Část z 2700 protiletadlových raket Strela, které chce německá vláda darovat Ukrajině, je nejen stará, ale i nepoužitelná v boji. Na svých internetových stránkách to píše německý Der Spiegel. Využít podle něho půjde nejvýše 2000 raket uložených ve skladech bundeswehru. Rakety typu Strela měla ve výzbroji Národní lidová armáda (NVA) bývalé Německé demokratické republiky.
Německá armáda rakety Strela vyřadila v roce 2014, od té doby byly uložené v dřevěných bednách, které by nyní měly být poslány na Ukrajinu. Der Spiegel ale píše, že bedny jsou tak plesnivé, že do skladu vojáci smějí chodit jen v ochranném oděvu.
O zamýšleném předání 2700 raket typu Strela informovalo ve čtvrtek německé ministerstvo hospodářství, schválit ho ale bude muset ještě spolková bezpečnostní rada pod vedením kancléře Olafa Scholze, která rozhoduje o veškerém vývozu zbraní z Německa.
Berlín změnil svůj původně zdrženlivý postoj a začal ukrajinské armádě bojující proti ruské invazi posílat těžké zbraně. Scholzova vláda v sobotu rozhodla, že Ukrajině dodá 1000 protitankových zbraní a 500 raket země-vzduch typu Stinger.
Der Spiegel píše, že oznámení ministerstva hospodářství o dodávce Strel na Ukrajinu zaskočilo resort obrany. Úřad ji sice zvažoval, protože o rakety Strela ukrajinská strana už dříve výslovně požádala, ale dnes ministerstvo uvedlo, že je třeba zjistit, zda a kolik raket by ze skladů bundeswehru mohlo na Ukrajinu zamířit. V pozadí těchto pochybností stojí interní posudek odborníků německé armády z loňského listopadu. Uvedli v něm, že "vzhledem k zastaralosti motoru rakety není manipulace s ní bezpečná a nelze je proto odpalovat". Z tohoto důvodu měly být Strely zničeny už v roce 2014.
Mluvčí ministerstva obrany nechtěl na podrobné dotazy novinářů z Der Spiegel týkající se zastaralých zbraní odpovídat. Uvedl jen, že o jejich případném předání Ukrajině ještě nerozhodla spolková bezpečnostní rada a že pokud by ho schválila, postará se armáda o to, aby rakety byly předem přezkoušeny. "Všechno, co bundeswehr předává, je otestované," uvedl mluvčí.
Kromě stáří raket je problémem i to, že německá armáda má pouze rakety, ale chybějí jí součásti systému pro jejich odpalování. Německo tak doufá, že ukrajinské ozbrojené síly, které protiletadlové systémy stále aktivně využívají, budou mít tyto komponenty ve skladu.
Rakety Strela vyvinul Sovětský svaz v 60. letech jako odpověď na americký systém Stinger. Jde o zbraně, které lze snadno ovládat a které slouží k sestřelování nízko letících vrtulníků i letadel. Jsou vybavené tepelným senzorem a míří automaticky na cíl. Strely jsou součástí výzbroje armád zemí bývalého východního bloku, Česko jich v posledních dnech na Ukrajinu poslalo 160.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?