Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i tři nejvyšší ústavní činitelé. Prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Ľudovít Ódor nabádali občany, aby šli volit. Hlasování probíhá až do 22:00, moratorium se zřejmě prodlouží.
Čaputová volila v Pezinku, v hlavním městě Bratislavě odevzdali hlas předseda parlamentu Boris Kollár a předseda úřednické vlády Ľudovít Ódor, informovala agentura TASR.
Hlava státu zdůraznila, že lidé dnes mají příležitost vyjádřit, jaké Slovensko chtějí do budoucna. "Hlas každého z nás má stejnou hodnotu, každého z nás bude stejně slyšet. Proto chci požádat všechny, kteří ještě váhají, zdali mají jít volit, aby volit šli," uvedla.
Prezidentka se domnívá, že jedním z nejdůležitějších úkolů vlády, která vzejde z voleb, bude pokusit se smířit společnost. Čaputová hodlá postupovat ve smyslu ústavy, aby co nejrychleji vznikla vláda s většinovou podporou v parlamentu.
Ódor podotkl, že voliči mají na výběr z mnoha stran. "Já jen poprosím všechny spoluobčany, pro které je budoucnost této země důležitá, je třeba jít volit. Pokud nepůjdete, někdo jiný rozhodne za vás. Možná právě takový člověk, s jehož názory nesouhlasíte," poznamenal.
Dosavadní průběh předčasných voleb se neobešel bez incidentů. V Kostoľanoch pod Tribečom v okrese Zlaté Moravce zasahovala ve volební místnosti policie, protože muž poškodil urnu. Podle předsedkyně okrskové volební komise nebyl ovlivněn průběh hlasování.
V jednom z volebních okrsků v bratislavské Petržalce bude hlasování prodlouženo o 40 minut do 22:40 kvůli zdravotní indispozici jednoho z členů komise. Podle TASR pravděpodobně dojde k prodloužení volebního moratoria.
Voliči dnes mohou odevzdat hlas v 5 996 volebních okrscích do 22. hodiny. Korespondenčně hlasovalo rekordních 58 779 voličů ze zahraničí. Zákonná lhůta na doručení obálky vypršela v pátek ve 12 hodin.
Předvolební průzkumy favorizují Smer-SD a Progresívne Slovensko, obě strany mají okolo 20 procent hlasů. Smer měl v posledním průzkumu veřejného mínění o 0,8 % hlasů víc. Necelých 12 procent by získal Hlas-SD, koalice OĽaNO a priatelia 8,2 procent. Přes potřebných pět procent by se dostaly Republika, Svoboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie a Slovenská národná strana.
Předčasné parlamentní volby na Slovensku jsou vyhlášeny na sobotu 30. září. Politická krize v zemi nastala po pádu vlády Eduarda Hegera a konci předchozího Matovičova kabinetu.
Agáta Hanychová má tři děti se třemi různými partnery. S jedním z nich momentálně žije, s dalším z trojice otců vychází relativně bez problémů. Jen ve vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem, tatínkem nejmladší dcery Rozárky, se stále objevují nové a nové problémy.
Jméno Jiřiny Bohdalové se v poslední době skloňovalo v souvislosti s blížícími se půlkulatinami. Tohle téma ale nyní ustupuje do pozadí. Legendární herečka totiž podle dostupných informací přišla o milovanou sestru.
Počasí se v týdnu teplotně přiblíží k normálu, který je běžný pro polovinu dubna. Maximální teploty v následujících dnech vyšplhají až na 21 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ornella Koktová si momentálně působí problémy hned na několika frontách. Po rozkolu s Agátou Hanychovou udělala něco, co neprospělo vztahům v rodině. Rozšířila totiž nepravdivou informaci o sestře Charlotte, která se teď konečně ozvala.
Britney Spears se dobrovolně rozhodla nastoupit na léčbu, protože před měsícem ji policisté zadrželi pro podezření z řízení pod vlivem alkoholu a drog. Informovala o tom britská BBC. Soudu se tak ale bývalá hvězda popmusic nevyhne.
Slovensko má nadále zájem o vzájemně výhodné vztahy a spolupráci s Maďarskem, reagoval slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) na výsledky parlamentních voleb v sousední zemi. Poděkoval zároveň končícímu premiérovi Viktoru Orbánovi.
Smutek nezavládl jen v rodině Jiřiny Bohdalové, ale také v domácnosti jiné známé české herečky. Truchlí totiž i Mahulena Bočanová, protože zemřela jedna z osudových žen v životě jejího tatínka, který byl známým a respektovaným architektem.
Jednou z nejsmutnějších událostí loňského roku v českém šoubyznyse byla nepochybně prosincová smrt Patrika Hezuckého. Nejbližší rodina se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává. Důkazem jsou aktuální slova vdovy Nikoly.
Nad Českem se momentálně nachází velké množství saharského prachu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí na sociální síti X. V posledních letech jde o poměrně pravidelnou záležitost, která přitom může mít vliv na počasí.
Fanoušci populární show StarDance od minulého týdne znají všechny hvězdné soutěžící, kteří se na podzim utkají v letošní řadě, i složení poroty. Česká televize již představuje i profesionální tanečníky. Zatím ale netušíme, koho bude který z nich doprovázet po parketu.
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Českou hudební scénou otřásla velmi smutná zpráva v úvodu nového kalendářního týdne. Ve věku úctyhodných 90 let zemřel známý kapelník a hudebník Václav Hybš, jenž svého času spolupracoval s největšími hvězdami populární hudby u nás.