Brusel neví o zemích či firmách, které by za ruský plyn platily v rublech

Evropská komise neví o státech EU či firmách z těchto zemí, které by za ruský plyn v souladu s požadavkem Moskvy platily v rublech. Pokud by na schéma navrhované prezidentem Vladimirem Putinem přistoupily, poruší unijní sankce. Po jednání ministrů energetiky zemí unie to novinářům řekla eurokomisařka Kadri Simsonová, podle níž hodlá sedmadvacítka dále za plyn platit v eurech či dolarech podle dosavadních smluv. Řada ministrů po mimořádné bruselské schůzce potvrzovala dosavadní postoje svých zemí, které platbu v ruské měně vylučují, chtěli však po komisi podrobné vysvětlení k sankcím.

Evropský parlament

Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová prohlásila, že její země má i po odpojení od ruského plynu dostatečné zásoby a vyzvala k bojkotu ruského požadavku. Naproti tomu italský ministr pro ekologickou tranzici Roberto Cingolani volal po dočasném umožnění plateb v rublech.

Ministři se dnes mimořádně sešli zejména kvůli ruskému kroku z minulého týdne, kdy plynárenská společnost Gazprom přestala dodávat klíčový energetický zdroj do Polska a Bulharska, jehož firmy odmítly platit v rublech. Podle informací některých médií poté několik firem ve snaze udržet si dodávky ruského plynu přislíbilo otevřít účty u ruské banky či zvážit možnost platby v rublech. To by však podle komise bylo porušení protiruských sankcí, které EU přijala v reakci na ruskou agresi na Ukrajině.

"Komise nemá informace o žádných zemích či soukromé společnosti, které by tak chtěly učinit," řekla dnes na adresu rublových plateb komisařka pro energetiku Simsonová.

Ministři od ní dnes chtěli slyšet podrobnější vysvětlení, při jakém postupu firmy poruší sankce a co je ještě v souladu s pravidly. Činitelé komise minulý týden prohlašovali, že pokud firma zaplatí v eurech či dolarech a tím bude transakce ukončena, bude postup v pořádku. Pokud však bude platba hotova až po převodu peněz na druhý účet v rublech, proviní se proti sankcím.

Simsonová upřesnila, že pokud bude převod v rukou ruských orgánů a platba bude dokončena připsáním rublů na účet Gazprombank, půjde o porušení sankcí. Komise by detailnější rozbor k platbám a sankcím měla státům poskytnout během několika dnů.

Zástupci řady vlád dávali najevo, že jejich země nechtějí na dosavadním systému nic měnit a nepřistoupí na platby v rublech.

"Jsme zcela bezpečně zásobováni a vyzýváme další země, aby nepodporovaly Putinův dekret a požadavek platit v rublech," řekla dnes polská ministryně. Podobně se vyjadřovali i její kolegové z ostatních zemí EU. Jediným státem, který dosud dával najevo ochotu platit v ruské měně, bylo Maďarsko.

Možnost připojit se k rublovým platbám však po jednání nevyloučil ani slovenský ministr hospodářství Richard Sulík. "My uděláme všechno pro to, abychom odpojení nebyli," prohlásil s odkazem na osud Polska a Bulharska. Slovensko podle něj bude do Moskvy platbu za dubnové dodávky plynu posílat až 20. května a do té doby chce počkat na vývoj situace u ostatních zemí a podrobný návod od komise.

Italský ministr Cingolani bruselskému webu Politico řekl, že by se mělo na "několik málo měsíců" povolit evropským energetickým firmám platit za dodávky z Ruska rubly. Energetické firmy se podle něj nachází ve svízelné situaci, protože hrozí, že by platbou v rublech porušily sankce, a současně jim hrozí přerušení dodávek v případě, že ruskému požadavku nevyhoví. Minulý týden italská energetická společnost ENI, ve které má podíl vláda, uvedla, že požadavek platit v rublech zkoumá, účet v ruské měně si ale zatím nezřídila. Itálie se snaží snížit svou energetickou závislost na ruském plynu zvýšením dodávek například z afrických zemí.

Část ruských vědců maří kolegům schvalujícím válku šanci dostat se do…

27.05.2022 21:51 Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové,…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 21:50 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

Související:

Nejnovější