Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti s útokem na texaskou synagogu

Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské synagoze z uplynulého víkendu, informoval dnes server BBC News. Čtyřiačtyřicetiletý Brit Malik Faisal Akram, kterého úřady označily jako útočníka, při střetu s policisty zemřel. Všechny rukojmí se podařilo osvobodit, nikdo neutrpěl zranění.

Policie Velká Británie

Podrobnosti o věku nebo pohlaví dvojice, kterou strážníci zadrželi v neděli večer na jihu Manchesteru, nebyly zveřejněny. Manchesterská policie uvedla, že nadále pomáhá americkým kolegům při vyšetřování. Dva mladistvé zatkla "v rámci probíhajícího vyšetřování útoku" kvůli výslechu.

Americká policie byla k synagoze ve městě Colleyville přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého vyšetřování se podezřelý dostal do synagogy, protože předstíral, že je bezdomovec. Původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína.

Rabín Charlie Cytron-Walker dnes televizi CBS řekl, že když viděl příležitost, hodil po pachateli židli a společně s ostatními rukojmími uprchl. Dokázali se prý vysvobodit, "aniž padl jediný výstřel". Rabín, který byl na podobné situace připraven díky výcviku FBI, řekl, že pachatel do synagogy nevnikl násilím. Zaklepal a prosil o vpuštění dovnitř pod záminkou, že hledá přístřeší. Rabín mu dokonce uvařil čaj. Až při následné bohoslužbě zaslechl cvaknutí, když stál k muži otočen zády. "A ukázalo se, že to byla jeho zbraň," vylíčil rabín.

Podle amerických policejních zdrojů Brit Akram přicestoval do Spojených států přes newyorské mezinárodní Kennedyho letiště před dvěma týdny.

Akramův bratr Gulbar potvrdil jeho smrt v prohlášení na facebookové stránce muslimské komunity v Blackburnu v severní Anglii. Omluvil se obětem a uvedl, že jeho bratr trpěl psychickými problémy.

Americký prezident Joe Biden označil zadržování rukojmí za "teroristický čin" a Spojené království útok odsoudilo. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová čin označila za "teroristický a antisemitský". "Stojíme po boku USA a bráníme práva a svobody našich občanů proti těm, kteří šíří nenávist," prohlásila Trussová.

"Byl to strašný a antisemitský teroristický čin," řekl mluvčí britského premiéra Borise Johnsona novinářům. "Premiér je v myšlenkách s židovskou komunitou v Texasu i po celém světě," dodal mluvčí, podle kterého britská vláda poskytne americkým orgánům "plnou podporu" při vyšetřování incidentu.

Pachatel podle médií požadoval propuštění pákistánské teroristky Áfíy Siddíkíové, o které hovořil jako o své sestře. Siddíkíová byla v roce 2010 v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Trest si odpykává ve věznici, která podle amerického tisku leží asi 32 kilometrů od synagogy. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Prezident Biden nepřímo potvrdil, že útočník usiloval o propuštění Siddíkíové. Uvedl, že útok v Texasu souvisí s "někým, kdo byl zatčen před 15 lety a už deset let je ve vězení". Prezident dodal, že útočník si zřejmě po přistání v USA nakoupil zbraně.

Podle policejních zdrojů strážníci u Akrama nenalezli žádný výbušný materiál. Americké federální soudy uvedly, že neměl čistý trestní rejstřík.

Akramův bratr řekl, že během útoku hovořil s Faisalem i s vyjednavači Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), "ale nemohli jsme mu říct ani udělat nic, co by ho přesvědčilo, aby se vzdal".

"Chtěli bychom říci, že jako rodina neschvalujeme žádné jeho činy, a chtěli bychom se upřímně a z celého srdce omluvit všem obětem nešťastné události. Rádi bychom také dodali, že jakýkoli útok na jakoukoli lidskou bytost, ať už jde o žida, křesťana nebo muslima atd., je špatný a měl by být vždy odsouzen," řekl Gulbar.

Témata: Velká Británie

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

V Bratislavě muž střílel po kolemjdoucích, policisté ho zastřelili

28.09.2023 11:07 K dramatickým chvílím došlo dnes v noci v bratislavské části Dúbravka. Z okna bytovky tam náhodně…

Náhorní Karabach se na konci roku stane součástí Ázerbájdžánu

28.09.2023 09:55 Náhorní Karabach bude jako neuznaný státní útvar na konci roku definitivně zrušen. Prezident…

Fico by v září vyhrál slovenské volby, ukázal průzkum

27.09.2023 21:46 Slováci se seznamují s výsledky posledních předvolebních průzkumů, než o víkendu odevzdají hlasy v…

Německo reaguje na migraci, zesílí kontroly na hranicích s ČR

27.09.2023 19:01 Německo ve středu oznámilo, že policejní hlídky zesílí kontroly podél pašeráckých tras na hranicích…

Nad světem se rýsuje stín zkázy, řekl Guterres. Varuje před jadernými…

26.09.2023 21:48 Generální tajemník OSN António Guterres varoval v úterý před narůstajícími závody v oblasti…

Soud zamítl odvolání Navalného, potvrdil mu trest 19 let za mřížemi

26.09.2023 19:10 V Moskvě bylo zamítnuto odvolání ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného a jeho dřívější trest…

Kim Čong-un dostal varování od Soulu ohledně jaderných zbraní

26.09.2023 14:48 Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v úterý varoval souseda, když prohlásil, že aliance Jižní Koreji…

Von der Leyenová v Praze oznámila schválení českého plánu obnovy

26.09.2023 13:19 Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2…

Související:

Nejnovější