Britové hodlají prohlásit wagnerovce za teroristickou organizaci

Britská vláda plánuje prohlásit ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu za teroristickou organizaci. Její podpora či členství v ní by byly v takovém případě nezákonné.

Jevgenij Prigožin, zesnulý zakladatel wagnerovců.

Návrh opatření, který má být ve středu předložen britskému parlamentu, v případě schválení umožní zmrazení aktiv označených za majetek teroristů. Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová řekla, že wagnerovci jsou násilní a destruktivní a označila je za vojenský nástroj ruského prezidenta Vladimira Putina. Jejich působení na Ukrajině a v Africe je podle jejích slov hrozbou pro globální bezpečnost.

Zákon o terorismu z roku 2000 (Terrorism Act) uděluje britským ministrům vnitra pravomoc oficiálně postavit konkrétní organizaci mimo zákon v případě přesvědčení, že se účastní terorismu, píše BBC. Podpora této skupiny či členství v ní by v takovém případě bylo trestným činem.

Wagnerova skupina sehrála klíčovou roli během ruské invaze na Ukrajinu a působí i v afrických zemích jako Libye a Mali, či v Sýrii. Její příslušníci byli obviněni z několika zločinů včetně zabíjení a mučení ukrajinských civilistů.

Budoucnost této skupiny je však nejistá poté, co její šéf Jevgenij Prigožin v červnu uskutečnil neúspěšný pokus o převrat vůči ruskému vojenskému vedení a následně zahynul při havárii letadla.

Šéf diplomacie EU Josep Borrell na setkání ministrů obrany EU ve španělském Toledu uvedl, že Wagnerova skupina by měla být schopna působit v Africe i po smrti Prigožina. "Budou i nadále provozuschopní v Africe, protože je to ozbrojené křídlo Ruska," řekl podle CNN. Wagnerovci budou podle jeho slov nadále sloužit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, věnovat se tomu, co dělají a s určitostí nebudou přispívat k míru v oblasti Sahelu nebo obraně práv a svobod.

Polský premiér Mateusz Morawiecki tvrdí, že žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny přešli pod přímé velení šéfa Kremlu Putina. "Dohled nad Wagnerovou skupinou nyní přešel přímo na prezidenta Putina. (Skupina) je pod přímou kuratelou Putina a jeho lidí a bude se využívat ještě více než dříve, nebo alespoň ve stejném rozsahu jako dříve, a to jako nástroj provokací, vydírání a různých druhů obtěžování s cílem narušit bezpečnostní politiku a destabilizovat země sousedící s Ruskem a Běloruskem," řekl Morawiecki.

Spekulace o osudu wagnerovců sílí, názory na něj se ale liší. Britská rozvědka už dříve připustila možný extrémně destabilizující efekt Prigožinovy pravděpodobné smrti na Wagnerovu skupinu. "Jeho osobní vlastnosti, jako je hyperaktivita, výjimečná drzost, snaha o dosažení výsledků a extrémní brutalita, byly pro wagnerovce typické a je nepravděpodobné, že by se jim vyrovnal nějaký jeho nástupce," píše.

Podle Britů neexistuje jednoznačný důkaz, že byl na palubě. Jeho smrt ale pokládá za velmi pravděpodobnou. "Je známo, že uplatňuje mimořádná bezpečnostní opatření. Je však velmi pravděpodobné, že je skutečně mrtvý."

"Smrt Prigožina by měla téměř jistě hluboký destabilizující dopad na skupinu Wagner. Wagnerovo velitelské vakuum by ještě umocnily zprávy, že zemřel také zakladatel a polní velitel Dimitrij Utkin a šéf logistiky Valerij Čekalov," dodává britská rozvědka komunikující prostřednictvím ministerstva obrany.

Rusové si zřejmě nad Ukrajinou sestřelili vlastní stíhačku

04.10.2023 15:15 V minulém týdnu ruské síly pravděpodobně sestřelily svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35 na území…

Policie od zahájení namátkových kontrol zachytila už desítky migrantů

04.10.2023 13:52 Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s…

U Benátek se zřítil autobus z nadjezdu, zemřelo přes 20 lidí

04.10.2023 09:33 Aktualizováno Nejméně 21 obětí na životech si v úterý na předměstí italského města Benátky vyžádala nehoda, při…

EK trvá na vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz

03.10.2023 20:13 Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by…

Počasí: Silný vítr dosáhne rychlosti 70 kilometrů za hodinu

03.10.2023 15:21 Nadprůměrně teplé počasí ještě dnes odvane z Česka silný vítr, před nímž varuje aktuální výstraha…

Česko je na tom z EU nejlépe, co se týká nezaměstnanosti

03.10.2023 09:18 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský…

Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády

02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…

Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy

02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…

Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor

02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Související:

Nejnovější