Časté noční můry mohou být předzvěstí Parkinsonovy choroby

Spánek, ilustrační foto
Spánek, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 9. června 2022 08:18
Sdílej:

Opakující se noční můry mohou být podle studie výzkumníků z Birminghamské univerzity raným varovným signálem rozvíjející se Parkinsonovy choroby. Toto neurologické onemocnění bývalo se špatnými sny spojováno už dříve, odborníci z Birminghamu se ale nyní domnívají, že by pravidelné noční můry mohly být přímo symptomem rozvíjející se nemoci.

"I když musíme provést další výzkum v této oblasti, zjištění ohledně významu špatných snů a nočních můr by mohla naznačovat, že jedinci, kterým se ve vyšším věku bez zjevného spouštěče začnou měnit sny, by měli vyhledat lékařkou pomoc," uvedl podle televize Sky News spoluautor studie Abidemi Otaku.

Parkinsonova choroba je onemocnění mozku, které způsobuje nechtěné nebo nekontrolovatelné pohyby, jako jsou třes, ztuhlost a potíže s rovnováhou a koordinací. Příznaky se obvykle rozvíjejí postupně a časem se zhoršují. S postupujícím onemocněním mohou mít lidé potíže s chůzí a řečí.

Studie publikovaná na webu eClinicalMedicine se opírala o data 3818 mužů starších 67 let zapojených do americké studie osteoporotických zlomenin. Žádný z těchto mužů na začátku studie Parkinsonovu chorobu neměl. Lidé, kteří uvedli, že měli znepokojivé sny alespoň jednou týdně, byli po ukončení studie sledováni, aby se zjistilo, zda je u nich větší pravděpodobnost rozvinutí Parkinsonovy choroby. Během sedmiletého sledování bylo diagnostikováno 91 případů, většina v prvních pěti letech výzkumu. Výzkumníci zjistili, že u lidí, kteří měli v prvních pěti letech pravidelně noční můry, byla více než třikrát vyšší pravděpodobnost rozvinutí Parkinsonovy choroby.

Výzkumníci nyní plánují využít elektroencefalografii (EEG), která zaznamenává mozkovou aktivitu, k tomu, aby prozkoumali biologické důvody změn snů. Zároveň chtějí výzkum rozšířit, aby do něj byly zapojeny i ženy a lidé s různou anamnézou, včetně těch s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. Odborníci doufají, že výzkum prvních známek rozvíjejícího se onemocnění pomůže zlepšit léčbu.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí ještě neopustilo Česko. Platí výstraha

Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období. 

České celebrity
Anna Slováčková

První pietní místo pro Aničku Slováčkovou (†29). Kde vzniklo a kdo přišel?

Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové. 

Společnost
Analýza
Ilustrační foto

Proč věříme fake news a konspiračním teoriím? Roli hraje nejen strach a nedůvěra

Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.

České celebrity
Anna Slováčková

Anna Slováčková (†29): Byli s ní, co to šlo. Až do nejtěžší chvíle, popsal otec

Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.