Británie v blízké době nehodlá uznat vládu afghánského radikálního hnutí Tálibán, ale existuje prostor pro dialog s ním. Při dnešní návštěvě Kataru to řekl britský ministr zahraničí Dominic Raab, informovala agentura AP.
Na tiskové konferenci Raab prohlásil, že je pro navázání dialogu s Tálibánem, což umožní prověřit sliby radikálů, kteří ovládají Afghánistán znovu po 20 letech od půlky srpna.
Kromě jiného Tálibán slíbili, že do vlády zapojí zástupce celé společnosti, umožní cestovat Afgháncům i cizincům a zabrání teroristickým skupinám využívat Afghánistán jako svou základnu.
"V tom všem je budeme posuzovat podle toho, co budou dělat, nejen říkat," řekl Raab.
Jak napsala agentura AP, diplomatické uznání by Tálibánu umožnilo dostat se k rozvojové pomoci a půjčkám mezinárodních finančních institucí v době rychle se horšící ekonomické situace země.
Raab vystoupil na tiskové konferenci s katarským protějškem šajchem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a navštívil také místa, kde jsou ubytováni lidé evakuovaní v srpnu z Afghánistánu.
Katarský ministr řekl, že jeho země s Tálibánem jedná a spolu s Tureckem pracuje na technické podpoře, jež umožní obnovit provoz kábulského letiště. "Doufáme, že do několika dní budeme moci oznámit dobrou zprávu," řekl ministr Sání.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v Ankaře řekl, že kábulské letiště bylo využitelné pro "vojenské evakuační lety, ale pro ty civilní je třeba splnit bezpečnostní a další podmínky". "To není úkol jen pro Turecko a Katar," dodal Çavuşoglu. Vyzval k mezinárodní koordinaci v tomto směru a varoval před možnou migrační vlnou z Afghánistánu.
Raab řekl, že v Dauhá mluvil o tom, že je třeba zajistit, aby Afghánistán nebyl v budoucnu útočištěm teroristů, aby se předešlo humanitárním krizím, zajistila stabilita a aby byl Tálibán přinucen plnit dané sliby. "Musíme se nové realitě přizpůsobit. Naší prioritou je zajistit odjezd zbývajícím Britům a Afgháncům, kteří s Británií v minulosti spolupracovali, i dalším, jejichž životy jsou v nebezpečí," řekl ministr. Británie přesunula po nástupu Tálibánu k moci své velvyslanectví z Kábulu právě do Dauhá.
Hollywoodský herec Brad Pitt po sedmi letech abstinence přiznal, že se vrátil k pití alkoholu. Dvaašedesátiletý držitel Oscara ve svém nedávném rozhovoru pro časopis Esquire uvedl, že se k alkoholu vrátil v mnohem střídmější míře. Sám přiznal, že si nyní dopřeje pouze několik sklenic vína a vyhýbá se nadměrné konzumaci, neboť si uvědomil své limity i hodnotu klidných ranních hodin.
Jako na smilování se v Česku čeká na deštivé počasí, které by podle předpovědi mohlo dorazit po tomto tropickém víkendu. Meteorologové ale mírní očekávání. O trvalý déšť nepůjde, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Srpen je v plném proudu a k jeho slavným oslavencům patří i nejúspěšnější česká zpěvačka současnosti. Ewa Farna ve středu oslavila symbolických 33 let. Fanoušky při té příležitosti zaujala především nová vizáž popové hvězdy.
Jaromír Soukup už se měl po útoku z minulého týdne podrobit dvěma operacím. Mezitím pokračuje policejní vyšetřování napadení známého podnikatele. Případem se zabývají středočeští kriminalisté, kteří odhalili, jak s kauzou pokročili.
Českou filmařskou obec zasáhla velmi smutná zpráva, se kterou se musí vyrovnat především slavná sourozenecká dvojice. Ve věku 74 let zemřela režisérka a dramaturgyně Jana Hádková, maminka oblíbených herců Matěje a Kryštofa.
Je to letos čtyřicet let, co legendární britská kapela Queen odehrála poslední koncerty. Náš stát se tehdy ještě nacházel za železnou oponou, přesto mělo pár šťastlivců možnost vidět Freddieho Mercuryho a ostatní hudebníky. Kdo takové štěstí neměl, může si vše vynahradit už dnes.
Rodina na prvních krocích pěvecké kariéry Charlotte Gottové rozhodně nešetří. Nejnovějším důkazem je klip, kterého se fanoušci dočkali před několika dny. Natáčení probíhalo i ve slavném podniku, takže se dá předpokládat, že nemohlo jít o úplně levnou záležitost.
Až 37 stupňů bude během víkendu, kdy se očekává další tropická epizoda. Výstrahu před vysokými teplotami v pátek vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové nadále upozorňují i na nebezpečí požárů na většině území.
Manželský spor Vémolových opět graduje a v hlavní roli je auto. Karlos Vémola nechal odtáhnout vozidlo, které používala jeho slovenská manželka. Není proto překvapením, že Lela se opět rozhodla důrazně ozvat.
Americký prezident Donald Trump přiznal neobvyklé manévry během červencového návratu ze summitu NATO v Turecku. Zapříčinily je obavy o bezpečnost šéfa Bílého domu. Kritici nicméně poukazují na to, že desítky jiných lidí byly potenciálně v ohrožení.
Bývalý český prezident Miloš Zeman během pravidelného letního pobytu na chalupě na Vysočině opět nasedl do člunu. Plavbu absolvoval, přestože podmínky nebyly zrovna ideální. Lidé z ochranné služby museli být nablízku a pomáhat.
Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.