Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly o desítky haléřů

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 7. dubna 2022 08:02 | akt. 7. dubna 2022 09:36
Sdílej:

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly o desítky haléřů. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 46 haléřů na průměrných 43,88 Kč/l, nafta pak o 33 haléřů na 46,62 Kč/l.

Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Navzdory zlevnění jsou ale paliva v ČR stále výrazně dražší než před rokem. Tehdy platili motoristé za benzin průměrně o 12,58 koruny méně, za naftu dokonce o 17,06 Kč méně.

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. V dalším období ceny převážně klesaly, k nárůstu se přechodně vrátily v předminulém týdnu.

Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji. Litr benzinu stojí u tamních čerpacích stanic v průměru za 43,22 Kč, litr nafty 46,09 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. V hlavní městě je benzin průměrně za 44,30 Kč/l a diesel za 47,22 Kč/l.

"V příštích sedmi dnech pohonné hmoty v ČR dále zlevní, a to k úrovni 43,40 koruny za litr v případě benzínu a k úrovni kolem 46,20 koruny za litr v případě nafty, pokud tedy nedojde k závažnému vyhrocení dění kolem války na Ukrajině a souvisejících sankcí Západu i ruských odvetných opatření. Důvodem předpokládaného dalšího zlevnění je pokles cen ropy Brent na světovém trhu, pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu. Ropa Brent za posledních 14 dní zlevnila o zhruba 17 procent," komentuje ve stanovisku, které má server newsbox.cz k dispozici, ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Témata:
Stalo se
Společnost
Posádka mise Artemis II poslala na Zemi nové úchvatné fotky

OBRAZEM: Na Zemi dorazily úchvatné fotky, jaké ještě lidstvo nevidělo

Mise Artemis II včera přepsala dějiny kosmonautiky, když úspěšně dokončila očekávaný průlet kolem Měsíce. Čtveřice astronautů se v modulu Orion přiblížila k měsíčnímu povrchu na vzdálenost pouhých 6 545 kilometrů. Tento manévr nebyl jen technickým triumfem, ale i rekordním počinem – posádka dosáhla vzdálenosti přibližně 406 742 kilometrů od Země, čímž překonala dosavadní rekord legendárního Apolla 13 z roku 1970.

Světové celebrity
David Beckham

Už to není jen mezi nimi. Hádka v rodině Beckhamových zasahuje i další osobnosti

Rodina Beckhamových dala jasně najevo, na čí straně stojí v neutichajícím sporu se svým nejstarším synem Brooklynem. David a Victoria se o uplynulém víkendu na veřejnosti opět sblížili se svým dlouholetým přítelem, zpěvákem Marcem Anthonym, který se stal ústřední postavou rodinné krize. Slavný pár se s umělcem ukázal při příležitosti otevření nového stadionu Freedom Park týmu Inter Miami.

České celebrity
Petra Nesvačilová

Před kamerou je jako doma. Petra Nesvačilová bude ve StarDance

Televizní diváci od úterního rána znají již devět účastníků letošní řady StarDance. Dnes se opět rozšířila sestava herců, kteří budou tančit. Lidé se mohou těšit na zábavnou Petru Nesvačilovou. 

České celebrity
Libor Bouček s manželkou.

Premiéra v nové práci. Libor Bouček vyzpovídal prvního hosta

Libor Bouček se po Velikonocích oficiálně pustil do nové pracovní výzvy, která rozhodně není jednoduchá. V Českém rozhlase se totiž snaží nahradit skvělou kolegyni Lucii Výbornou. Kdo byl prvním hostem uznávaného moderátora ve vysílání Radiožurnálu?