Británie oznámila rozšíření sankčního seznamu vůči Rusku

Británie oznámila rozšíření svého sankčního seznamu vůči Rusku. Reaguje tak na podle Londýna falešná referenda o připojení Moskvou okupovaných či ovládaných částí ukrajinského území k Rusku, uvedla agentura Reuters. Na sankční seznam bylo doplněno 92 nových jmen, jsou mezi nimi ruští představitelé zapojení do organizace hlasování na východě Ukrajiny, oligarchové, ale i členové vedení největších ruských bank.

Liz Trussová

Obyvatelé čtyř ukrajinských regionů, které buď přímo okupuje ruská armáda nebo kde proruští separatisté vyhlásili samozvané republiky, se dnes již čtvrtým dnem mají podílet na Moskvou narychlo zorganizovaných hlasováních, které neuznává Kyjev ani Západ. "Falešná referenda konaná s pistolí u hlavy nemohou být svobodná ani spravedlivá a my jejich výsledky nikdy neuznáme," uvedl britský ministr zahraničí James Cleverly. "Jde o jasnou ukázku násilí, zastrašování, mučení a nucených deportací v oblastech, které Rusko obsadilo," dodal.

Nejnovější sankce se podle Cleverlyho týkají těch, kteří se na podílejí na přípravě hlasování a rovněž i "jednotlivců, kteří i nadále podporují ruskou útočnou válku".

Na sankční seznam tak nově přibyl například Sergej Jelisejev, bývalý pracovník ruské tajné služby FSB, který nyní stojí v čele ruské okupační vlády ukrajinské Chersonské oblasti. Dále pak Ivan Kusov, ministr školství v proruské separatistické Luhanské lidové republice (LNR), Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij), náčelník proruské správy v okupované části Záporožské oblasti a Jevgenij Solncev ze separatistické Doněcké lidové republiky (DNR).

Sankce postihnou i čtyři oligarchy, jejichž majetek má dohromady hodnotu 6,3 miliardy liber (téměř 174 miliard Kč). Je mezi nimi například Iskander Machmudov, který podniká ve strojírenství, nebo Igor Makarov, bývalý profesionální cyklista, nyní miliardář podnikající v energetice.

Nový balíček sankcí, zahrnuje rovněž 55 členů správních rad a zástupců vedení organizací, o kterých britská vláda řekla, že "pokračují ve financování ruské válečné mašinérie". Jde o banky Gazprombank, Sberbank a Sovcombank. Rovněž se sankce nově týkají společnosti IMA Consulting, která má přezdívku Putinova oblíbená PR agentura, a společnost Goznak, která je Rusku pověřena výrobou státních dokumentů, doklady ale vyrábí i na Ruskem obsazených územích Ukrajiny.

Sankce spočívají v zákazu cestování do Británie a zmrazení majetku, který osoby na sankčním seznamu v Británii mají. Jak vláda uvedla ve svém prohlášení, na britském sankčním seznamu je nyní přes 1200 osob a 120 organizací. Je mezi nimi i více než 120 oligarchů, jejichž jmění má hodnotu přes 130 miliard liber (3,6 bilionu Kč).

Témata: Liz Trussová | sankce | Rusko

Ukrajina se bez spolupráce se zahraničím spravedlnosti nedočká, říká…

06.12.2022 10:18 Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině,…

Na ruském vojenském letišti hoří zásobník ropy. Možná útočil dron

06.12.2022 10:08 Aktualizováno Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman…

Rusové podle ukrajinského velení útočí v okolí Bachmutu a Avdijivky

06.12.2022 09:03 Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajinu, ve směru na Bachmut a Avdijivku…

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Související:

Nejnovější