Velké země si pohlídaly svoje zájmy, nepočítá se tak se zastropováním cen plynu a ceny energií tak dnešní shoda ministrů pro energetiku na úrovni Evropské unie neovlivní. V reakci na dnešní zasedání to ČTK sdělil bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.
Jedna z částí krizového balíku schváleného na mimořádné energetické radě stanovuje limit 180 eur za megawatthodinu (MWh) pro příjmy elektráren využívajících levnější zdroje než plyn. Veškeré příjmy nad touto hranicí mohou státy využít pro vlastní opatření.
"Žádná revoluce se nekonala, je to podle dikce Evropské komise. Ceny energií to neovlivní, ale umožní se výběr daní a následně se dotačním způsobem budou prostředky přerozdělovat," uvedl Havlíček. Ke stanovenému limitu 180 eur za MWh na jednotlivé zdroje uvedl, že je nutný, jinak by Česko nemělo šanci na zdaněné prostředky dosáhnout. "Například ČEZ prodal na příští rok za 100 eur," poznamenal.
"Podle očekávání se v tuto chvíli nepočítá se zastropováním cen plynu, což by okamžitě snížilo i cenu elektřiny. Velké země si dobře pohlídaly svoje zájmy. Německo a Francie prosazují společnou platformu pro nákup plynu, je patrné, že Evropská komise jedná podle not těchto států," uzavřel místopředseda Sněmovny.
Plán povinných úspor elektřiny se týká vybraných hodin s nejvyšší spotřebou, přičemž cílem je dosáhnout v těchto úsecích alespoň pětiprocentního snížení. "Špičkové hodiny" mají dohromady tvořit desetinu zimních měsíců, jejich výběr je stejně jako konkrétní úsporná opatření na rozhodnutí jednotlivých zemí unie. Cílem je minimalizovat využívání paroplynových elektráren, které vstupují do hry v časech maximální poptávky a jejichž vysoké náklady tlačí cenu elektřiny na dříve nevídané hodnoty.
Třetím pilířem přijatého souboru je nejméně 33procentní zdanění mimořádných příjmů společností dodávajících fosilní paliva. Takzvaný solidární příspěvek se bude vypočítávat ze zisků z letošního a příštího roku, přičemž za takzvaně přebytečné jsou považovány zisky nad hranicí 120 procent průměru z posledních čtyř let.
EU doufá v to, že tyto zásahy pomohou domácnostem a firmám překonat nastávající zimní měsíce, během nichž hrozí rozsáhlé problémy v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska. Podle odhadů Evropské komise (EK) by mohlo odebírání příjmů za levnější elektřinu v kombinaci s příspěvky od sektoru fosilních paliv přinést do rozpočtů unijních zemí až 140 miliard eur (přes 3,4 bilionu Kč). Limit 180 eur za MWh a povinné úspory mají vstoupit v platnost na začátku prosince.
Už před prosincovou smrtí Patrika Hezuckého osiřel jeho milovaný a vysněný dům ve středních Čechách. Vdova Nikola poté přiznávala, že návrat domů je pro ni emočně mimořádně složitý. Nakonec ho ale se synem Oliverem zvládla.
S nebezpečím ledovky je v Česku nutné počítat i zítra. Vyplývá to z nového znění výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové prodloužili platnost varování do čtvrtečního rána a rozšířili jej o oblasti severní Moravy, Slezska a části severních a severovýchodních Čech.
Kanadou otřásla jen krátce před začátkem zimních olympijských her hokejová tragédie. Trojice nadaných mladíků zemřela při tragické automobilové nehodě, která se stala cestou na trénink. Jednomu z chlapců ještě nebylo ani osmnáct let.
V kariéře Lucie Výborné nastává v tomto týdnu zásadní předěl. Fanoušci sympatické moderátorky se dočkali první epizody jejího nového podcastu. A že jich je. Vždyť někteří příznivci se dokonce rozhodli Výborné napsat, když v pátek skončila na vlnách Českého rozhlasu.
Laďka Něrgešová v pondělí oslavila kulaté 50. narozeniny a při té příležitosti došlo i na bilancování. Lidé by asi čekali, že za nejtěžší životní chvíle označí momenty, kdy se dozvěděla o vážných zdravotních problémech. To ale není pravda.
Předávání cen Grammy se v Los Angeles proměnilo v emotivní poctu rockové legendě Ozzymu Osbourneovi, který zemřel v loňském roce ve věku 76 let. Na pódiu se sešla hvězdná sestava hudebníků, aby uctila památku rodáka z Birminghamu, což vehnalo slzy do očí nejen jeho rodině, ale i zaplněnému sálu. Sharon Osbourneovou na slavnostním večeru doprovodil syn Jack a dcery Kelly a Aimee.
Dcera rappera Snoop Dogga, Cori Broadus, oznámila tragickou zprávu o úmrtí své dcery Codi. Holčička zemřela pouhých deset měsíců poté, co se v únoru 2025 narodila předčasně. Cori sdílela na svém Instagramu černobílou fotografii z nemocnice, kde své miminko chová, a doplnila ji vzkazem, že ztratila lásku svého života.
Policie v přímořském městě Bude objevila tělo muže, o kterém se předpokládá, že jde o partnera vnučky sira Micka Jaggera. Sedmatřicetiletý Alexander Key byl pohřešován od 24. ledna. Naposledy byl spatřen v místním podniku v oblasti Boscastle, než zmizel beze stopy.
David Beckham se v neděli ráno vydal na osamocenou procházku se svými dvěma psy a působil dojmem, že ho nijak nerozhodilo šokující prohlášení jeho nejstaršího syna. Padesátiletý bývalý fotbalista vypadal uvolněně a v dobré náladě, když sdílel fotografie z mlhavého rána na sociálních sítích. V příspěvku vtipkoval směrem ke své manželce Victorii, které popřál, aby si užila horkou čokoládu a delší spánek v posteli.
Středočeští kriminalisté v úterý ráno oznámili, že vyšetřují vraždu ženy v obci na Kladensku. Policie již zadržela podezřelého, jde o blízkého oběti.
Krystyna Pyszková jistě nebyla nadšená, když se její jméno v těchto dnech začalo skloňovat v souvislosti se sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Modelka se ale neschovává, k celé záležitosti se obsáhle vyjádřila.
Už několik dní vyhlíželi posluchači Evropy 2 pondělní ráno. Moderátor Leoš Mareš je totiž navnadil na avizovanou účast legendární herečky Jiřiny Bohdalové, která lidi nepochybně nezklamala. Do vysílání dorazila i s výrazně mladším kolegou Jakubem Prachařem a dalším moderátorem Liborem Boučkem.