Část z milionů uprchlíků z Ukrajiny vstoupila na evropský pracovní trh

Výrazný vliv na polskou ekonomiku měl podle deníku Gazeta Wyborcza příchod milionů lidí, kteří od konce února kvůli ruské agresi uprchli z Ukrajiny. Do Polska od ruského vpádu přicestovalo již více než 4,2 milionu lidí ze sousední země, uvádí polská pohraniční stráž. Zpět na Ukrajinu mezitím odjelo přes 2,24 milionu osob.

Ilustrační foto

"Otřásli trhem nemovitostí. Převzali nejméně placené práce, které Poláci nechtějí dělat. V směnárnách zanechali dolary z životních úspor a v zastavárnách cennosti," vypočítal deník hlavní faktory, "které způsobily, že příliv uprchlíků měl obrovský vliv na polskou ekonomiku".

Práci si v Polsku našlo asi 200.000 uprchlíků. "To je třetina z uprchlíků v produktivním věku, což hodnotíme jako vysoký ukazatel. Dost rychle vstoupili na trh (práce) a osamostatnili se," řekl deníku ředitel ekonomického ústavu PIE Piotr Arak.

Na pracovním trhu zůstává 600.000 až 700.000 volných míst, a tuto "díru" Ukrajinci nezaplnili, ani nevzali Polákům jejich práci. "Pracují zde pod úrovní své kvalifikace, ve stavebnictví, v průmyslu, v méně vyspělých službách. Část se dostala do vyspělejších služeb, jako je informatika," řekl Arak.

Příliv uprchlíků neovlivnil negativně růst polských mezd, který je na úrovni několika procent, protože volná pracovní místa nadále vyžadují zaplnění. Nezaměstnanost je v Polsku nízká, na úrovni tří procent. "Nižší mají v Evropě jen Češi," připomněla Gazeta Wyborcza. Cizinců, kteří si v Polsku našli živobytí, je v současnosti podle deníku "rekordně mnoho". Polsko také přestali opouštět dospělí muži z Ukrajiny, protože vojenské zálohy ve vlasti byly doplněny a do armády nyní další muže nepovolávají. Prioritou se stalo posílání peněz do vlasti.

V Česku podle odhadu úřadů nyní pobývá asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet nelze určit, někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí domů. Za téměř čtyři měsíce trvání války dostalo v Česku víza dočasné ochrany 378.104 uprchlíků z Ukrajiny.

Skoro 77.000 Ukrajinců, kteří museli do Česka uprchnout před ruskou invazí, si již našlo práci, uvedl v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan. Je to podle něj důkaz, že uprchlíci do Česka nepřicházejí zneužívat sociální systém, ale že v zemi chtějí žít, přinejmenším do doby, než v jejich vlasti skončí válka.

Na Slovensku podle údajů ministerstva sociálních věcí pracovalo k 18. červnu 8832 ukrajinských uprchlíků, za poslední měsíc to představuje nárůst o šestinu. Zaměstnání si našli zejména v průmyslové výrobě, v administrativních službách, jakož i v ubytovacích a restauračních zařízeních. Téměř 2400 původně zaměstnaných uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny svá pracovní místa na Slovensku postupně opustilo.

Status dočasného útočiště, který běžencům z Ukrajiny umožňuje například přístup na pracovní trh a ke zdravotní péči, slovenské úřady dosud udělily celkově zhruba 82.000 osobám. Mezi nimi jsou často ženy a také děti, které v zemi navštěvují mateřské školky a školy.

Hranice Slovenska, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, od začátku války do začátku června překročilo z Ukrajiny více než půl milionu osob. Mnoho z nich ale pokračovalo dál do západní Evropy. Na Ukrajinu přes společnou hranici se Slovenskem naopak vycestovalo 255.099 lidí, podle slovenských médií se část ukrajinských běženců vrátila do vlasti.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) eviduje přes 5,1 milionu ukrajinských uprchlíků v Evropě. Od začátku ruské invaze z 24. února překročilo ukrajinské hranice 7,7 milionu lidí. Další miliony uprchlíků před válkou jsou "vnitřně vysídleny", tedy přišly o své domovy, ale zůstávají ve vlasti.

Ruská armáda částečně mění strategii vzdušných úderů

22.03.2023 20:25 Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu…

Německo chce co nejrychleji vyřešit spor mezi EK a státy o zákaz…

22.03.2023 14:20 Německý ministr dopravy Volker Wissing chce co nejrychleji vyřešit spor mezi Evropskou komisí a…

Lídry EU čeká debata o pomoci Ukrajině, podpoře zelené ekonomiky i…

22.03.2023 12:59 Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma…

Zelenskyj navštívil ukrajinské vojáky bojující v bitvě o Bachmut

22.03.2023 12:44 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky na přední linii poblíž ukrajinského…

KLDR opět testovala své řízené střely, dopadly do moře u východního pobřeží

22.03.2023 12:14 Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží zkušebně odpálila několik řízených střel, které…

Inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila

22.03.2023 09:35 Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila a dostala se na 10,4 procenta, v…

Trump působí, jako by si neuvědomoval závažnost svých možných právních…

22.03.2023 08:28 Bývalý americký prezident Donald Trump působí, jako by si neuvědomoval závažnost svých možných…

Si Ťin-pching ukončil třídenní návštěvu Ruska

22.03.2023 08:25 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ráno odletěl z Moskvy. S odvoláním na čínskou státní televizi…

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Související:

Nejnovější