Ceny výrobců v Česku v říjnu dál meziročně rostly, nejvíce v zemědělství

Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly, růst ale zmírnil v průmyslu, zemědělství, stavebnictví i službách. Nejvýrazněji o 27,1 procenta opět stouply ceny zemědělských výrobců, v průmyslu se výrobní ceny meziročně zvýšily o 24,1 procenta, u stavebních prací o 12 procent a u tržních služeb pro podniky o 6,3 procenta.

Ilustrační foto

Proti září výrobní ceny klesly v zemědělství. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských výrobců klesly o tři procenta. Průmysloví výrobci zdražili proti září o 0,6 procenta, stavební práce byly dražší o 0,3 procenta a tržní služby pro podniky o 0,1 procenta.

Spotřebitelské ceny, do nichž se ceny výrobců promítají, v říjnu meziročně stouply o 15,1 procenta, oznámil už dřív ČSÚ. Tempo inflace zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 procent. Pomohla vládní opatření na snížení cen energií. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v říjnu klesly o 1,4 procenta.

"V říjnu ceny všech výrobců zpomalily meziroční růst," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V září ceny v zemědělství meziročně stouply o 33,6 procenta, v průmyslu o 25,8 procenta, u stavebních prací po zpřesnění odhadu o 12,6 procenta a u tržních služeb o 6,8 procenta.

Říjnové ceny v zemědělství meziročně vzrostly o 23,6 procenta v rostlinné a o 35,4 procenta v živočišné výrobě. Téměř o polovinu se zvýšily ceny obilovin, o víc než čtvrtinu zdražily brambory a olejniny, o pětinu čerstvá zelenina. Ceny ovoce naproti tomu o desetinu klesly. Růst cen jatečných prasat převýšil 52 procent, ceny vajec se zvedly o 42 procent, mléka o víc než třetinu a drůbeže a skotu o víc než čtvrtinu.

V průmyslu proti loňskému říjnu vzrostly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o téměř 57 procent a chemických látek a výrobků o zhruba 27 procent. Těžba a dobývání zdražily o téměř čtvrtinu, pryže a plasty o 21 procent. V potravinářství se ceny zvýšily o 25,8 procenta, z toho u mlýnských a škrobárenských výrobků o 57 procent. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny energií o 49,3 procenta a zboží krátkodobé spotřeby o 23 procent," uvedl ČSÚ.

V případě služeb v říjnu meziročně stouply ceny zhruba o 15 procent shodně u skladování a podpůrných služeb v dopravě, reklamních služeb a služeb v oblasti zaměstnání.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš vidí za zpomalením růstu cen výrobců vládní zásah do cen elektřiny. "Hlavním důvodem byl pokles cen elektřiny v důsledku odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje od října 2022," uvedl. Podle něj je výrobní inflace pravděpodobně už za svým vrcholem.

"Říjnové ceny výrobců naznačují, že u řady položek hlavní inflační tlaky již ustupují, ačkoli růst cen se přesouvá do jiných cenových okruhů v návaznosti na určité zpoždění růstu vstupních nákladů," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil však, že zpomalování růstu cen výrobců a v návaznosti na to spotřebitelských cen bude jen pozvolné.

Tržby obchodníků během druhého adventního víkendu vzrostly proti začátku…

04.12.2022 17:22 Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15…

Skupina OPEC+ ponechá těžební limity ropy beze změny

04.12.2022 14:16 Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny označovaná OPEC+,…

MF: Česká ekonomika bude v příštím roce stagnovat

04.12.2022 08:58 Česká ekonomika bude v příštím roce stagnovat, hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší o 0,1 procenta…

Agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled úvěrového hodnocení Francie

03.12.2022 14:13 Agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled úvěrového hodnocení Francie ze stabilního na negativní,…

Skupina G7 se připojila k EU v maximální ceně ruské ropy 60 dolarů za barel

03.12.2022 08:21 Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou…

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně o 1,7 procenta

02.12.2022 13:20 Aktualizováno Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,7 procenta.…

Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly

02.12.2022 11:30 Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly, a ještě více se tak vzdálily rekordu…

Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči Googlu a dalším platformám

01.12.2022 19:16 Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči poskytovatelům informačních služeb na internetu při…

Indie se může do konce dekády stát třetí největší ekonomikou světa

01.12.2022 13:40 Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a…

Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily

01.12.2022 08:42 Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího…

Související:

Nejnovější