebo jíst. Očekává se, že poté, co konzervativci tento měsíc zvýší horní hranici cen energií, tento počet stoupne o dalšího půl miliónu.

Přesto Boris Johnson tvrdí, že dodal britskému konzervatismu vlídnější tvář. Zaníceně mluví o zvyšování úrovně a "nastartování" komunit, které zůstávají pozadu. Ale chování jeho vlády tomu neodpovídá.

K poslednímu září ukončila program, který kompenzoval lidem až 80 procent ztrát příjmů během pandemie. A šestého října sníží konzervativci britskou všeobecnou sociální dávku, takzvaný Universal Credit, o 20 liber (necelých 600 korun) týdně - a to v době, kdy je na ní závislých více lidí než kdykoli dříve.

Jde o největší jednotlivé snížení sociálních dávek v britských dějinách a odhaduje se, že dalšího půl miliónu lidí posune pod hranici bídy - a to včetně 200.000 dětí. Nově představený fond pomoci v době zimní nouze v hodnotě 500 miliónů liber jen stěží zmírní následky dvanáctinásobně vysokého škrtu.

Ale Boris Johnson s největší pravděpodobností neponese následky svých kroků. Jeho vláda, opírající se o pohodlnou většinu, zůstává v bezpečí. Navíc on sám umí mistrně využívat krize coby nové příležitosti. Dokáže se přizpůsobit a nenechat zatěžovat smyslem pro zodpovědnost nebo poctivost, proto se mu v nepříznivých podmínkách daří. Zbytek země už takové štěstí mít nebude.

Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší nárůst nakažených od března

20.10.2021 22:00 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší přírůstek laboratorně potvrzených nových případů…

Ženám hrozí v Británii další nebezpečí. Někdo jim dává do pití drogy

20.10.2021 21:58 Britská ministryně vnitra Priti Patelová požádala policii, aby jí urychleně podala informace k…

Centrem Damašku otřásla exploze, zničila armádní autobus a zabila 14 lidí

20.10.2021 21:50 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Maledivy se obávají zkázy, pokud země nenaplní klimatické závazky

20.10.2021 20:59 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Británii hrozí až 100.000 nakažených denně

20.10.2021 20:28 Aktualizováno V Británii by mohly přírůstky nakažených koronavirem brzy překročit hranici 100.000 potvrzených…

NATO má s Ruskem nejhorší vztahy od studené války, tvrdí Stoltenberg

20.10.2021 16:50 Rusové vyslaní do Severoatlantické aliance nebyli diplomaté, ale pracovníci zpravodajských služeb,…

Rusko hlásí další rekord v počtu zemřelých s covidem, bude týdenní volno

20.10.2021 15:31 Aktualizováno V Rusku bude kvůli šíření koronaviru a vysokému počtu úmrtí s covidem-19 týdenní pracovní volno.…

Kreml nevyloučil setkání Putina s Bidenem ještě v tomto roce

20.10.2021 13:38 Mluvčí Kremlu dnes nevyloučil, že by se prezidenti Ruska a Spojených států mohli znovu setkat ještě…

Peking před zimní olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:25 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Tálibán ocenil sebevražedné atentátníky, kteří zemřeli při útocích proti…

20.10.2021 11:58 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

Související:

Nejnovější

reklama