Centrální elektronická matrika bude v Česku nejdříve za pět let

Za necelých pět let, přesně k 1. lednu 2027, let by mohl v Česku začít fungovat jednotný matriční informační systém, který mimo jiné umožní propojení matričních dat s dalšími systémy veřejné správy. Podle návrhu zákona, který připravilo ministerstvo vnitra, vedení matričních knih v listinné podobě zůstane zachováno.

Ministerstvo vnitra

Dosavadní vedení elektronických matričních záznamů ale nahradí centralizovaný informační systém, takzvaná e-matrika. Návrh obsahuje také změny v rodinném právu vycházející z matriční praxe.

Systém má podle navrhovatelů usnadnit práci s matrikou a výměnu údajů včetně propojení s jinými informačními systémy veřejné správy. Umožní také podat žádost o matriční doklad na jakémkoli matričním úřadu, který jej bude moci s využitím matričního informačního systému rovnou vydat. Matriční doklady bude podle návrhu, který prošel připomínkovým řízením, možné vydávat i v elektronické podobě.

"Podle aktuálního harmonogramu dojde od roku 2025 ke sjednocení formátů dat v dosavadních systémech využívaných pro vedení matriky pomocí výpočetní techniky, samotný matriční informační systém by měl být uveden do provozu 1. ledna 2027," uvádí návrh. Před spuštěním systému je podle autorů nutné upravit nekompatibilní systémy matričních úřadů tak, aby dokázaly matriční údaje vedené elektronicky od 1. ledna 2006 sdílet v jednotném formátu. Poté bude možné přenést data do společné databáze.

Mezi změnami, které reagují na matriční praxi v oblasti rodinného práva, figuruje například určení místa matriční události nastalé v dopravním prostředku. V současnosti platí, že příslušný matriční úřad je určený podle místa vyložení novorozence či zemřelého. Nově pokud bude známé místo na cestě, kde k narození nebo úmrtí došlo, určí se příslušnost podle něj. Materiál obsahuje také možnost trojdohody při určování otcovství souhlasným prohlášením matky, jejího manžela, který není otcem, a skutečného otce. Dohoda má usnadnit řešení životní situace bez nutnosti soudu.

Podrobněji upravuje návrh práva nezletilých dětí při určení jména, například v případě adopce. Pracuje se zavedením pravidla, že prohlášení ve věci jména lze učinit pouze jednou a nelze je vzít zpět, další změna by pak byla možná cestou žádosti o změnu jména. Novela zákona o matrikách navrhuje také zavedení možnosti prokázat provedení změny pohlaví potvrzením vydaným příslušným zahraničním zdravotnickým zařízením nebo znaleckým posudkem.

Uzavřít registrované partnerství norma umožní na žádost povolit kdekoli ve správním obvodu matričního úřadu. Umožnit má také uzavírání manželství v jazyce národnostní menšiny v obcích s více jak desetiprocentním zastoupením dané menšiny za podmínky, že oddávající a matrikář tento jazyk ovládají.

Změny v oblasti rodinného práva by podle návrhu mohly nabýt účinnosti k 1. červenci 2023. Většinu z nich už poslanci probírali v minulém funkčním období Sněmovny, předloha ale prošla před rozpuštěním dolní komory pouze prvním čtením a projednáním ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Připomínky z něj nynější předloha podle autorů zohledňuje.

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 11:29 Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Soud přerušil spor Altnerových dědiců s ČSSD kvůli jiné žalobě

09.08.2022 11:21 Rozhodnutí o tom, zda bude ČSSD platit dědicům advokáta Zdeňka Altnera stamiliony korun za právní…

Stát může lidem s energiemi pomoci prostřednictvím dividendy ČEZ, míní…

09.08.2022 11:17 Stát může podle analytiků využít vysokého zisku energetické společnosti ČEZ k pomoci lidem s…

V ČR se za epidemii covidu nakazily čtyři miliony lidí, 40 tisíc jich…

09.08.2022 11:12 Aktualizováno Pozitivní test na covid-19 měly v ČR za téměř 2,5 roku od začátku epidemie více než čtyři miliony…

Požár v Českém Švýcarsku: Hasičům zbývá dohasit sto hektarů

09.08.2022 10:59 Aktualizováno V Českém Švýcarsku, kde před sedmnácti dny vypukl lesní požár, zbývá hasičům dohasit asi 80 hektarů…

Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 10:33 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

08.08.2022 17:22 Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to…

Hasiči prochází uhašené sektory v Českém Švýcarsku, předají je správě NP

08.08.2022 15:59 Hasiči dnes v Českém Švýcarsku prochází sektory, které po uhašení požáru čekají na předání správě…

Na konci června bylo zhruba 683.200 lidí v exekuci, méně než na konci…

08.08.2022 15:46 V Česku ubylo lidí s exekucemi. Na konci června jich bylo zhruba 683.200, tedy o 14.800 méně než na…

Související:

Nejnovější