Britští konzervativci stupňují kritiku Trussové kvůli plánovaným reformám

Britský ministr financí Kwasi Kwarteng dnes řekl stanici Sky News, že vládní plán výrazného zeštíhlení státního rozpočtu a orientace na růst ekonomiky je nadále jeho prioritou. Zdráhal se ale jednoznačně popřít zprávy o tom, že vláda zvažuje kontroverzní ekonomický plán opustit.

Liz Trussová

Premiérka Liz Trussová za něj sklízí kritiku nejen od některých odborníků a opozice, ale i z řad vlastních poslanců, jejichž skupiny podle britských médií vážně zvažují zasadit se o její odvolání.

Sky News a list The Sun dnes informovaly, že v nejvyšších patrech britské vlády se vážně debatuje o zrušení ekonomických plánů Trussové, které mimo jiné počítají se snížením daně z příjmu firem či rozvolnění daně z nákupu nemovitostí.

Zpráva měla bezprostřední dopad na finanční trhy; libra stoupla vůči dolaru a obchodovala se za téměř 1,13 USD.

Vládní mluvčí nicméně uvedl, že pozice vlády se nezměnila a ministr financí Kwarteng dnes na okraj zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu řekl novinářům, že jeho absolutní prioritou je růst ekonomiky a prosazení plánu, který britská média nazývají "minirozpočtem". Ministr však přímo neodpověděl na otázku, zda hodlá plán prosadit v plné šíři. "Naše pozice se nezměnila," reagoval Kwarteng.

Trussová i Kwarteng jsou pod stále silnějším tlakem skupin konzervativních poslanců, kteří se dožadují zásadních změn či úplného zrušení minirozpočtu. Takový krok by ale představoval faktické přiznání porážky; zrušení plánů exministra financí Rishiho Sunaka na zvýšení daně z příjmů firem totiž Trussová slibovala už ve své kampani před vnitrostranickými volbami v létě.

List The Times napsal, že "výkon Trussové na setkání s vládními poslanci byl katastrofální". Timesy dále citovaly jednoho z přítomných na jednání se slovy, že atmosféra pro Trussovou byla dnes ráno "smrtící".

Ministr zahraničí James Cleverly na situaci reagoval prohlášením, že pokus o výměnu současného vedení vlády by byl "katastrofálně špatným rozhodnutím politicky i ekonomicky".

Kwarteng dnes také před novináři popřel, že by za měsíc už neměl být ministrem. "Na 100 procent tady budu. Nikam jít nehodlám," řekl. Ve vládních kruzích se podle deníku The Guardian nicméně spekuluje, že by změny v rozpočtových plánech mohly být takového rozsahu, že by pro Kwartenga nebylo možné dále setrvat ve funkci.

Zda vláda svůj minirozpočet skutečně zavede či nikoliv není jasné. "Budeme muset prostě počkat a vidět," uvedl politický komentátor Sky News Sam Coates. Kwarteng se z jednání MMF ve Washingtonu vrátí v pátek a vládní zdroje deníku The Guardian naznačily, že do té doby nelze čekat žádné zásadní oznámení.

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Putin poprvé připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku

29.03.2023 16:14 Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně…

Rusko přestává sdílet informace s USA o jaderných zbraních

29.03.2023 14:39 Rusko ukončilo výměnu informací o svých jaderných zbraních se Spojenými státy. Podle agentury…

Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

29.03.2023 13:36 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…

Pekarová Adamová ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu

29.03.2023 13:24 Aktualizováno Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj…

Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

29.03.2023 13:11 Aktualizováno Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…

Související:

Nejnovější