Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je proti tomu, aby úřednická vláda poslala Ukrajině další vojenský materiál. Odkazuje se na parlamentní volby, v nichž vyhrály strany, které takovou pomoc odmítají.
Ministerstvo obrany podle Denníku N zvažovalo poskytnout Ukrajině další balíček vojenské pomoci, kterou mohl Kyjev dostat ještě během vlády Ludvíka Ódora. Čaputová se ale proti pomoci postavila s tím, že je třeba v této otázce respektovat výsledky parlamentních voleb.
V těch zvítězila strana Smer-SD, který voličům sliboval zastavení vojenské pomoci Ukrajině. Podle Čaputová by tak ignorování tohoto postoje Smeru a dalších stran, které jednají o vládě, znamenalo nešťastný precedens do budoucna.
Mluvčí Martin Strižinec serveru potvrdil potřebu "respektovat výsledky demokratických voleb". Podle ukrajinské agentury Unian ale Čaputová svým krokem podpořila "postoj proruské strany, která vyhrála volby a sestavuje novou vládu."
"Experti předpokládají, že ústup Bratislavy z podpory Kyjeva nesníží tok zbraní na Ukrajinu, ale posílí protiukrajinské hlasy v Evropě," podotkla agentura s odkazem na server New York Times.
Ten už dříve uvedl, že "Slovensko sehrálo důležitou roli při podpoře Ukrajiny a jako první poskytlo stíhací letouny a rakety protivzdušné obrany. Jakékoli stažení země z pomoci Kyjevu by mohlo mít významný dopad."
Napsal také, že jediným členem EU, který se rozhodně postavil proti pomoci Ukrajině, bylo dříve pouze Maďarsko v čele s premiérem Viktorem Orbánem. "Evropa však nebude moci na rozdíl od Maďarska ignorovat pozici Slovenska," napsal web.
"Slovensko sehrálo důležitou roli při získávání podpory pro Ukrajinu a nelze jej tak snadno ignorovat jako Maďarsko, které úředníci v Bruselu a dalších velkých evropských metropolích začali vnímat jako notorického potížistu," píše.
Odstoupení Bratislavy od podpory Kyjeva podle NYT pravděpodobně výrazně nesníží tok zbraní, vzhledem k tomu, že Slovensko již poskytlo většinu toho, co mohlo alokovat. Posílí však pozice těch, kteří jsou proti vojenské podpoře Ukrajiny.
To by mohlo podpořit výzvy k ukončení nebo alespoň snížení podpory, které byly dosud slyšet pouze na politickém okraji Evropy. Pomalý postup ukrajinské protiofenzívy přes opevněné ruské pozice na jihu utlumil očekávání rychlého vítězství a naopak podpořil hlasy ve Francii a v jiných zemích, kde se řada uskupení staví proti otevřeným závazkům vyzbrojit Ukrajinu.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.