Čaputová slíbila Ukrajincům, že Slovensko bude stát při nich

Už rok se bráníte nelidské agresi, mír a svoboda patří k nejvzácnějším hodnotám, vzkázala Ukrajincům slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ukrajinsky ve videonahrávce k výročí loňské invaze Ruska do sousední země.

Zuzana Čaputová

Ve společném prohlášení, které ČTK poskytla prezidentská kancelář, pak Čaputová spolu se slovenským premiérem Eduardem Hegerem a předsedou parlamentu Borisem Kollárem kritizovali Rusko za jeho invazi a podpořili svrchovanost Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic.

"Budeme nadále stát při vás. Pomáháme těm, kdo brání svou vlast na frontové linii, i těm, kdo museli uprchnout ze svých domovů a našli útočiště na Slovensku," uvedla Čaputová na twitteru. V proslovu také pronesla ukrajinské vlastenecké heslo Sláva Ukrajině.

Vrcholní slovenští politici ve společném prohlášení uvedli, že přežité představy ruského politického vedení o obnově velikosti Ruska a o právu rozhodovat o osudu národů v blízkém zahraničí přivedly do Evropy po sedmi dekádách od ukončení druhé světové války vojenský konflikt obřích rozměrů.

S odkazem na historii někdejšího Československa, které v roce 1938 rozhodnutím mocností přišlo o část území ve prospěch nacistického Německa, Čaputová, Heger a Kollár v prohlášení uvedli, že je nejen zodpovědností, ale i zájmem Slovenska pomáhat Ukrajině tak, aby se ubránila. Podpořili rovněž mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ambice Ukrajiny vstoupit do Evropské unie.

Na facebooku zase Čaputová napsala, že v této válce není nejmenších pochyb o tom, kdo je agresor a kdo se brání, ani o tom, kdo chce válku a kdo chce mír.

"Svým rozsahem a charakterem se tato agrese zcela vymyká úrovni evropské civilizace 21. století. Žádná záminka, žádná výmluva Kremlu nemůže omluvit utrpení, které Ukrajincům svou agresí způsobil," uvedla slovenská prezidentka.

Čaputová dodala, že pokud by si ruský prezident Vladimir Putin přál mír, může kdykoliv nařídit stažení svých vojáků z Ukrajiny. On ale podle ní už 365 dnů dokazuje, že si přeje opak.

Kritiku Ruska za jeho agresi vůči Ukrajině Čaputová zopakovala v mimořádném projevu k výročí války na Ukrajině, který večer odvysílala veřejnoprávní stanice RTVS na svém hlavním televizním i rozhlasovém kanálu. Slovenská prezidentka současně vyjádřila vděk obyvatelům Slovenska za soucit a solidaritu, kterou projevili s válečnými uprchlíky.

Čaputová také odmítla vyjádření některých politiků či příspěvky na sociálních sítích o tom, že slovenští vojáci půjdou bojovat na Ukrajinu. Za průhlednou lež, která podle ní byla použita už v prezidentské kampani v Česku, označila tvrzení, že se na Slovensku připravuje mobilizace.

Večer přišly stovky lidí do centra Bratislavy na shromáždění a na následný průvod u příležitosti výročí začátku války na Ukrajině. Budova prezidentského paláce byla nasvícena v ukrajinských národních barvách.

Biden vyhlásil pro tornádem zasažené Mississippi stav katastrofy

26.03.2023 14:20 Americký prezident Joe Biden dnes vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi, kde v noci na…

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Související:

Nejnovější