Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem od července. Vyplývá to z dnes zveřejněných vládních statistik. Agentura Reuters v této souvislosti připomíná páteční tvrzení premiéra Borise Johnsona, že obnovení uzávěry neočekává.
Ve Spojeném království, které má zhruba 67 milionů obyvatel, se nákaza koronavirem za uplynulých sedm dní prokázala u 333.465 lidí, což je oproti předchozímu týdnu patnáctiprocentní nárůst. Zároveň jde o nejvyšší sedmidenní bilanci od 21. července.
Za poslední den se koronavirus v Británii prokázal u 44.985 lidí, což je pokles proti pátku, kdy bylo hlášeno 49.298 nových případů. Denní bilance covidových úmrtí je k dispozici pouze pro Anglii a uvádí, že do 28 dní od prokázání nákazy zemřelo dalších 135 osob.
Sedmidenní bilance covidových úmrtí se v Británii oproti předchozími týdnu zvýšila o 12 procent. Od začátku pandemie nemoci covid-19 v zemi podlehlo 139.461 lidí, což je po Rusku druhý nejvyšší počet v Evropě.
Počty nových úmrtí jsou v Británii ve srovnání s předchozími vlnami výrazně nižší, k čemuž do značné míry přispělo očkování a větší zkušenosti s péčí o pacienty s koronavirem. Přesto se však britské nemocnice potýkají s náporem pacientů a počty nově zemřelých jsou v zemi mnohem vyšší než v mnoha jiných evropských státech.
Odborní poradci britské vlády v pátek uvedli, že je nutné se připravit na možné obnovení opatření, která mají zpomalit šíření nákazy. Zmínili přitom práci z domova. Nynější rychlá reakce by podle nich pomohla snížit pravděpodobnost, že bude později nutné přísné restrikce obnovit.
Premiér Johnson však v pátek prohlásil, že návrat k lockdownu neočekává. "Neshledáváme vůbec nic, co by naznačovalo, že to je pravděpodobné," poznamenal.
Česko v úterý přijalo jednu velmi smutnou zprávu. I k Pavlu Trávníčkovi doputovala informace, že ve věku 78 let zemřela jeho herecká kolegyně Jorga Kotrbová. Všechno nasvědčuje tomu, že smrt přišla náhle a nečekaně.
Dojemným okamžikem pátečního předávání Slavíků bylo vystoupení na počest zesnulé Anny Slováčkové, jehož hlavní postavou byl její starší bratr Felix. Právě on se společně s pořadateli postaral o to, že Anička byla náležitě připomenuta.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že souhlasil s návštěvou Číny v dubnu příštího roku. Setká se tam s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Toho zároveň Američané pozvali na návštěvu Spojených států amerických. Informovala o tom BBC po telefonickém hovoru mezi oběma politiky.
Když se nemůže ke svému zdravotnímu stavu vyjádřit sám Patrik Hezucký, spoléhají fanoušci na jeho nerozlučného parťáka Leoše Mareše. Jeden z nejznámějších českých moderátorů v úterý opět uklidnil Česko. Všechno prý dobře dopadne, Hezucký by dokonce mohl brzy opustit nemocnici.
Sir Elton John oznámil jednorázové vystoupení na jednom z největších hudebních festivalů na světě, a to pouhé tři roky po svém posledním koncertu v rámci turné Farewell Yellow Brick Road. Osmačtyřicetiletá megastar hitu Candle in the Wind, která byla v roce 1997 pasována královnou Alžbětou II. do rytířského stavu, se představí jako hlavní hvězda festivalu Rock in Rio 2026. Vystoupí na hlavním stadionu Palco Mundo, který pojme zhruba 80 000 lidí a hostil již legendy jako Queen, Metallica nebo Beyoncé.
Ed Sheeran se sice pyšní působivou hudební kariérou, během níž získal několik cen Grammy, Brit Awards a řadu hitů, ale jeho dcery raději poslouchají soundtrack z Disneyho filmu než jeho vlastní hudbu. Hudebník má s manželkou Cherry Seabornovou pětiletou Lyru a tříletou Jupiter a přiznává, že na nich zkouší nový materiál, ale ony jsou zřejmě jeho nejtvrdšími kritičkami. Čtyřiatřicetiletý Ed řekl, že se jim líbí některé písně. Uvedl, že když jim zpívá hudbu z Odvážné Vaiany, tak to u nich sklízí úspěch, ale když jim včera zazpíval novou píseň, odvětily: „můžeš nám zazpívat Vaianu“.
StarDance letos chyběla na televizních obrazovkách, ale historicky poprvé se taneční show vydala přímo za diváky do měst. Ze strany lidí, kteří se do arén a sálů nedostali, se ozvala kritika faktu, že se nic nevysílá. To ale není tak úplně pravda.
Baby boom v českém šoubyznyse nebere konce. David Gránský a jeho manželka Nikola se každým dnem mohou stát dvojnásobnými rodiči. Do poslední chvíle ale nemají jasno o jedné zásadní věci.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu dorazí na Pražský hrad na další schůzku s prezidentem Petrem Pavlem. Babiš už v pondělí avizoval, že se chystá za hlavou státu se seznamem kandidátů na ministry. Jména už mu totiž poskytli i Motoristé a SPD.
Zimní a na sníh bohaté počasí bude v Česku panovat i ve středu. Potvrzuje to nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která začne platit po půlnoci z úterý na středu. Na některých místech může napadnout až 25 centimetrů nového sněhu.
Mnohá překvapení přineslo páteční předávání cen Český slavík. Tím asi největším byla "porážka" Marka Ztraceného po čtyřech předchozích triumfech v řadě. Jak hitmaker reagoval na to, že ho tentokrát někdo předčil?
Čeští turisté by měli urychleně opustit Venezuelu, vyzvalo k tomu ministerstvo zahraničních věcí. Reagovalo tak na rozhodnutí řady aerolinek, které přestaly provozovat své spoje do této jihoamerické země kvůli varování amerických úřadů.