Británie nevylučuje možnost, že by v případě ruské invaze na Ukrajinu uvalila sankce přímo na šéfa Kremlu Vladimira Putina, řekla dnes stanici Sky News britská ministryně zahraničí Liz Trussová. Podobným způsobem se v úterý vyjádřil i americký prezident Joe Biden, který rovněž varoval před obřími globálními následky případné ruské agrese.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes reagoval prohlášením, že postihy namířené na Putina by byly zničující pro politické vztahy Moskvy a západních zemí, ruskou ekonomiku by však nezasáhly.
"Nic nevylučujeme," řekla Trussová k otázce osobních sankcí na Putina. "Předložíme nový zákon, který zpřísní náš sankční režim, abychom mohli cílit na více společností a jednotlivců v Rusku. Předložíme to v příštích dnech," dodala.
Británie již nyní Ukrajině poskytuje obranné zbraně a ekonomickou podporu, připomněla šéfka britské diplomacie. "Naléháme na Rusko, aby upustilo od plánů na invazi a dáváme velmi jasně najevo, že pokud by ji provedli, přineslo by to Rusku vážné ekonomické náklady," řekla.
"Politicky by to nebylo bolestivé, bylo by to zničující," řekl k dopadům případných sankcí vůči Putinovi na diplomatické vztahy mluvčí Kremlu Peskov. Ruské zákony však podle něj již nyní zakazují vysokým činitelům vlastnit majetky v zahraničí a osobní sankce by proto neměly příliš velký ekonomický dopad. Dodal rovněž, že američtí politici, kteří hovoří o osobních postizích vůči Putinovi, nemají v této oblasti expertní znalosti.
Rusko rozmístilo u hranic s Ukrajinou kolem 100.000 vojáků a Západ se obává, že se zřejmě chystá na invazi. Kreml to však odmítá. Moskva však zároveň vznáší bezpečnostní požadavky, chce například závazky od NATO, že nepřijme do svých řad Ukrajinu.
USA, Británie, Kanada či Austrálie kvůli rostoucí hrozbě invaze stahují z Kyjeva rodiny svých diplomatů i některé zaměstnance velvyslanectví. Řada dalších zemí včetně ČR varuje občany, aby necestovali na východ a sever Ukrajiny.
Britská policie vydala zásadní prohlášení týkající se obvinění z nevhodného chování Andrewa Mountbattena-Windsora. Policie potvrdila, že ve spolupráci s prokuraturou (Crown Prosecution Service) provede posouzení informací, které naznačují možné zneužití pravomoci veřejného činitele. Cílem tohoto postupu je zjistit, zda existuje podezření ze spáchání trestného činu a zda bude nutné zahájit plnohodnotné vyšetřování.
Popová ikona Britney Spears prodala práva k celému svému hudebnímu katalogu. Podle informací, které získala stanice BBC, se čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka dohodla na prodeji s nezávislým hudebním vydavatelstvím Primary Wave. K uzavření transakce mělo dojít 30. prosince za částku pohybující se kolem 200 milionů dolarů, což je v přepočtu přibližně 4,7 miliardy korun.
Zpěvačka Shakira vyděsila své fanoušky během sobotního koncertu v San Salvadoru, když přímo uprostřed vystoupení utrpěla dramatický pád. Kolumbijská hvězda právě zpívala svůj hit Si Te Vas a běžela po pódiu, když si nešťastně podvrtla kotník a zřítila se k zemi. Při pádu dopadla na loket a strhla s sebou i stojan na mikrofon.
Na Nově nedávno vyvrcholila poslední řada Bachelora. Ještě během února odstartuje nový Survivor, takže je nejvyšší čas se seznámit se všemi účastníky letošní série. Jejich jména už jsou totiž známá.
Expremiér Petr Fiala (ODS) ve středu reagoval na spekulace o možné kandidatuře ve volbách do Senátu či prezidentských volbách. Fiala oznámil, že bude pokračovat jako politik v Poslanecké sněmovně.
Smutná zpráva zasáhla Bena Cristovaa, který je jednou z největších hvězd české hudební scény. Kořeny má ale díky otci v Africe. S tatínkem už se ale neuvidí. Fanouškům totiž prozradil, že táta přišel o život při dopravní nehodě.
Kriminalisté kvalifikovali úterní napadení v Chrudimi jako vraždu. Jeden z účastníků incidentu totiž v nemocnici podlehl svým zraněním, druhá osoba skončila v poutech. Policie odhalila, že jedním z aktérů je nezletilá osoba.
Česko v uplynulém týdnu zasáhla smutná zpráva. Zemřela legendární herečka Jana Brejchová, bylo jí 86 let. Lidé se s ní budou moci rozloučit během příštího týdne. Rodina už totiž rozhodla o podobě posledního rozloučení.
Český šoubyznys oběhla v minulém týdnu zpráva o rozchodu Lukáše Langmajera a Jitky Boho. Modelka se jako první vyjádřila ke konci vztahu, ale ani herec se nedržel úplně zpátky. Jeho první reakce však byla poměrně svérázná.
Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News.
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Českým zdravotnictvím v úterý otřásl nevídaný případ. Olomoučtí krajští kriminalisté prověřují podezření z provádění neindikovaných implantací defibrilátorů ICD v olomoucké fakultní nemocnici. Nikdo zatím nebyl obviněn, v případu ale hrozí až dvanáctileté tresty odnětí svobody.