Celníci během razií objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret a linky na jejich výrobu

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala dnes ČTK mluvčí celníků Martina Kaňková.

Cigarety, ilustrační fotografie.

Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé celníci odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Kriminalisté stíhají 12 podezřelých.

Při akci s krycím názvem Kolosseum odhalili celníci daňový únik ve výši nejméně 130 milionů korun. Při prohlídkách našli na Olomoucku sklad a kompletní výrobní linku a technologii na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák či dieselagregát na výrobu elektrické energie.

"Vybavení a organizovanost prověřované skupiny podezřelých osob bylo opravdu mimořádné. Celníci se doposud s tak výkonným a moderním výrobním zařízením nesetkali," uvedla Kaňková. Linka stihla vyrobit až 5000 kusů cigaret za minutu. Podezřelí se podle mluvčí celníků chovali velmi obezřetně a konspirativně. "Jako krycí náklad používaly obaly od cukrovinek a sladkostí s italským popisem, který se našel ve výrobně," dodala mluvčí.

Při razii bylo zadrženo 14 lidí, z toho čtyři jsou Češi, osm Ukrajinců, jeden Bulhar a jeden Rumun. Všechny policie obvinila za krácení daní, jsou ve vazbě a hrozí jim pět až deset let vězení.

Při prohlídkách celníci zajistili přes 17 milionů kusů cigaret, 25 tun tabáku a tabákového odpadu, desítky palet komponentů na výrobu cigaret, například filtry, papír, náústkový papír či velké množství obalového materiálu. Objevili i finanční hotovost v různých měnách, v přepočtu zhruba 3,8 milionu korun. S ohledem na množství zabaveného materiálu se na vyklízení areálu a odvozu podíleli také vojáci a hasiči.

Během druhé akce nazvané Capello celníci na Plzeňsku a v Praze zajistili více než šest milionů kusů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret, výrobní linku na výrobu cigaret, řezačku tabáku i dva kamiony, které sloužily k distribuci vyráběného zboží. Způsobenou škodu na spotřební dani vyčíslili v tomto případě na víc než 43 milionů korun.

I když k zastírání nelegálního podnikání pachatelé často měnili místa předávky vyrobených cigaret, podařilo se celníkům zmapovat jejich pohyb. Rozkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. "Zadrželi 13 osob cizí státní příslušnosti, z toho 12 osobám bylo sděleno obvinění a tři jsou stíhány vazebně," informovala Kaňková.

Oba případy dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Témata: Celníci | cigarety

Neštěstí ve Žďáru nad Sázavou: Ženu usmrtil vlak

02.10.2022 15:10 Na nádraží ve Žďáru nad Sázavou srazil a usmrtil dnes kolem 13:00 vlak ženu.

Muž, který v Ústí nad Labem ohrožoval nožem rodinu a policisty, zemřel

29.09.2022 16:58 Muž, kterého ve středu večer v Ústí nad Labem při zásahu postřelil policista, protože ohrožoval…

Státní zástupkyně obžalovala žáka, který zavraždil učitele mačetou

26.09.2022 16:03 Aktualizováno Státní zástupkyně podala obžalobu v případu vraždy učitele středního odborného učiliště v pražské…

Soud pustil na svobodu lékaře Jaroslava Bartáka

23.09.2022 14:51 Z jablonecké věznice Rýnovice byl dnes propuštěn na svobodu lékař Jaroslav Barták. ČTK to potvrdila…

Policie včera zadržela zahraničního převaděče, hrozí mu pět let vězení

17.09.2022 16:44 Třicetiletému cizinci, kterého v pátek zadrželi hodonínští policisté, hrozí za organizování a…

Rusko vydalo do Česka Moldavana hledaného v souvislosti s vraždou v Praze

16.09.2022 22:06 Rusko vydalo do České republiky moldavského občana Vjačeslava Pavlovského, po němž české úřady…

Škoda při výbuchu domu v Olšanech u Prostějova přesáhla 12 milionů korun

05.09.2022 15:59 Aktualizováno Tragický výbuch rodinného domu v červenci v Olšanech u Prostějova byl způsoben úmyslně, potvrdil…

Související:

Nejnovější