Británie: Rusko lže, navzdory ujištěním se nesnaží vyhýbat civilním obětem

Ruská vojska na Ukrajině pokračují v ofenzivě směrem na města Soledar a Bachmut na ukrajinském Donbasu a v ostřelování, vyplývá z dnešního pravidelného hlášení ukrajinské armády. Britské ministerstvo obrany dnes k vývoji války na Ukrajině uvedlo, že ruská ofenziva se kvůli nevýkonnosti ruské armády a prudkému ukrajinskému odporu zadrhla a popřelo nedávné tvrzení ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, podle něhož se Rusko svým pomalým postupem snaží vyhnout civilním obětem.

Sergej Šojgu, ruský ministr obrany.

Britské ministerstvo doplnilo, že Moskva ve skutečnosti s pomalým tempem ofenzivy na Ukrajině spokojená není a že Šojgu s Putinem kvůli němu pravděpodobně postavili mimo službu nejméně šest generálů.

V Doněcké oblasti na východě Ukrajiny se ruské síly dál soustředí na okolí Bachmutu a Avdijivku, sdělil dnes generální štáb ukrajinské armády. "U Soledaru, Bachmutu a Kodemy vedl nepřítel ofenzivu, ale bezúspěšně. Okolí Avdijivky ostřeluje z tanků a hlavňového a raketového dělostřelectva," uvedl štáb. Sdělil také, že Rusové ostřelují ukrajinské pozice také u Kramatorsku.

Ruští vojáci podle ukrajinského štábu v posledních hodinách rovněž podnikali dělostřelecké útoky na "objekty" v okolí Charkova a dalších měst a obcí v Charkovské oblasti. Využívali k tomu podporu bezpilotních letounů provádějících vzdušný průzkum.

Britské ministerstvo obrany dnes odmítlo úterní vyjádření ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, podle kterého Rusko záměrně zpomalilo ofenzivu, aby snížilo počet civilních obětí na Ukrajině. Ve stejný den, kdy Šojgu mluvil o snižování obětí mezi civilisty, zasáhla ruská balistická střela krátkého doletu Iskander vlak v Čaplyne a zabila přitom nejméně dvě děti a způsobila více než dvě desítky dalších obětí, podotklo britské ministerstvo.

Z toho podle Londýna vyplývá, že Rusku nevadí působit škody včetně úmrtí a zranění civilistů, když se mu zdá, že mu raketové nebo dělostřelecké údery přinesou vojenskou výhodu.

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 16:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější