Americký trh realit se stabilizuje a zájem o nové domy opadá. Zároveň rekordně rostou jejich ceny. Z nejnovějších dat vyplývá, že prodeje nových domů v USA v červnu zpomalily na 676 tisíc, což ukazuje na třetí pokles v řadě. Informuje server newsbox.cz Tomáš Volf z Citfin.
Ještě loni v červnu se totiž prodalo 972 tisíc nových domů, tolik se jich prodávalo naposledy v roce 2006. Prodeje letos v červnu nejvíce klesly na severovýchodě země a to o 27,9 %, následoval jih USA s pádem prodejů o 7,8 %.
Rostoucí ceny stavebních materiálů ženou ceny domů vzhůru. Do celé věci se dále vkládá psychologický faktor toho, že FED dosud drží sazby na dolaru v blízkosti nuly a ujišťuje trhy, že se jejich úroveň nezvedne do roku 2023. Rychle rostoucí inflace však napovídá, že by si američtí centrální bankéři mohli s utažením měnových podmínek pospíšit a sazby zvednout dříve. To by zdražilo hypotéky a další úvěrové produkty, takže část spotřebitelů se bude snažit stihnout koupit dům ještě před zvýšením sazeb ze strany FED.
Cenový index domů v USA za květen dnes ukázal na jejich meziroční zdražení o neuvěřitelných 18 %, což je historicky největší skok. Meziměsíčně v květnu povyskočily ceny domů o 1,7 %, což je druhý největší nárůst cen od roku 1991.
Podíváme-li se na delší horizont zjistíme, že trh nemovitostí neklesá, jen se vrací na předcovidové hodnoty. Paradoxně největší zájem o domy byl v nejnáročnější měsících loňského roku. V období od června až do letošního února se jich, až na výjimky, prodávalo mírně pod jedním milionem měsíčně. Na druhé straně loni v dubnu se měsíční prodeje nových domů propadly na 582 tisíc.
Buckinghamský palác je v úzkých. Podle zjištění novinářů již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Odhalení vyvolalo reakce, včetně vyjádření jedné z obětí finančníka Jeffreyho Epsteina.
Pražské oddělení vražd od středy vyšetřuje případ s přesahem do zahraničí. V hlavním městě byl totiž zavražděn úspěšný izraelský podnikatel. Kriminalisté už mají potvrzeno, že se na úmrtí byznysmena z oblasti hazardu podílela jiná osoba, po které se pátrá.
Zdeněk Pohlreich si svou osobitostí i tím, jak kultivoval tuzemský trh s restauracemi, získal mnoho fanoušků. Ti se domnívali, že oblíbený pořad Ano, šéfe se loni vrátil jen na jednu řadu. Podle nejnovějších informací se však pracuje na dalších epizodách.
Po hokejové horečce se pomalu blíží ta fotbalová. Čeští reprezentanti, kteří se po 20 letech vrací na fotbalový šampionát, už za týden nastoupí do prvního zápasu na turnaji. Ještě předtím je ale čeká generálka. Hrát se již bude v Severní Americe, kam v uplynulých dnech tým odcestoval.
PPF jako jedna z nejúspěšnějších investičních skupin v Česku již pokračuje v činnosti bez účasti Petra Kellnera mladšího. Až nyní ale vyšlo najevo, kolik stálo vyplacení syna zesnulého miliardáře. Společnost musela vytáhnout ještě více peněz, než se čekalo.
Zajímavý doprovod na cestě do Severní Ameriky, kde příští týden začne světový šampionát ve fotbale, mají čeští reprezentanti, kteří se na mundialu představí opět po 20 letech. Znalce vztahů slavných v Česku ale nemohlo překvapit, že vyrazila i jedna známá zpěvačka.
Otřesný nález od čtvrtečního dopoledne zaměstnává policisty na Sokolovsku. Strážci zákona vyjížděli do Kynšperku nad Ohří, kde se našla část lidského těla. Vyšetřování případu je v plném proudu.
Nevyzpytatelné je počasí v posledních dnech, kdy se střídají slunečné dny s deštivými. Podle meteorologů se situace zlepší až o víkendu, kdy se očekává oteplení. Na některých místech se teploty přiblíží třicítce, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Agáta Hanychová dává všemožně najevo, že pracovního rozchodu s influencerskou kolegyní Ornellou Koktovou, který před časem řešilo celé Česko, rozhodně nelituje. Nemůže si totiž vynachválit podobu aktuálního podcastu.
Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.
Nově objevený dopis zesnulé britské princezny Diany odhalil její tehdejší přání, aby spolu její synové, princové William a Harry, v budoucnu komunikovali na hlubší úrovni. Dvoustránkový text napsala bývalá princezna z Walesu v listopadu 1995 jako odpověď svému příznivci Michaelu Barrattovi, který jí vyjádřil podporu po odvysílání jejího výbušného rozhovoru pro pořad Panorama televize BBC. Diana v dopise uvedla, jak moc ji jeho slova dojala, a ztotožnila se s jeho názory na sebepoznání a potřebu posunout se v životě dál.
Ještě předtím, než srdce budoucí britské panovnice Alžběty II. definitivně dobyl princ Philip, byl ve hře jiný urozený nápadník. Podle zjištění královského historika Huga Vickerse, autora knihy „Queen Elizabeth II: A Personal History“, byl vážným kandidátem na sňatek Hugh, hrabě z Eustonu a pozdější 11. vévoda z Graftonu.