Bude mít EU hlavního hygienika? Podle Svrčinové to není třeba

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 11. srpna 2021 16:06
Sdílej:

Pro případné budoucí zdravotní krize v EU není podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové potřeba zřizovat úřad hlavního evropského hygienika, stačí stávající orgány. Řekla to dnes na jednání senátního zdravotního výboru při projednávání dokumentu Evropské komise Poučení z pandemie covidu-19. Ten navrhuje deset bodů, na které by se Evropská unie do budoucna měla zaměřit, aby byla odolnější vůči budoucím zdravotním hrozbám.

"Dle našeho názoru není nutné zřizovat nový úřad vedený hlavním hygienikem EU. Máme za to, že stávající struktury, zejména ECDC, je pro řešení epidemie dostatečné," uvedla. ECDC je Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Podle materiálu by měla EU hlavního hygienika jmenovat už do konce letošního roku.

Úřad hlavního evropského epidemiologa by podle Komise pomohl propojit přední odborníky v členských státech s cílem formulovat politická doporučení založená na vědeckých důkazech. Měl by působit i jako místo pro komunikaci s veřejností v době krize.

Další doporučení se podle senátora Jana Žaloudíka (za ČSSD), který byl zpravodajem materiálu týkají organizačních i ekonomických opatření, zmiňují také připravenost v oblasti zdravotnického materiálu, rychlejší schvalování nových léků či vakcín a dopady na zvládání dalších onemocnění v době zdravotní krize.

"Ukázalo se, že připravenost a plánování byly nedostatečně financované a nedostatečně rozvinuté a reakce EU musela být většinou nárazová a dočasná. Koordinace a spolupráce mezi členskými státy byla zpočátku často obtížná a trvalo dlouho, než se ji podařilo zrealizovat a než začala fungovat. To stálo v raných fázích pandemie drahocenný čas a ukazuje to, že nebyly zavedeny správné struktury," píše se v dokumentu.

V oblasti rychlejší reakce na globální hrozby navrhuje zřízení nového evropského systému shromažďování informací o pandemii, který bude vycházet ze stávajících systémů včasného varování. Dokument také konstatuje, že připravenost vyžaduje neustálé investice, kontrolu a přezkum. EK chce proto připravit výroční zprávu o stavu připravenosti.

Vzniknout by měl také rámec pro aktivaci pandemického nouzového stavu EU a soubor nástrojů pro krizové situace. Od listopadu 2020 se pracuje na návrzích k vybudování evropské zdravotní unie, která by usnadnila koordinaci. Společně by EU měla bojovat také proti dezinformacím.

Stalo se
Domácí
Ilustrační fotografie

Podvodníci řádí na WhatsAppu. Policie prozradila, jaká je nejnovější taktika

Policie upozornila na nový podvod v kyberprostoru. Neznámí pachatelé tentokrát cílí na uživatele platformy WhatsApp, která slouží ke komunikaci. Případy jsou evidovány po celém Česku. Škody jdou do desítek tisíc korun. 

Sport
Jaromír Jágr

Jediný z fotky nejel na MS. Jaromír Jágr se obrací na trenéra Rulíka

Česká reprezentace dnes vstoupí do letošního mistrovství světa v hokeji, na kterém bude obhajovat zlato z loňského domácího šampionátu. Na telefonát stále čeká nestarší český hokejista Jaromír Jágr. "Osmašedesátka" zveřejnila vtipnou fotografii čtveřice útočníků, z nichž je jediným absentérem v národním týmu. 

Zahraničí
Ruský diktátor Vladimir Putin a slovenský premiér Robert Fico

Fico jako Zeman. Na přehlídce se držel mimo zorné pole kamer

Slovensko bylo jedinou členskou zemí Evropské unie, která měla zastoupení na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války. Premiér Robert Fico (Smer-SD) se zachoval podobně jako před lety tehdejší český prezident Miloš Zeman. 

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan Markle v PRŮŠVIHU: Koupelová sůl spustila žalobu za 10 milionů!

Meghan Markle čelí ostře sledované žalobě za 10 milionů dolarů! Fanynka, která se pokusila zopakovat její „zázračný“ recept na koupelové soli z Netflixu, skončila s katastrofálními popáleninami. Původně relaxační rituál se tak změnil v noční můru – a právní drama může teprve začínat.