Británie se díky novým opatřením vyhne lockdownu, tvrdí britský ministr

Británie se díky rozhodnutí znovu zavést některá opatření proti šíření koronavirové infekce nejspíš vyhne mnohem přísnějším omezením na začátku příštího roku. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid to dnes řekl v televizi Sky News.

Velká Británie, ilustrační foto

Premiér Boris Johnson představil nová opatření ve středu. Od pondělí budou muset všichni obyvatelé Anglie, kteří mohou, povinně pracovat z domova, pro vstup do nočních klubů a dalších míst s větším počtem lidí pak bude potřeba covidový certifikát, tedy doklad o dokončeném očkování nebo o negativním testu na covid-19.

Nová varianta koronaviru omikron se podle Javida šíří rychleji než jakákoli jiná zkoumaná varianta. Ve Spojeném království by se mohlo do konce prosince nakazit až milion lidí, pokud bude její přenos pokračovat současným tempem. Vláda podle něj jednala, aby zabránila neudržitelnému tlaku na britský zdravotnický systém NHS.

"Doufám, že většina lidí pochopí, že když nyní podnikneme nějaké rozhodné kroky, můžeme se případně vyhnout pozdějším opatřením," řekl Javid. Na otázku, zda by v lednu mohla být zavedena přísnější opatření, například plošná uzávěra, Javid odpověděl: "Doufám, že ne". Ministr dodal, že nynější opatření pomohou získat čas, aby se více lidí nechalo očkovat. Vláda nicméně neplánuje po vzoru některých evropských zemí zavést povinné očkování proti covidu-19 pro celou populaci.

Opatření v jednom z nejrušnějších obchodních období roku ale podle agentury Reuters nepřivítala většina podniků. Javid neuvedl, zda vláda zavede podporu pro firmy, které by v důsledku omezení mohly přijít o peníze. "Opatření, která jsme přijali v rámci plánu B, sice mají dopad, ale jsou navržena tak, aby byl co nejmenší," řekl.

Javid se také vyjádřil k videu z loňského roku, které se objevilo v médiích a které zachycuje vtipkování pracovníků kanceláře premiéra Johnsona o večírku uspořádaném v rozporu s karanténními opatřeními. Zveřejnění záběrů podpořilo předchozí informace tisku o vánočním večírku v Downing Street v čase, kdy protiepidemické restrikce podobné akce zakazovaly. Vláda stále odmítá uznat jakékoli porušení pravidel, Johnson ale za rostoucího pobouření oznámil interní vyšetření kauzy.

Javid prohlásil, že chápe hněv veřejnosti kvůli videu. "Jsem rád, že premiér požádal o vyšetřování, a také chápu, proč tolik lidí to video rozrušilo," uvedl.

Témata: Velká Británie

NATO se dle Stoltenberga u Ukrajiny připravuje se na nejhorší

26.01.2022 22:10 NATO doufá v dobré vyřešení vypjaté situace okolo Ukrajiny a Ruska, je ale připraveno na nejhorší,…

Izrael zpřístupní čtvrtou dávku očkování proti covidu širšímu okruhu lidí

26.01.2022 22:00 Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 bude v Izraeli nově zpřístupněna lidem mladším 60 let, kteří…

Biden nejspíš dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic…

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Francie má přes 428 tisíc nových nákaz, Británie pouze 102 tisíc

26.01.2022 21:10 Francie dnes oznámila 428.008 nových případů koronavirové nákazy. Jde o pokles vůči úterý, kdy…

Svět musí uvolnit zmražené afghánské fondy, řekl Guterres

26.01.2022 19:28 Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu…

V Německu poslanci poprvé debatovali o povinném plošném očkování proti…

26.01.2022 19:06 Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Aktualizováno Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Michel: EU je pro diplomatické řešení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

26.01.2022 17:03 Evropská unie podle předsedy Evropské rady Charlese Michela usiluje hlavně o diplomatické řešení…

Dvě třetiny Britů nemocných variantou omikron už v minulosti nemoc…

26.01.2022 16:14 Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v…

Související:

Nejnovější

reklama