Čaputová krátce před volbami žaluje Fica kvůli lžím a nepodloženým obviněním

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný 13. září 2023 16:39
Sdílej:

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu podala žalobu na expremiéra Roberta Fica kvůli ochraně osobnosti. Důvodem jsou lži a vymyšlená obvinění, která se o hlavě státu šíří, uvedl prezidentský palác. Slovensko čekají na konci září předčasné parlamentní volby.

"Prezidentka si je vědoma toho, že jako veřejně činná osoba je povinna snášet vyšší míru kritiky. Není však povinna snášet stupňující se veřejné šikanování a bezdůvodné obviňování z porušování ústavy, zákonů, či služby jiné moci. Takovou rétoriku bez faktických základů považuje za vědomé zneužívání svobody projevu k vyvolávání nenávisti vůči její osobě," uvedl palác.

Čaputová je přesvědčena, že Fico šířením lží zasahuje do jejích osobnostních práv v takové míře, že jedinou možnou ochranou je žaloba. Hlava státu se obává, že mezi sympatizanty expremiéra by se mohli najít jedinci, kteří vyhrotí verbální útoky až k fyzickému násilí.

Palác poznamenal, že prezidentka podáním žaloby nechrání primárně sebe, ale především instituci, kterou zastupuje, a celou slovenskou společnost. "Je přesvědčená, že každá společnost, ve které zvítězí lži a nenávist, je ohrožená," dodal úřad.

Fico v reakci nařkl Čaputovou z toho, že opět jasně zasahuje do předvolební kampaně. "Dává tím najevo, že stojí za Progresivním Slovenskem," konstatoval podle TASR s tím, že hlava státu podle něj podepsala nevýhodnou smlouvu s USA a zmařila referendum.

Na Slovensku dnes došlo k dalšímu konfliktu mezi politiky poté, co expremiér Igor Matovič narušil tiskovou konferenci Ficova hnutí SMER. Slovní konfrontace mezi ním a bývalým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem přerostla i ve vzájemné fyzické výpady.

U našich sousedů aktuálně probíhá kampaň před předčasnými parlamentními volbami, které jsou vyhlášeny na 30. září. Politická krize v zemi nastala po pádu vlády Eduarda Hegera a konci předchozího Matovičova kabinetu. Podle srpnového průzkumu by volby do Národní rady vyhrál SMER s necelými 18 procenty, zatímco koalice OĽANO by získala 7,1 procenta.

Stalo se
České celebrity
Helena Zeťová

Bolest je i po roce nepopsatelná. Maminka zavzpomínala na Helenu Zeťovou

Sobota byla smutným dnem. Uplynul totiž rok od tragické a nečekané smrti Heleny Zeťové. Pozůstalí si charismatickou zpěvačku náležitě připomněli. Helenina maminka přiznala, že na ni tíha loňských událostí opět naplno dolehla. 

Světové celebrity
Madonna

Madonna nadělila fanouškům k Vánocům pořádně peprný dárek

Popová ikona Madonna se rozhodla oslavit letošní Vánoce ve velkém stylu a fanouškům na sociálních sítích nadělila sérii odvážných fotografií. Sedmašedesátiletá zpěvačka se v tematickém focení stylizovala do role svůdné paní Clausové, přičemž pózovala v luxusním spodním prádle inspirovaném vintage módou. Snímky doprovodila provokativní otázkou, zda byli její sledující letos hodní, nebo spíše zlobiví.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift a její vánoční dárek: Na charitu poslala miliony dolarů

Taylor Swift potvrzuje svou pověst štědré dárkyně a před letošními Vánocemi rozdala miliony dolarů na charitativní účely. Mezi obdarovanými organizacemi je například nezisková společnost MusiCares, která pomáhá hudebníkům v tísni. Tato organizace zpěvačce veřejně poděkovala s tím, že její příspěvek zajistí profesionálům v hudebním průmyslu přístup k nezbytné péči, aniž by museli obětovat svou kariéru.

Světové celebrity
Král Karel III.

Tajný vzkaz krále Karla: Vyzval prince Harryho ve vánočním projevu k usmíření?

Král Karel III. ve svém vánočním projevu vyslal jasné poselství plné laskavosti, naděje a soucitu, přičemž dvakrát použil termín „smíření“. Narážel tím snad na prince Harryho?