V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova se ziskem asi 25 procent, informuje Reuters. Očekává se ale, že Borisov bude jen těžko hledat koaliční partnery kvůli obviněním z korupce během svého více než desetiletého působení u moci.
Borisovův GERB je podle výsledků exit pollu provedeného společností Alpha Research a Gallup International v čele, jak také předpovídaly předvolební průzkumy. Na druhém místě pravděpodobně skončí se ziskem okolo 19 procent centristická strana Pokračujeme ve změně (PP) expremiéra Kirila Petkova, vyplývá z exit pollu.
Dnešní parlamentní volby jsou už čtvrté za necelé dva roky. Ani dnešní hlasování ale podle předvolebních průzkumů s velkou pravděpodobní nevyřeší patovou situaci na politické scéně. Slabý koaliční potenciál strany GERB a nízká pravděpodobnost, že se reformistům z PP podaří sestavit vládní většinu, bude podle mnohých komentátorů znamenat pokračování současné vládní krize.
Již třetí předčasné volby v tomto legislativním období přicházejí poté, co koaliční vláda prozápadního premiéra Kirila Petkova v červnu ztratila po zhruba půlroce vládnutí důvěru parlamentu. Později Petkov tvrdil, že Moskva použila taktiku „hybridní války“, aby jeho vládu svrhla. Petkovův kabinet po zahájení invaze na Ukrajinu zaujal na poměry balkánské země nebývale tvrdou pozici vůči Rusku.
Mnoho Bulharů souzní s proruskými náladami, což podle komentátorů poskytuje úrodnou půdu pro agresivní kremelskou propagandu. Válka na Ukrajině byla jedním z hlavních témat kampaně a voliče lákaly výzvy proruského vůdce nacionalistů Kostadina Kostadinova, volajícího po "úplné neutralitě" Bulharska, vystoupení z NATO či odmítnutí eura. Bulharsko má ambice vstoupit do eurozóny v roce 2024.
Bolek Polívka si nakonec ani letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který vyvrcholil o víkendu, nenechal ujít. V souvislosti s ním se ale tentokrát nepsalo o hereckých výkonech. Řešila se jeho návštěva hotelového baru. Co k tomu řekl sám Polívka?
Pravidelným televizním divákům úspěšné show asi není nutné zdůrazňovat, jak náročná je StarDance. Jedním z účastníků podzimní řady bude Tomáš Matonoha, jenž neváhal a požádal o radu kolegyni, která se zúčastnila jedné z předchozích sérií.
Svět filmu se za desítky let značně proměnil, což zjevně vnímá i Zdena Studenková. Podle jejích slov ale rozhodně nejde o změnu k lepšímu. Kriticky se vyjádřila především o české kinematografii a našich herečkách. Čím jsme si to "zasloužili"?
Karlovarský festival má patřit především filmovým hvězdám, ale každoročně je také událostí, kterou si nenechávají ujít osobnosti českého šoubyznysu. Jinak tomu nebylo ani letos. A takový Felix Slováček teď má doma co vysvětlovat.
Monika Absolonová je už několik let nezadaná, což vede k domněnce, že o nápadníky nemá nouzi. Přesto se neví o tom, že by si někdo ukradl její srdce pro sebe. Sama zpěvačka nyní prozradila, jak to momentálně má s láskou.
Meteorologové v pátek připomněli platné varování před silnými bouřkami a vysokými teplotami. Nadále také upozorňují na nebezpečí požárů na jižní Moravě. Vyplývá to ze sdělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ještě více než dva měsíce nás dělí od začátku další řady StarDance, ale mnozí lidé spjatí s touto televizní show už vědí, že tentokrát budou na parketu chybět. Patří k nim i úřadující vítězka, která přiznala jisté zklamání ze své absence.
Karlos Vémola v posledních dnech opět plní stránky médií. A zdaleka nejde jen o jeho avizovaný návrat do klece. Řeší se totiž další románek známého zápasníka. Dokonce už se objevily informace o identitě tajemné ženy, se kterou byl viděn.
Pražští policisté ve čtvrtek večer zasahovali na jedné z ubytoven, kde došlo k útoku. Jeden z napadených zemřel, další utrpěl zranění. Po smrti je také útočník, jehož zneškodnili zasahující policisté. Případem se tak zabývá i policejní inspekce.
V Česku se dnes očekávají další silné bouřky, platí proto příslušná výstraha. Podle meteorologů mohly první bouře udeřit už nad ránem. Naprosto vyloučen není ani výskyt supercel.
Z českého šoubyznysu nepřicházejí neustále jen dobré zprávy. Smůla se lepí na paty například Ondřeji Brzobohatému, jenž nedávno oznámil rozpad dalšího manželství. Tentokrát se rozvádí s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Ve svém okolí má nicméně jednu ženu, která se ho vždycky zastane.
Poslaneckou sněmovnou otřásá další poměrně nečekaná kauza. Poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) je podle nejnovějších informací podezřelý z domácího násilí, takže byl policisty vykázán z vlastního domu. Případ se nadále prověřuje.