Benzin Natural 95 u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu zdražil o 16 haléřů na průměrných 44,34 koruny za litr, o 74 haléřů stoupla průměrná cena nafty na 46,95 Kč/l. Změna cen je výsledkem nárůstu z konce minulého týdne a mírného poklesu v tomto týdnu od pondělí do středy. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. V dalším období ceny převážně klesaly, k nárůstu se přechodně vrátily v minulém týdnu. Aktuálně je benzin o 13,07 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu motoristé platí o 17,43 Kč na litru víc.
Nejlevnější Natural 95 nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 43,99 Kč. Naftu prodávají čerpací stanice za nejnižší cenu ve Zlínském kraji, litr průměrně za 46,38 Kč. Nejdražší paliva jsou nadále v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 45,02 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 48,04 Kč/l.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy však ceny opět poklesnou. "V příštích sedmi dnech pohonné hmoty v ČR zlevní, a to k úrovni 43,30 koruny za litr v případě benzínu a k úrovni kolem 46,00 koruny za litr v případě nafty, pokud tedy nedojde k závažnému vyhrocení dění kolem války na Ukrajině a souvisejících sankcí Západu i ruských odvetných opatření," uvedl v komentáři, který má server newsbox.cz k dispozici.
Důvodem předpokládaného zlevnění je podle Kovandy pokles cen ropy Brent na světovém trhu, pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu a také citelné zpevnění koruny vůči dolaru.
Česko si v květnu připomnělo výročí narození dvou hvězdných hereček, které jsou tu stále s námi - konkrétně Jiřiny Bohdalové a Ivy Janžurové. Česká televize už se ale připravuje na kulaté jubileum jejich neméně úspěšného mužského kolegy.
Světovou hudební scénu zasáhla smutná zpráva, která přišla ze Spojených států amerických. Ve věku 95 let zemřel legendární hudebník Sonny Rollins, jazzový saxofonista a držitel několika cen Grammy.
Zajímavé novinky nepřicházejí jen od Dary Rolins, ale i od jejího partnera Pavla Nedvěda. Bývalý fotbalový reprezentant opouští jednu ze svých rolí v českém fotbale. Nově bude pokračovat jen na reprezentační úrovni.
Češi si v pondělí výrazně zkomplikovali letošní mistrovství světa v ledním hokeji. Pokud by porazili Norsko, mohli ve čtvrtfinále jít na papírově slabšího soupeře, jenže prohráli 1:4. Podle trenéra Radima Rulíka šlo o zaslouženou porážku.
Jiřina Bohdalová se kvůli nedávné oslavě, kdy na začátku měsíce oslavila 95. narozeniny, nečekaně dostala do křížku s rockerem Petrem Jandou. Hudebník se nechal slyšet, že na akci byli lidé, které nechtěl potkat. A slavné herečky se to svým způsobem dotklo.
Po nadcházejícím víkendu přijdou první dny meteorologického léta. O tři týdny později pak začne i astronomické léto. Počasí tomu bude v následujícím období odpovídat, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins opět dokázala lidem v Česku i na rodném Slovensku, že má srdce na správném místě. Zapojila se totiž do chvályhodné akce, která přispěla k záchraně několika zvířecích životů.
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Soud poprvé rozhodoval v případu čtvrtečního tragického útoku u školy v Pardubicích, který minulý týden otřásl Českem. Mladík, jenž byl policií obviněn z vraždy, je od uplynulého víkendu ve vazbě.
Z českých televizních obrazovek nejspíš zmizí jedna z úspěšných talk show. Nebojte se, o Jana Krause nebo Karla Šípa byste přijít neměli. Prima se ale podle nejnovějších informací rozejde s Honzou Dědkem a jeho pořadem 7 pádů.
Neuvěřitelným případem se zabývá jihočeská policie. Pátrá po podvodníkovi, jenž připravil ženu z Táborska o desítky tisíc korun, protože dotyčná uvěřila, že si píše s opravdovým hollywoodským hercem Johnnym Deppem.
Fotbal a Helena Vondráčková? Uplynulý víkend ukázal, že tohle spojení může fungovat. Slavná zpěvačka se totiž v neděli představila na stadionu pražské Slavie, kde se slavil zisk mistrovského titulu.