Cenzoři digitálního obsahu v Číně smazali diskuze o budoucnosti covidových restrikcí

Cenzoři digitálního obsahu v Číně dnes okamžitě smazali hashtag "příštích pět let", který se začal rychle šířit na místních sociálních sítích. Internetovou diskuzi s tímto heslem rozproudilo údajné vyjádření tajemníka komunistické strany Pekingu, podle nějž hlavní město v průběhu příštích pěti let normalizuje pandemické preventivní kontroly. Informovala o tom dnes agentura AP.

Peking, ilustrační fotografie.

Šéf pekingské komunistické strany Cchaj Čchi údajně pronesl slova o covidové pětiletce dnes ráno v rámci informování o řízení města vládnoucí stranou.

Jednou za pět let se koná sjezd strany na městské úrovni, který předchází celostátnímu sjezdu strany. Ten je plánován letos na podzim. Na těchto sjezdech členové zpravidla hodnotí práci za uplynulé období a zároveň oznamují cíle na dalších pět let.

"V příštích pěti letech bude Peking rozhodně a neúnavně odvádět dobrou práci při normalizaci kontroly prevence pandemií," uvádí se v původní verzi výroků v deníku Beijing Daily, hlavním tisku komunistické strany v Pekingu.

Město podle šéfa pekingských komunistů zavede vysoce kvalitní, pravidelné PCR testy a screeningy na klíčových místech, bude přísně kontrolovat vstupy do residenčních čtvrtí, na pracoviště a do veřejných institucí.

V aktuální verzi deníku Beijing Daily nicméně už není uvedeno slovní spojení "v příštích pěti letech". Na čínské sociální síti Weibo byl stejnojmenný hashtag odstraněn.

Při jeho vyhledávání na platformě sociálních médií se objeví oznámení, že téma nelze zobrazit "na základě příslušných zákonů a předpisů", což je běžná chybová zpráva u témat, které z aplikace odstraní cenzoři.

Od té doby, co se město od dubna potýkalo s vlnou případů vyvolaných variantou omikron, Čína ještě více zpřísnila požadavky na hromadné testování. V Pekingu jsou nyní obyvatelé povinni předložit negativní test, který nesmí být starší 72 hodin, aby mohli vstoupit na jakékoli veřejné místo, včetně restaurací a úřadů.

Po celém městě vláda navíc prosadila zřízení tisíců testovacích míst. Čína se po celou dobu pandemie drží své strategie nulového covidu. Spoléhá se tak na masové testování a zavádí přísné lockdowny, aby zabránila rozsáhlému šíření viru ve společnosti.

Dnešní oznámení a následné vymazání části informací vyvolalo na internetu mezi obyvateli Pekingu hněv a zmatek, dodal list The Guardian. Většinu komentátorů tato pětiletá vyhlídka pokračování současného systému nepřekvapila, ale jen málo z jich ji podporuje.

"Odpočítávání do začátku útěků z Číny začalo," uvedl jeden uživatel Weibo. "Konečným cílem boje proti epidemii je návrat k normálnímu životu, zdá se, že na to všichni zapomněli," poznamenal další.

Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerických zákonodárců

14.08.2022 14:50 Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během…

Při požáru v kostele v Egyptě zemřelo 41 lidí

14.08.2022 14:29 Při požáru koptského kostela v egyptském městě Gíza dnes zahynulo nejméně 41 lidí a dalších nejméně…

Při výbuchu skladu obchodního centra v Jerevanu zemřel člověk, 20 lidí je…

14.08.2022 13:58 Obří exploze dnes otřásla obchodním centrem Surmalu v arménské metropoli Jerevan. Při výbuchu…

Na Krymu podle médií zadrželi exvelitele ruských separatistů Girkina

14.08.2022 13:08 Aktualizováno Na Krymu byl zadržen bývalý velitel ruských separatistů na Donbasu Igor Girkin, známý též jako…

Do Británie letos připlulo přes 20.000 migrantů

14.08.2022 12:58 Do Británie se zatím letos přes Lamanšský průliv pokusilo dostat více než 20.000 migrantů, uvedlo…

Rusko se asi snaží posílit pozice na jihu Ukrajiny

14.08.2022 11:11 Aktualizováno Prioritou ruské armády za poslední týden bylo patrně přeorientovat jednotky na posílení pozic na…

Při útoku na autobus v Jeruzalémě bylo zraněno osm lidí

14.08.2022 10:04 Izraelská policie dnes oznámila, že zatkla muže podezřelého z nočního střeleckého útoku na autobus…

Zloděje v Itálii zasypal tunel, kterým se chtěli prokopat do banky

14.08.2022 09:00 Italy, kteří se nejspíš pokoušeli prokopat do banky a vykrást ji, zasypal jejich vlastní tunel. Pod…

Rushdieho odpojili od ventilátoru, už dokáže i mluvit

14.08.2022 08:49 Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na…

Hongkong opustilo za rok nejvíc obyvatel v historii

14.08.2022 08:35 Počet obyvatel Hongkongu se meziročně snížil o 1,6 procenta na přibližně 7,29 milionu, za poslední…

Související:

Nejnovější