Čechy nejvíc znepokojuje covid a inflace

Z témat, která znepokojují Čechy, se nyní inflace řadí na druhé místo. Na prvním místě v žebříčku obav se dlouhodobě drží obavy z koronaviru. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos na přelomu listopadu a prosince. Jeho výsledky dnes ČTK poskytla mluvčí Ipsos Markéta Kneblíková.

Ilustrační foto

Téměř dvě třetiny Čechů očekávají v následujících třech měsících růst výdajů na domácnost, 29 procent očekává výrazný růst. Rostoucí výdaje předpokládají zejména lidé starší 50 let, v posledním půlroce zaznamenali nejčastěji růst cen u potravin, dopravy a energií, ukázal průzkum.

Meziroční inflace v listopadu dosáhla podle údajů Českého statistického úřadu šest procent, naposledy tímto tempem rostly spotřebitelské ceny v říjnu 2008. V dalších měsících podle analytiků ceny dál porostou. Na počátku příštího roku se podle některých odhadů může inflace dostat až k desetiprocentní hranici.

"Z našich výzkumů je patrné, že obavy Čechů z inflace rostou. Od začátku letošního roku také stále roste podíl lidí, kteří se více bojí ekonomických dopadů pandemie koronaviru než těch zdravotních. Aktuálně to uvádí 57 procent Čechů," uvedl ředitel Ipsos Jakub Malý.

Rostoucí náklady na stravování zaznamenaly podle průzkumu čtyři pětiny Čechů, 78 procent zmínilo růst nákladů na dopravu a 77 procent zdražení energií a služeb. Přibližně polovina populace uvedla růst nákladů na bydlení a oblečení a obuv, rostoucí náklady na zábavu registrovalo 43 procent Čechů. Zdražení u potravin zaznamenali častěji lidé starší 50 let, a to zejména u potravin, energií a dopravy. Lidé s nižším vzděláním častěji upozorňují na vyšší náklady spojené s bydlením.

Podobná situace panuje podle autorů průzkumu, který se konal ve 30 zemích světa, také v dalších zemích. I v zahraničí lidé nejčastěji zaznamenali vyšší náklady na stravování a dopravu a také energie. Češi proti světovému průměru uváděli častěji růst cen energií a potravin, a to o 11, respektive deset procentních bodů.

Inflaci zařadila v aktuálním průzkumu třetina Čechů mezi tři témata, ze kterých mají obavy. V červnu inflace znepokojovala zhruba pětinu Čechů. Obavy z koronaviru má 45 procent Čechů a na třetím místě je znepokojení z kvality a dostupnosti zdravotní péče.

Agentura Ipsos se také od začátku pandemie dotazuje na pocit ohrožení koronavirem. Aktuálně nějakou míru obav z koronaviru pociťuje 65 procent Čechů, v červnu to bylo 49 procent, nejméně od začátku pandemie. Největší obavy měli lidé na začátku pandemie v březnu 2020, kdy pocit ohrožení koronavirem uvádělo až 81 procent populace.

Průzkumu se v Česku zúčastnilo 1042 respondentů straších 18 let, v celosvětovém průzkumu bylo dotázáno 20.504 respondentů.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější