Čaputová udělila vyznamenání sportovcům i odpůrcům komunismu

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 8. května 2022 21:42
Sdílej:

Vysoká slovenská státní vyznamenání dnes celkem 25 osobnostem udělila prezidentka Zuzana Čaputová. Mezi oceněnými jsou kromě jiných automobilový designér Jozef Kabaň, dále bývalí úspěšní sportovci Marián Hossa a Matej Tóth, umělci, odborníci i členové protikomunistické organizace v poválečném období.

Dnešní slavnostní ceremoniál byl původně plánován na leden, na výročí vzniku samostatného Slovenska, akci ale tehdy prezidentská kancelář odložila kvůli koronavirové nákaze.

Prezidentka Čaputová dnes v projevu vybídla ke zdokonalování demokracie a uvedla, že svoboda a demokracie nikdy nejsou vybojovány navždy. "Buďme společností, která dokáže ocenit každodenní malá vítězství lidí," řekla Čaputová. V souvislosti s výročím konce druhé světové války a nynějším konflikte na Ukrajině uvedla, že si připomínáme událost z minulosti v kontextu přítomnosti.

Kabaň, který v minulosti působil deset let jako šéfdesignér značky Škoda Auto, převzal Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. Stejného ocenění se dostalo bývalému úspěšnému hokejistovi Hossovi, který byl dříve uveden do hokejové Síně slávy v Torontu, a také Tóthovi, jenž je olympijským vítězem z roku 2016 v chůzi na 50 kilometrů.

Čaputová ocenila rovněž šéfa Slovenského Červeného kříže Viliama Dobiáše, další dva lékaře, sochařku a rodačku z Prahy Márii Bartuszovou in memoriam, ale také historika s českým a slovenským občanstvím Vojtecha Čelka. Ocenění udělila hlava státu rovněž fotografce Zuzaně Mináčové či herečce Janě Oľhové, známé například z pohádky Sedmero krkavců.

Vysoké státní vyznamenání dostala též in memoriam Laura Špániková. Špániková, která zemřela letos v dubnu, byla poslední přeživší z prvního transportu Židů ze Slovenska do vyhlazovacích táborů za druhé světové války.

Za mimořádné zásluhy o demokracii a její rozvoj, lidská práva a svobody byla vyznamenána trojice členů někdejší protikomunistické křesťanské organizace Bílá legie, kteří byli po rozhodnutí soudu v komunistickém Československu v roce 1951 popraveni.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Počasí se příští týden ochladí, dorazí i déšť

Zatímco o víkendu by podle ČHMÚ.cz mohly teploty dosahovat až těsně pod hranici 30 stupňů, příští týden se začne ochlazovat. Dorazí navíc deště a místy i bouřky.

Světové celebrity
Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio dojemně vzpomíná na Roberta Redforda

Po oznámení, že ve věku 89 let zemřel herec Robert Redford, mu v Londýně vzdal hold jeho kolega Leonardo DiCaprio. Stalo se tak na premiéře snímku Jedna bitva za druhou, kde DiCaprio popsal Redforda jako legendu a svou velkou inspiraci.

Světové celebrity
Céline Dion

Céline Dion na Eurovizi? Zástupce zpěvačky musel zareagovat

Zástupce Céline Dion rázně popřel zprávy o zpěvaččině zdraví a potvrdil, že se v žádném případě neměla letošního ročníku písňové soutěže Eurovize zúčastnit. Tým zpěvačky uvedl na pravou míru nedávná tvrzení, která se objevila v médiích. Tvrdilo se, že jednapadesátiletá kanadská interpretka, která soutěž vyhrála v roce 1988 se skladbou „Ne Partez Pas Sans Moi“, měla vystoupit na letošním ročníku Eurovize ve švýcarské Basileji.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Harry a Meghan už nebudou dominovat jen Netflixu. Už o víkendu se objeví i jinde

Podle aktuálního oznámení se princ Harry a Meghan Markle objeví v novém speciálním pořadu americké stanice ABC News, který je věnován 70. výročí Disneylandu. Speciál nazvaný „Nejšťastnější příběh na Zemi: 70 let Disneylandu“ nabídne pohled do historie slavného parku a zároveň i exkluzivní zprávu od vévody a vévodkyně ze Sussexu, která se v upoutávce objevila po boku hollywoodských hvězd.