Britská vláda zruší téměř všechny plánované daňové škrty

Britská vláda zruší téměř všechny plánované daňové škrty, které před třemi týdny představil kabinet konzervativní premiérky Liz Trussové a které znepokojily trhy. Oznámil to dnes nový britský ministr financí Jeremy Hunt, ačkoliv původně měl s návrhem změn vystoupit až na konci října. Libra po jeho oznámení zpevnila, zatímco výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů klesly.

Liz Trussová

Ministr ve snaze uklidnit rozbouřené finanční trhy prohlásil, že ruší téměř všechny daňové škrty oznámené minulý měsíc, a naznačil, že chystá škrty ve veřejných výdajích. Hunt uvedl, že plánované snížení základní sazby daně z příjmu o jeden procentní bod, které mělo vstoupit v platnost příští rok, se neuskuteční.

"Rozhodl jsem, že základní sazba daně z příjmu zůstane na neurčito na 20 procentech, dokud ekonomické okolnosti neumožní její snížení," řekl Hunt. "Společně s rozhodnutím nesnižovat daň z příjmů právnických osob a obnovením nejvyšší sazby daně z příjmu přinesou opatření, která jsem dnes oznámil, každý rok přibližně 32 miliard liber (přes 909 miliard Kč)," dodal.

Ministr financí také oznámil omezení cenového stropu energií, které mělo pomoci domácnostem. Místo dvouletého trvání bude toto opatření v dubnu přezkoumáno. "Cílem je navrhnout nový přístup, který bude daňové poplatníky stát podstatně méně, než se plánovalo, a zároveň zajistí dostatečnou podporu těm, kteří ji potřebují," uvedl ministr. Původní program měl stát přijít na více než 100 miliard liber.

Zatímco zrušení některých daňových škrtů se očekávalo, změna systému podpory v energetice je překvapením, poznamenala agentura Reuters.

Hunt ve funkci v pátek vystřídal Kwasiho Kwartenga. Urychleným oznámením úprav se snaží zabránit ztrátě důvěry investorů ve vládu Trussové a propadu na trhu s dluhopisy, který začal 23. září, kdy Huntův předchůdce oznámil sérii snížení daní.

Kwarteng při oznámení navrhovaných změn v září neřekl, jak výpadky v příjmech nahradí. Investoři proto ve velkém prodávali britské státní dluhopisy a výrazně oslabila i britská libra. Centrální banka kvůli tomu přikročila k intervenci, což dělá jen výjimečně. Upozornila pak, že kdyby okamžitě nezasáhla, zbývaly už jen hodiny do krachu britských penzijních fondů.

Trussová je za posledních šest let už čtvrtým člověkem, který je v čele britské vlády. Do úřadu byla jmenována 6. září. "Britové si právem přejí stabilitu, a proto se snažíme vyřešit vážné problémy, kterým čelíme ve zhoršujících se ekonomických podmínkách," napsala dnes na twitteru. "Přijali jsme opatření, abychom vytyčili nový směr růstu, který přinese podporu a užitek lidem v celém Spojeném království," dodala.

Libra po Huntově vystoupení posílila vůči dolaru o více než 1,4 procenta, krátce před 15:00 SELČ se pohybovala kolem 1,1340 USD. Výnosy desetiletých a třicetiletých vládních dluhopisů, které se pohybují opačně k ceně, odepisovaly kolem 0,4 procentního bodu. Hlavní index britských akcií FTSE 100 vykazoval růst o 0,8 procenta na 6915 bodů.

Trump čelí kritice od Republikánské i Demokratické strany kvůli výzvám ke…

04.12.2022 21:25 Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i…

Ukrajinské rodiny čekají, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého…

04.12.2022 19:23 Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří…

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států kritizují výroky Macrona…

04.12.2022 17:32 Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta…

EU by měla zlepšit pravidla státní podpory a zvážit financování přechodu…

04.12.2022 16:28 Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na…

Írán zruší kritizovanou mravnostní policii

04.12.2022 12:45 Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu…

NASA: Rusko sklidilo v okupované části Ukrajiny pšenici za miliardu dolarů

04.12.2022 11:52 Rusko letos sklidilo z ukrajinských polí pšenici v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (23,1…

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení

04.12.2022 11:37 Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit…

Ukrajinské jednotky s příchodem mrazů zesilují útoky na frontové linii v…

04.12.2022 09:37 Ukrajinci patrně zesilují útoky na frontové linii v Luhanské oblasti. S příchodem zimy a zamrznutím…

Provincii Západní Jáva v Indonésii zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně

03.12.2022 21:48 Aktualizováno Provincii Západní Jáva v Indonésii dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně. Otřesy byly cítit i…

Tisíce učitelů, studentů i rodičů dnes vyšly do ulic Budapešti

03.12.2022 21:46 Tisíce učitelů, studentů i rodičů dnes vyšly do ulic Budapešti na protest proti přístupu vlády…

Související:

Nejnovější