Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident Novavaxu

Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude nejspíš potřeba každoročně podobně jako u chřipky. V rozhovoru s ČTK to řekl John Trizzino, viceprezident americké společnosti Novavax, která klíčovou součást své covidové vakcíny Nuvaxovid vyrábí v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan. Vakcíny tohoto typu bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví v ČR podáno asi 10.200 dávek z 18 milionů dávek od pěti výrobců.

Ilustrační foto

"Myslím, že virus covidu už to zůstane. Je už tak široce rozšířený, přizpůsobivý a pořád mutuje, aby přežil, tak jako to dělají i jiné viry. Takže si nemyslím, že by zmizela potřeba covidových vakcín," uvedl. Shoduje se nad tím podle něj i většina odborných kapacit.

Podle Trizzina už zřejmě má svět vrchol pandemie a maximální poptávku po covidových vakcínách za sebou, ale očekává se, že bude potřeba sezónní přeočkování. "Myslím, že začínáme vidět změnu od období pandemie do endemického období,” dodal. Pandemií odborníci na epidemiologii označují mezinárodní nekontrolované šíření, endemie je šíření omezené a očekávané. Za počátek pravidelného každoročního očkování se podle Trizzina dá považovat už zahájení podávání druhé posilující dávky vakcíny v některých zemích.

Středočeská továrna, kterou Novavax koupil v roce 2020, zaměstnává 450 lidí a mohla by podle viceprezidenta vyrábět i jiné vakcíny založené na rekombinantní technologii na bázi nanočástic. Možná by podle Trizzina byla například výroba chřipkových vakcín nebo kombinovaných proti koronaviru a chřipce. Výrobní závod dříve využívala firma Baxter pro výrobu vakcín proti prasečí chřipce. Výrobní kapacita pro covidové vakcíny v současné době není maximálně využitá. "Tato továrna sama může pokrýt očekávanou poptávku celé Evropy," řekl viceprezident.

Spike protein totožný s proteinem na povrchu koronaviru z Česka se ve vakcíně smíchá s adjuvans vyráběným ve Švédské Uppsale, které posiluje její účinnost. Dosud Novavax vyrobil podle Trizzina více než 70 milionů dávek covidové vakcíny. Jejich výhodou podle něj je, že na rozdíl od mRNA vakcín nemusí být skladované zamrazené. Prozatím je dodává v lahvičkách po deseti dávkách, od poloviny příštího roku chce firma dodávat i předplněné injekce, které se snadněji používají.

Prozatím podle něj data ukazují, že i vakcína vyráběná na původní variantu viru z čínského Wu-chanu dostatečně chrání před vážným průběhem nemoci covid-19. "Nemyslíme si, že je v současné potřeba ty vakcíny upravovat na nové varianty. Může to být jiné pro mRNA vakcíny," řekl. Ty už výrobci upravili na různé typy omikronu BA.1 a bivalentní na BA.4 a BA.5.

"Virus dál mutuje, což je velká výzva. Nevíme, k jakým změnám může do budoucna dojít," dodal. Může podle něj docházet jen k menším posunům jako u různých typů omikronu nebo vzniku úplně odlišné linie, které by pak bylo potřeba vakcíny přizpůsobit. V klinické studii v Austrálii je podle Trizzina úprava Nuvaxovidu na variantu BA.1.

Vývoj covidových vakcín začal brzy po vypuknutí pandemie před koncem roku 2019 a firmy i státy do něj investovaly velké finanční prostředky. V Evropské unii, která objednala očkovací látky od několika výrobců, očkování začalo těsně před koncem roku 2020. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na konci srpna uvedl, že ČR má objednáno asi 50 milionů dávek. Zaplatila za ně v té době asi 21 miliard Kč a za sedm miliard Kč je již spotřebovala. Celkově bylo aplikováno přes 18 milionů dávek, většina vakcín typu mRNA.

První vakcíny od Novavaxu byly do ČR dodané letos v březnu. Podle tehdejších informací šlo o 130.000 dávek. Podle údajů ministerstva bylo využito 10.255 z nich. Na začátku září schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání posilující dávky vakcíny, je možné ji aplikoval i po základním očkování mRNA vakcínami.

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Langšádlová skončila, TOP 09 má nového kandidáta na ministra

07.05.2024 15:53 TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České…

Ústavní soud se zastal trans lidí. Operace nebude podmínkou změny pohlaví

07.05.2024 10:46 Operace už nebude potřeba k úřední změně pohlaví, podle Ústavního soudu je taková podmínka v…

Česká diplomacie odvolala velvyslance Pivoňku z Ruska

05.05.2024 14:15 Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti…

Související:

Nejnovější