Britská veřejnoprávní televize BBC neodvysílala zahajovací ceremoniál fotbalového MS

BBC
BBC, foto: BBC
ČTK 20. listopadu 2022 21:04
Sdílej:

Britská veřejnoprávní televize BBC dnes neodvysílala zahajovací ceremoniál mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Namísto toho zařadila do programu vysílání, které bylo k pořadatelské zemi tvrdě kritické, píše web listu The Guardian, podle něhož byl přímý přenos ceremoniálu k vidění jen na webu BBC.

"Je to nejkontroverznější mistrovství světa v historii a to se ještě ani nekoplo do míče," udal tón moderátor pořadu a bývalý slavný fotbalista Gary Lineker, když takto uvítal diváky na začátku pořadu prvního kanálu BBC. V něm pak zazněla kritika způsobu, jakým se v blízkovýchodní zemi zachází s dělníky z třetího světa, nebo nedostatečných práv žen a homosexuálů. Hovořilo se také korupci v mezinárodní fotbalové federaci FIFA.

Zatímco na zahajovacím ceremoniálu vystupovaly hvězdy světové hudební či filmové scény, nabídla BBC rozhovor se zástupcem organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. V den, kdy skončila klimatická konference COP27 v Egyptě, zazněla také poznámka o tom, že ještě žádný světový šampionát ve fotbale neměl tak velkou uhlíkovou stopu.

Tvrdé kritiky se dostalo i šéfovi FIFA Giannimu Infantinovi, který v sobotu označil kritiky mistrovství světa v Kataru za pokrytce a mimo jiné prohlásil, že se cítí být přistěhovaleckým dělníkem. "Pokud má tak silné pocity týkající se dělníků přistěhovalců a jejich rodin, Amnesty (International) žádala FIFA o něco přes 400 milionů dolarů do kompenzačního fondu. Nesouhlasili s tím. Proč?" ptal se bývalý kapitán anglické reprezentace Alan Shearer.

Asi po půl hodině se pak debata posunula k fotbalu jako takovému - taktice, sestavám, favoritům turnaje. "Diváci BBC však byli svědky něčeho neobvyklého: televizní stanice, která má právo vysílat největší sportovní událost na světě, se rozhodla ztrhat produkt, který se jim chystá nabídnout," míní The Guardian.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Policie Velká Británie

V Kensingtonském paláci zasahovala policie

Bezpečnostní složky v Londýně musely těsně před Vánocemi řešit vážný incident v areálu Kensingtonského paláce. Devětatřicetiletý Derek Egan byl obviněn z toho, že se pokusil dvakrát vniknout na pozemky této královské rezidence, která slouží jako londýnské sídlo prince Williama a princezny Kate. K pokusům o vniknutí došlo 21. a 23. prosince 2025.

Světové celebrity
Taylor Swift

Rok teprve začal, a Taylor Swift už se opět stala hvězdou

Rok 2026 začal pro Taylor Swift ve velkém stylu. Světoznámá zpěvačka se stala hvězdou novoroční svatby své blízké přítelkyně Este Haim, která si v kalifornském Ojai vzala technologického podnikatele Jonathana Levina. Taylor, která je sama od srpna zasnoubená s Travisem Kelcem, na obřad dorazila v úchvatné zlaté róbě s flitry, čímž potvrdila svou pověst módní ikony.

Světové celebrity
Princezna Kate se svými dětmi

Jak vypadá obyčejný život princezny Kate?

Život princezny z Walesu za zdmi královských paláců se nese v duchu snahy o maximální normálnost a rodinnou soudržnost. Přestože ji svět vídá v dokonalých róbách, v soukromí je Kate především aktivní mámou, která se nebojí ušpinit si ruce při pečení nebo hře s dětmi. Podle královských expertů zvládá běžné rodičovské výzvy, jako jsou ranní cesty do školy, domácí úkoly i dětské slzy, přičemž ve volném čase nejraději nosí džíny a obejde se bez make-upu.

Světové celebrity
David Beckham

David Beckham: Dojemné novoroční gesto smíření

Spor mezi rodinou Beckhamových a nejstarším synem Brooklynem nabral na začátku roku 2026 na obrátkách. David Beckham, který byl v listopadu 2025 slavnostně pasován na rytíře, se na Nový rok pokusil o dojemné gesto smíru. Na svém Instagramu sdílel sérii archivních fotografií, které měly být jasným vzkazem jeho odcizenému synovi.