Centrální elektronická matrika bude v Česku nejdříve za pět let

Za necelých pět let, přesně k 1. lednu 2027, let by mohl v Česku začít fungovat jednotný matriční informační systém, který mimo jiné umožní propojení matričních dat s dalšími systémy veřejné správy. Podle návrhu zákona, který připravilo ministerstvo vnitra, vedení matričních knih v listinné podobě zůstane zachováno.

Ministerstvo vnitra

Dosavadní vedení elektronických matričních záznamů ale nahradí centralizovaný informační systém, takzvaná e-matrika. Návrh obsahuje také změny v rodinném právu vycházející z matriční praxe.

Systém má podle navrhovatelů usnadnit práci s matrikou a výměnu údajů včetně propojení s jinými informačními systémy veřejné správy. Umožní také podat žádost o matriční doklad na jakémkoli matričním úřadu, který jej bude moci s využitím matričního informačního systému rovnou vydat. Matriční doklady bude podle návrhu, který prošel připomínkovým řízením, možné vydávat i v elektronické podobě.

"Podle aktuálního harmonogramu dojde od roku 2025 ke sjednocení formátů dat v dosavadních systémech využívaných pro vedení matriky pomocí výpočetní techniky, samotný matriční informační systém by měl být uveden do provozu 1. ledna 2027," uvádí návrh. Před spuštěním systému je podle autorů nutné upravit nekompatibilní systémy matričních úřadů tak, aby dokázaly matriční údaje vedené elektronicky od 1. ledna 2006 sdílet v jednotném formátu. Poté bude možné přenést data do společné databáze.

Mezi změnami, které reagují na matriční praxi v oblasti rodinného práva, figuruje například určení místa matriční události nastalé v dopravním prostředku. V současnosti platí, že příslušný matriční úřad je určený podle místa vyložení novorozence či zemřelého. Nově pokud bude známé místo na cestě, kde k narození nebo úmrtí došlo, určí se příslušnost podle něj. Materiál obsahuje také možnost trojdohody při určování otcovství souhlasným prohlášením matky, jejího manžela, který není otcem, a skutečného otce. Dohoda má usnadnit řešení životní situace bez nutnosti soudu.

Podrobněji upravuje návrh práva nezletilých dětí při určení jména, například v případě adopce. Pracuje se zavedením pravidla, že prohlášení ve věci jména lze učinit pouze jednou a nelze je vzít zpět, další změna by pak byla možná cestou žádosti o změnu jména. Novela zákona o matrikách navrhuje také zavedení možnosti prokázat provedení změny pohlaví potvrzením vydaným příslušným zahraničním zdravotnickým zařízením nebo znaleckým posudkem.

Uzavřít registrované partnerství norma umožní na žádost povolit kdekoli ve správním obvodu matričního úřadu. Umožnit má také uzavírání manželství v jazyce národnostní menšiny v obcích s více jak desetiprocentním zastoupením dané menšiny za podmínky, že oddávající a matrikář tento jazyk ovládají.

Změny v oblasti rodinného práva by podle návrhu mohly nabýt účinnosti k 1. červenci 2023. Většinu z nich už poslanci probírali v minulém funkčním období Sněmovny, předloha ale prošla před rozpuštěním dolní komory pouze prvním čtením a projednáním ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Připomínky z něj nynější předloha podle autorů zohledňuje.

Pavel: ČR má kapacitu vyrábět munici, chybí pracovníci

22.03.2023 21:56 Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá…

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních

22.03.2023 17:59 Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních…

Náklady na transformaci České pošty zřejmě přesáhnou osm miliard

22.03.2023 16:42 Náklady na transformaci České pošty zřejmě přesáhnou osm miliard Kč. Podnik na transformační proces…

Stanjura chce konsolidační balíček představit do konce dubna

22.03.2023 13:06 Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce představit balíček opatření pro konsolidaci státního…

Protesty proti důchodové reformě ve Francii mohou mít dopad na návštěvu…

22.03.2023 11:57 Protesty proti důchodové reformě ve Francii by mohly mít dopad na plány nadcházející návštěvy…

Obce s jednou pobočkou o poštu podle ministrů nepřijdou

22.03.2023 11:03 Pokud je v obci jedna pobočka pošty, rušit se nebude, dostupnost služby bude v regionech zachována.…

Primátor Ostravy, který nahradí Macuru, by měl být znám už v dubnu

21.03.2023 21:42 Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu.…

Stát ceny potravin zastropovat nechce. Jsou v akcích nižší než maximální…

21.03.2023 16:18 Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako…

V Česku jsou zhruba 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří nestudují střední…

21.03.2023 15:05 V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou…

Vláda údajně našla shodu na omezení podpory stavebního spoření

21.03.2023 11:59 Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U…

Související:

Nejnovější