Britští expremiéři Boris Johnson a Liz Trussová dnes vyzvali vládu svého nástupce Rishiho Sunaka, aby do vojenské pomoci Ukrajině zahrnula i bojové letouny. Dvojice s apelem vystoupila během debaty v dolní komoře britského parlamentu o vývoji ruské invaze. Johnson kromě toho vyjádřil názor, že Čína se chystá dodávat zbraně Rusku, které válku proti sousední zemi vede už skoro rok.
Britská vláda tento měsíc dala zelenou výcviku ukrajinských pilotů na svých stíhačkách, darovat své stroje Kyjevu ale zatím neplánuje. Původně se k takovému kroku stavěla skepticky s odkazem na délku potřebného výcviku, po apelu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského při jeho nedávné návštěvě Británie nicméně Sunak naznačil, že je dodání bojových letounů otevřený.
"Musíme dělat všechno, co je v našich silách, abychom zajistili, že Ukrajinci tuhle válku co nejdříve vyhrají... Mám za to, že to zahrnuje bojové letouny," řekla v Dolní sněmovně Trussová. "Nemůžu se dočkat, až na Ukrajině uvidím ty tanky a bojové letouny, jak pomáhají těm odvážným Ukrajincům," dodala nynější poslankyně, která v čele britské vlády strávila loni na podzim jen několik týdnů.
Připojila se tak k Johnsonovi, který po dodání stíhaček Kyjevu volal už dříve. V dnešní rozpravě své stanovisko zopakoval, přičemž zpochybnil logiku stávající podpory. "Je skvělé, že navrhujeme trénovat ukrajinské stíhače v létání se stíhačkami NATO... Ale je zvláštní, že to děláme ještě před přijetím rozhodnutí o principu, zda jim dát letadla. Pojďme přímo k věci a dejme jim i letadla," řekl.
Expremiér, který Británii vedl v prvních měsících ruské agrese, hovořil také o potřebě co nejrychlejších dodávek tanků nebo o poskytnutí "dělostřelectva dlouhého doletu". Varoval při tom, že spojenci Ukrajiny nemohou otálet, protože "je čím dál jasnější, že Čína se chystá vyzbrojovat Rusy".
Podobné varování o víkendu formuloval šéf americké diplomacie Antony Blinken. Čína podle něj už Rusku jistou vojenskou podporu poskytla, nikoliv ovšem zbraně a munici. USA i EU Peking varují, že na takový postup by reagovaly blíže nespecifikovanými protiopatřeními. Nejvýše postavený čínský diplomat Wang I o víkendu zdůrazňoval, že Čína vždy stojí na straně míru a že ve válce na Ukrajině podporuje mírové rozhovory a dialog.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Zpěvák Justin Bieber, jeden z nejúspěšnějších popových interpretů posledních dvou dekád, se podle nového dokumentu TMZ Investigates: What Happened to Justin Bieber? ocitl v roce 2022 na pokraji finančního kolapsu. Právě kvůli této situaci měl tehdy prodat celý svůj hudební katalog investiční společnosti Hipgnosis Songs Capital za zhruba 200 milionů dolarů.
Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?