Britská policie se po 70 letech omluvila za případ muže neprávem odsouzeného k smrti

Rodina muže, který byl neprávem odsouzen za vraždu, se 70 let poté, co byl v britském vězení popraven, dočkala omluvy od policie za utrpení, které jí justiční omyl způsobil. Informoval o tom list The Guardian.

Policie Velká Británie

Britský Somálec Mahmood Mattan byl v září 1952 ve věku 28 let oběšen za vraždu Lily Volpertové v jejím cardiffském obchodě s oblečením. Otec tří dětí až do úplného konce proti trestu protestoval a tvrdil, že je nevinný. Po neúnavné kampani jeho rodiny však jeho odsouzení v roce 1998 zrušil odvolací soud, a nyní se jeho rodině omluvila policie.

"Tento případ je velmi dobový - rasismus, předsudky a zaujatost byly rozšířeny v celé společnosti, včetně systému trestního soudnictví," uvedl policista z Jižního Walesu Jeremy Vaughan. "Není pochyb o tom, že Mahmood Mattan se stal obětí justičního omylu v důsledku chybného trestního stíhání, jehož součástí byla jednoznačně i policejní práce," dodal.

Detektivové cardiffské městské policie, která je nyní součástí policie Jižního Walesu, vyšetřovali vraždu 41leté Volpertové, které někdo podřízl hrdlo v březnu 1952 v jejím obchodě.

Vaughan uvedl, že vyšetřování "předcházelo vzniku policie v Jižním Walesu". Podle policisty je však "správné a vhodné, aby byla jménem policie vyslovena omluva za to, co se v tomto případě před 70 lety tak ošklivě pokazilo, a za strašné utrpení Mattanovy rodiny a všech, kterých se tato tragédie po mnoho let dotýkala".

"Dodnes usilovně pracujeme na tom, aby byly rasismus a předsudky ze společnosti a policejní práce vymýceny," uvedl Vaughan.

Mattanova manželka Laura a jejich tři synové David, Omar a Mervyn, známý také jako Eddie, se 46 let zasazovali o očištění jeho jména, ale všichni již zemřeli. Tanya Mattanová, vnučka neprávem odsouzeného muže, řekla BBC, že omluva přišla "pro lidi, kterých se to přímo týkalo, příliš pozdě, protože už nejsou mezi námi a stále jsme ještě neslyšeli slova je mi/nám to líto".

Mattan, bývalý námořník původem z Hargeisy v někdejším Britském Somálsku, byl zatčen několik hodin po vraždě Volpertové. Byl obviněn a odsouzen porotou složenou výhradně z bělochů během třídenního procesu ve Swansea. A to i přesto, že neexistovaly žádné forenzní důkazy a Mattanovo alibi podpořili svědci. Mattan mluvil velmi špatně anglicky a jeho vlastní obhájce ho během procesu označil za "polocivilizovaného divocha".

V roce 2001 obdržela Mattanova rodina od ministerstva vnitra odškodnění, ale až dosud se od policie nedočkala omluvy.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější