Brno kvůli covidu zrušilo rozsvěcení vánočních stromů

Vánoční trhy na čtyřech náměstích v centru Brna, které pořádá Turistické a informační centrum Brno (TIC Brno) a radnice městské části Brno-střed, budou mít letos kvůli pandemii covidu-19 méně stánků, zrušené je i slavnostní rozsvěcení vánočních stromů na náměstí Svobody a Zelném trhu. Novinářům to dnes řekli zástupci pořadatelů.

Vánoční strom v Brně

"Adventní trhy připravujeme už od jara, letos jsme je pro jistotu začali připravovat v podobném rozsahu jako loni a jak ukazuje vývoj posledních dní, bylo to dobře. Zatímco před pandemií bývalo na náměstí Svobody přes 60 stánků, letos jich bude stejně jako loni 45 a zimní bar. Důvodem je dodržení rozestupů mezi stánky, chceme také předejít tomu, aby se lidé kumulovali na jednom místě," uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Méně stánků než obvykle bude na Zelném trhu, kde bude rozestavěno 90 stánků, před pandemií jich bývalo 120. Advent na Zelňáku pořádá městská část Brno-střed, stejně jako Advent u Jošta, který nahradí dřívější trhy na Moravském náměstí. Tam se letos trhy konat nemohou kvůli začínající rekonstrukci náměstí.

Oba pořadatelé vánočních trhů ale z programu škrtli slavnostní rozsvěcení vánočních stromů. "Na rozsvěcení stromu na náměstí Svobody chodí každoročně tisíce lidí, odhady jsou okolo 10.000. Tomu se letos chceme vyhnout, proto jsme slavnostní rozsvěcení zrušili. Strom se rozsvítí v neurčenou hodinu dopoledne a lidi budeme zvát na první den na vánočních trzích, aby se jejich počet na náměstích v průběhu odpoledne a večera rozložil," uvedla Janulíková.

V loňském roce bylo zakázáno na trzích konzumovat jídlo i pití, to letos neplatí. Pořadatelé ale počítají s tím, že se nařízení mohou zpřísňovat. Jedním z míst, kde budou lidé moci popíjet a jíst, budou předzahrádky restaurací. "Díky podpoře města Brna mají restauratéři předzahrádky zdarma," uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Ředitelka TIC Brno také uvedla, že pořadatelé přispějí k bezpečnosti trhů tím, že budou dbát na kontrolu covidových certifikátů mezi prodejci i pořadatelským týmem, prostor trhů se bude každé dvě hodiny dezinfikovat a všude bude pro návštěvníky k dispozici dezinfekce na ruce.

Stánky letos budou opět na Dominikánském náměstí před Novou radnicí a také na nádvoří Staré radnice. Ty budou nabízet módní doplňky, šperky, oblečení a porcelán od místních tvůrců.

Vánoční trhy v Brně začnou na všech čtyřech náměstích 26. listopadu, skončí den před Štědrým dnem.

Témata: Brno | Vánoční strom

V Česku je zřejmě druhý případ výskytu varianty omikron

07.12.2021 19:56 V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce,…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vláda chce vyslat až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

07.12.2021 16:59 Aktualizováno Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro…

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Aktualizováno Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Zemanovi v pátek skončí izolace, schůzky dál povede z "akvária"

07.12.2021 16:06 Izolace prezidenta Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty…

Zeman se dnes s Nekulou nesejde, kandidát na ministra má pozitivní test

07.12.2021 15:39 Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) s prezidentem Milošem Zemanem se…

Do babyboxu v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko

07.12.2021 14:37 Do babyboxu umístěného v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je…

Některé školy i hejtmani chtějí delší vánoční prázdniny, další jsou ale…

07.12.2021 13:48 Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to…

DPP neplánuje přejít na prázdninový provoz MHD dříve

07.12.2021 13:34 Pražský dopravní podnik (DPP) neeviduje větší množství řidičů v pracovní neschopnosti kvůli…

Související:

Nejnovější

reklama