Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun popsal, jak ho ruští vojáci v bojích na východě Ukrajiny zajali a pak týrali. Na Ukrajině ho drželi pět měsíců, propuštěn byl tento týden v rámci velké výměny zajatců. Řekl, že s ním zacházeli hůř než se psem, bili ho, pobodali a že každé ráno musel zpívat ruskou hymnu.
"Nemyslel jsem si, že vyváznu živý," uvedl Aslin, který se v sobotu po mnoha měsících shledal s matkou a také se svou ukrajinskou snoubenkou. Narodil se sice v Newarku v Británii, v roce 2018 ale začal nový život na Ukrajině, kde se zamiloval. Po ruské invazi se připojil k ukrajinským jednotkám bojujícím proti ruským okupantům.
Situace se zhoršila, když jeho jednotce v dubnu během krvavého obléhání Mariupolu došlo jídlo i munice. Než se vzdal, zavolal své matce i snoubence, aby jim řekl, že "ať se bude dít cokoli, ještě se uvidí".
Brzy se ale začal obávat, že jsou jeho dny sečteny. Rusové ihned při prohlížení jeho pasu zjistili, že není Ukrajinec. "Řekl jsem jim, že jsem z Británie, a dostal jsem ránu do obličeje," popsal Aslin. Následně ho odvezli do separatistické Doněcké lidové republiky, kde ho při výslechu neustále bili obuškem.
"Jeden z důstojníků kouřil cigaretu a zeptal se mě: 'Víš, kdo jsem?'" Když odpověděl, že neví, Rus pokračoval: "Jsem tvoje smrt". "Řekl: 'Vidíš, co jsem ti udělal?' a ukázal na moje záda. Pak jsem viděl nůž a uvědomil jsem si, že mě bodl," popsal Aslin. Následně se důstojník zajatého Brita zeptal, jestli chce "rychlou, nebo krásnou smrt". Když odvětil, že rychlou, důstojník se zasmál a řekl: "Ne, budeš mít krásnou smrt a já se o to postarám."
V malé cele pro dva lidi byli čtyři a museli spát na matraci plné švábů a vší. Protože neměli záchod, používali prázdné lahve.
V květnu ho soud v samozvané proruské Doněcké lidové republice odsoudil k smrti. Bylo mu oznámeno, že bude zastřelen. "Během celých pěti měsíců v zajetí jsem nemohl brečet. Když jsem slyšel, že nade mnou vynesli rozsudek smrti, chtěl jsem brečet, ale prostě jsem nemohl," popsal. "Navzdory tomu všemu, čím jsem si prošel, jsem ale věděl, že dříve nebo později uvidím světlo na konci tunelu. Že se vrátím a uvidím Diane a svou rodinu," dodal.
Vše se změnilo až tento týden, kdy ho odvedli z cely, zakryli mu hlavu a odvezli nákladním autem na letiště v Rostovu na Donu. Byli tam i další spoluvězni, John Harding, Shaun Pinner, Dylan Healy a Andrew Hill. "Slyšel jsem, jak jeden z vojáků říká slovo výměna, začal jsem se radovat, ale neustále jsem si říkal 'Přestaň, přestaň. Možná jsi se přeslechl', uvedl Aslin.
Když po několika hodinách dorazili na letiště, snažil se zjistit, kde je. "Díval jsem se na skupinu saúdských Arabů a jeden z kluků říkal: 'Není to Roman Abramovič?' popsal propuštěný Brit. Tehdy jim došlo, že jsou volní. V letadle pak Abramovič potřásl Aslinovi rukou a řekl mu: "Jsem rád, že vás tady mám."
Propuštění zajatých cizinců podle saúdskoarabského ministerstva zahraničí zprostředkoval korunní princ Muhammad bin Salmán. Klíčovou roli sehrál právě také oligarcha Roman Abramovič, kterého Londýn po ruském vojenském útoku na Ukrajinu kvůli jeho vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putin zařadil na sankční seznam.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.
Aktuální předpověď počasí pro vodáky není moc příznivá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Vody v tuzemských řekách ubývá a vydatnější srážky jsou na většině území v nedohlednu.
Účast slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na páteční vojenské přehlídce v Moskvě se komplikuje. Sám Fico prozradil, že jedna z pobaltských zemí zakázala přelet slovenského vládního letounu. Podle mediálních informací se podobně zachoval i další ze států v tomto regionu.