Slovensko prodlouží stávající zákaz vycházení s výjimkami, nyní uzavřené prodejny ale budou moci od pátku obsluhovat zákazníky naočkované proti covidu-19 nebo po prodělání tohoto onemocnění. Část škol přejde na distanční formu výuky. Dohodli se na tom zástupci vládních stran, kteří to dnes oznámili veřejnosti. Místo původně plánovaného rozdávání poukázek na služby s cílem motivovat seniory k očkování by lidé měli dostat hotovost.
Zmíněná dohoda o opatřeních se částečně liší od původního návrhu ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského, který navrhoval prodloužení stávající dvoutýdenní celostátní uzávěry v nynější podobě o další týden do 16. prosince a otevření prodejen pro očkované lidi nebo zákazníky po prodělání covidu-19 až později. Například hotely by ale měly znovu fungovat v původně plánovaném termínu od 25. prosince. Nová opatření, která ve středu projedná vláda, by měla platit do 9. ledna, pokud se epidemická situace nezhorší.
"Očkování je jedinou cestou z pandemie. Lockdown nás nespasí, odsouvá utrpění, ničí ekonomiku i pracovní místa," řekla vicepremiérka a šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Veronika Remišová, která uvítala dohodu na částečném uvolnění omezení pro očkované. Dodala, že po vyhlášení nynější celostátní uzávěry klesl zájem Slováků o očkování proti covidu-19 první dávkou vakcín.
Na distanční formu výuky v příštím týdnu přestoupí žáci druhého stupně základních škol a středních škol, následně začnou vánoční prázdniny. Uzavření škol v listopadu zablokovala vládní strana Svoboda a solidarita (SaS), mezitím prezenční formu výuku kvůli špatné epidemické situaci v řadě okresů zrušily regionální úřady hygieny. Nadále nebude možné pořádat hromadné akce a v platnosti zůstanou restrikce, které se týkají provozu služeb či restaurací.
Ministerstvo zdravotnictví má připravit analýzu případného zavedení povinného očkování proti covidu-19 či finanční spoluúčasti neočkovaných pacientů na léčbě.
Koaliční strany se také dohodly na úpravě návrhu pobídek pro seniory, kteří se už očkovali nebo se do Vánoc zaregistrují na očkování proti covidu-19. Nově by měli dostat hotovost 200 nebo 300 eur (5080 nebo 7620 korun) v závislosti na počtu dávek některé z vakcín, které už dostaly. Nižší podporu podle nové dohody dostanou například ti, kdo se do Vánoc jen zaregistrují na první dávku. Vyšší ze zmíněných částek získají obyvatelé ve věku od 60 let, kteří už absolvovali nebo se přihlásí na očkování posilující dávkou.
Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem očkovaného obyvatelstva proti covidu-19. Ministr financí Igor Matovič původně prosadil na jednání vlády návrh, aby stát motivoval seniory k očkování proti covidu-19 poukázkami v hodnotě 500 eur (12.700 korun) na čerpání různých služeb. Tím by zároveň podpořili podnikatele zasažené koronavirovými restrikcemi. Tuto formu a výši pobídek odmítla podpořit SaS a také opozice. Hrozilo tak, že sněmovna při hlasování předlohu odmítne. Opozice svou podporu návrhu podmiňovala tím, že senioři dostanou peníze bez podmínek ohledně očkování.
Americký prezident Donald Trump už dlouho touží po Nobelově ceně míru. Teď se jí dočkal, i když na oficiálním seznamu laureátů ho stále nenajdete. Své ocenění mu ale předala opoziční venezuelská politička María Corina Machadová.
Začal další rok a legendární kapela Olympic tu s námi stále je a nadále koncertuje. Frontman Petr Janda přitom na jaře oslaví 84. narozeniny a připouští si, že zdravotně už na tom s ohledem na pokročilý věk lépe nebude.
Mlhy, námraza a vítr. Meteorologové řekli, s čím je třeba počítat ve zbytku probíhajícího lednového týdne. Mrznout bude hlavně v noci, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek večer vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak na závěr jednání, které s přestávkami probíhalo od úterý. Babišova vláda je u moci od poloviny prosince, kdy její členy jmenoval prezident Petr Pavel.
Soud dal razítko na dohodu mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem ohledně péče o jejich dceru Rozárku, o které již dříve informovala prvně jmenovaná. Dcera herečky Veroniky Žilkové původně neprozradila detaily. Nyní už je ale známe.
Bývalý poslanec Dominik Feri ve čtvrtek u soudu neuspěl se žádostí o předčasné propuštění na svobodu. Pro tuto chvíli tak platí, že si bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění.
Moskva je podle amerického prezidenta Donalda Trumpa připravena uzavřít dohodu vedoucí ke konci války na Ukrajině, ale Kyjev nikoliv. Trump jen několik týdnů před čtvrtým výročím začátku konfliktu prohlásil, že je nutné přesvědčit ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského, aby s dohodou souhlasil.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Radostnou novinkou se v polovině ledna pochlubila herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Její dvě děti se totiž dočkají nevlastního mladšího sourozence.
Po neveřejném smutečním obřadu v Brně se kolegové a kamarádi rozloučili s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem i v Praze. Silvestrovský odchod představitele bosse Matějky z Okresního přeboru zaskočil celé Česko.
Nebezpečí ledovky stále nepominulo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během čtvrtečního dopoledne aktualizovali výstrahy před zmíněným jevem. Meteorologové avizují, že další problémy nastanou na některých místech o víkendu.
Jiří Ovčáček byl jako tiskový mluvčí po dlouhá léta věrným spolupracovníkem bývalého prezidenta Miloše Zemana. Po konci jeho druhého funkčního období se i on stáhl z politiky. Nyní to ale vypadá, že by mu vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše mohla zařídit novou exponovanou funkci.
Nevyzpytatelné je počasí v Česku během posledních dní. Po sněhové nadílce následovala epizoda, kdy opakovaně hrozil výskyt nebezpečné ledovky. Další změnu přinese druhá polovina tohoto týdne. Meteorologové očekávají inverzi.