Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti s útokem na texaskou synagogu

Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské synagoze z uplynulého víkendu, informoval dnes server BBC News. Čtyřiačtyřicetiletý Brit Malik Faisal Akram, kterého úřady označily jako útočníka, při střetu s policisty zemřel. Všechny rukojmí se podařilo osvobodit, nikdo neutrpěl zranění.

Policie Velká Británie

Podrobnosti o věku nebo pohlaví dvojice, kterou strážníci zadrželi v neděli večer na jihu Manchesteru, nebyly zveřejněny. Manchesterská policie uvedla, že nadále pomáhá americkým kolegům při vyšetřování. Dva mladistvé zatkla "v rámci probíhajícího vyšetřování útoku" kvůli výslechu.

Americká policie byla k synagoze ve městě Colleyville přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého vyšetřování se podezřelý dostal do synagogy, protože předstíral, že je bezdomovec. Původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína.

Rabín Charlie Cytron-Walker dnes televizi CBS řekl, že když viděl příležitost, hodil po pachateli židli a společně s ostatními rukojmími uprchl. Dokázali se prý vysvobodit, "aniž padl jediný výstřel". Rabín, který byl na podobné situace připraven díky výcviku FBI, řekl, že pachatel do synagogy nevnikl násilím. Zaklepal a prosil o vpuštění dovnitř pod záminkou, že hledá přístřeší. Rabín mu dokonce uvařil čaj. Až při následné bohoslužbě zaslechl cvaknutí, když stál k muži otočen zády. "A ukázalo se, že to byla jeho zbraň," vylíčil rabín.

Podle amerických policejních zdrojů Brit Akram přicestoval do Spojených států přes newyorské mezinárodní Kennedyho letiště před dvěma týdny.

Akramův bratr Gulbar potvrdil jeho smrt v prohlášení na facebookové stránce muslimské komunity v Blackburnu v severní Anglii. Omluvil se obětem a uvedl, že jeho bratr trpěl psychickými problémy.

Americký prezident Joe Biden označil zadržování rukojmí za "teroristický čin" a Spojené království útok odsoudilo. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová čin označila za "teroristický a antisemitský". "Stojíme po boku USA a bráníme práva a svobody našich občanů proti těm, kteří šíří nenávist," prohlásila Trussová.

"Byl to strašný a antisemitský teroristický čin," řekl mluvčí britského premiéra Borise Johnsona novinářům. "Premiér je v myšlenkách s židovskou komunitou v Texasu i po celém světě," dodal mluvčí, podle kterého britská vláda poskytne americkým orgánům "plnou podporu" při vyšetřování incidentu.

Pachatel podle médií požadoval propuštění pákistánské teroristky Áfíy Siddíkíové, o které hovořil jako o své sestře. Siddíkíová byla v roce 2010 v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Trest si odpykává ve věznici, která podle amerického tisku leží asi 32 kilometrů od synagogy. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Prezident Biden nepřímo potvrdil, že útočník usiloval o propuštění Siddíkíové. Uvedl, že útok v Texasu souvisí s "někým, kdo byl zatčen před 15 lety a už deset let je ve vězení". Prezident dodal, že útočník si zřejmě po přistání v USA nakoupil zbraně.

Podle policejních zdrojů strážníci u Akrama nenalezli žádný výbušný materiál. Americké federální soudy uvedly, že neměl čistý trestní rejstřík.

Akramův bratr řekl, že během útoku hovořil s Faisalem i s vyjednavači Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), "ale nemohli jsme mu říct ani udělat nic, co by ho přesvědčilo, aby se vzdal".

"Chtěli bychom říci, že jako rodina neschvalujeme žádné jeho činy, a chtěli bychom se upřímně a z celého srdce omluvit všem obětem nešťastné události. Rádi bychom také dodali, že jakýkoli útok na jakoukoli lidskou bytost, ať už jde o žida, křesťana nebo muslima atd., je špatný a měl by být vždy odsouzen," řekl Gulbar.

Témata: Velká Británie

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Ministři zemí EU budou řešit digitální peněženku k prokazování totožnosti…

05.12.2022 15:14 Ministři zemí EU by měli v úterý řešit zavedení takzvané digitální peněženky, kterou by obyvatelé…

Na Ukrajině platí poplach, Rusové odpalují rakety a střely

05.12.2022 13:05 Ve většině oblastí Ukrajiny byl dnes kolem poledne vyhlášen letecký poplach, píše server RBK…

Nejvíce čínských tajných služeben je v Itálii a Španělsku, tvrdí organizace

05.12.2022 12:47 Nejvíce tajných služeben čínské policie se nachází v Itálii a ve Španělsku. Uvedl to dnes server…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 12:37 Aktualizováno Neznámé létající zařízení dopadlo na dráhu ruského vojenského letiště Engels u Saratova a údajně…

Ukrajinský prezident Zelenskyj je pro Financial Times osobností roku

05.12.2022 12:24 Britský list Financial Times vybral ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za osobnost roku.…

Moskva mluví o destabilizaci trhu poté, co Západ omezil dovoz ruské ropy

05.12.2022 12:19 V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu…

Ruské jednotky podnikly raketový útok na energetická zařízení města…

05.12.2022 09:23 Ruské jednotky v noci na dnešek podnikly raketový útok na energetická zařízení ukrajinského města…

Čína částečně zmírňuje přísná protikoronavirová opatření

05.12.2022 08:57 Čína částečně zmírňuje přísná protikoronavirová opatření. Například lidé v Pekingu a nejméně…

Trump čelí kritice od Republikánské i Demokratické strany kvůli výzvám ke…

04.12.2022 21:25 Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i…

Související:

Nejnovější