Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka navštívili v pátek české vojáky, kteří působí v misi na Sinajském poloostrově v Egyptě. Na základně v Šarm aš-Šajchu uctili památku vojákyně Michaely Tiché, která na misi před dvěma lety zahynula při havárii vrtulníku.
Ministerstvo obrany o tom informovalo v tiskové zprávě. Česká armáda má na Sinaji leteckou jednotku, která má za úkol s letounem CASA monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO (Multinational Force and Observers).
"Využila jsem plánované výměny letounu CASA na Sinaji a navštívila jsem vojáky Armády ČR v zahraniční misi MFO, kde v příštím roce převezmeme velicí úlohu. Mise má velký význam pro stabilitu v regionu Blízkého východu a naše nasazení je hodnoceno v superlativech i partnery," napsala dnes ministryně na twitteru.
Mise MFO má více než 1100 příslušníků a je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody. Česká armáda se do ní poprvé zapojila v roce 2009. Od roku 2013 se ke třem důstojníkům na velitelství připojila letecká jednotka s letounem CASA C-295M. Patnáctičlenný tým, který tvoří letecký a pozemní personál, má za úkol mimo jiné provádět letecké pozorovací operace, poskytovat logistickou podporu misi MFO či vzdušnou zdravotnickou evakuaci.
Za úmrtím české vojákyně v listopadu 2020 byla podle ministerstva technická závada. "Bylo to poprvé v novodobé historii české armády, kdy při plnění operačních úkolů zahynula žena. Její smrt ilustruje, jak náročná i nebezpečná je tato zahraniční operace," uvedla Černochová.
Letos v listopadu byl na základně také premiér Petr Fiala (ODS), když se v Egyptě účastnil mezinárodní klimatické konference. Také on tehdy vyzdvihl přínos českých vojáků ke stabilitě a míru v regionu i jejich kladné hodnocení ze strany velení mezinárodní mise MFO.
Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, by mohl brzy vyměnit britské sychravé počasí za slunný exil v Bahrajnu. Podle královského životopisce Andreje Lownieho, autora knihy Entitled: The Rise and Fall of the House of York, se o tomto kroku v diplomatických kruzích vážně uvažuje. Pro Andrewa by přesun na ostrov v Perském zálivu znamenal únik před neustálým drobnohledem britských médií i veřejnosti.
Victoria Beckham prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Kromě pokračujícího a velmi veřejného sporu se svým nejstarším synem Brooklynem nyní čelí zradě od člověka, kterého roky považovala za blízkého přítele. Známý DJ Fat Tony, ikona londýnské klubové scény, se totiž rozhodl přiživit na posměšcích, které se na adresu bývalé členky Spice Girls valí ze všech stran.
Britský princ Harry u Vrchního soudu v Londýně ostře zaútočil na vydavatele deníku Daily Mail. V emotivním svědectví obvinil společnost Associated Newspapers Ltd (ANL) z toho, že se ho svými praktikami snažila dohnat „k drogám a alkoholu“. Podle vévody ze Sussexu vydavatelství svou obsesí sledovat každý jeho krok udělalo ze života jeho manželky Meghan „naprosté utrpení“.
Americká viceprezidentská rodina se rozrůstá. JD Vance a jeho manželka Usha v úterý prostřednictvím společného příspěvku na sociální síti Instagram oznámili, že očekávají čtvrtého potomka. Pár zároveň prozradil, že se jejich rodina v červenci rozroste o chlapce.
Ondřej Brzobohatý se konečně dočkal rozhodnutí ve svém sporu s bývalou manželkou Taťánou Kuchařovou. A jistě ho těší, že soud rozhodl v jeho prospěch. Modelka by se měla hudebníkovi omluvit a zaplatit mu značnou sumu. Rozsudek ale zatím není pravomocný.
Česko čeká v noci z neděle na pondělí a během úvodního dne příštího týdne velmi zajímavá situace, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na některých místech se lidé mohou dočkat sněhové nadílky.
Expremiér Petr Fiala (ODS) o uplynulém víkendu opustil poslední z vrcholných funkcí, která mu zůstávala, protože si občanští demokraté zvolili nového předsedu strany. Fiala tak mohl konečně vyrazit na dovolenou, o kterou však v první řadě nestál on sám.
Ledovka způsobila v pátek ráno a dopoledne velké problémy v automobilové dopravě. Dálnici D1 uzavřela hromadná nehoda nejméně dvou desítek vozidel. V Jihomoravském kraji byl dokonce vyhlášen traumaplán.
Bývalý výrazný starosta jedné z pražských městských částí Pavel Novotný se chce vrátit do řad ODS, kterou opustil poté, co byl v loňském roce odsouzen. Oznámil to na sociálních sítích. Občanští demokraté si o uplynulém víkendu zvolili nového předsedu, Martin Kupka nahradil v nejvyšší stranické funkci Petra Fialu.
Mahulena Bočanová připomněla lidem, jaké problémy mohou nastat při cestování letadlem. Při posledním výletu na Kanárské ostrovy totiž hrozilo, že se někdo z její výpravy nedostane na palubu. Co se přesně stalo?
Meteorologové ji sice předem neavizovali, ale na Moravě a ve Slezsku udeřila v pátek ráno ledovka. Od brzkých ranních hodin nastaly problémy v dopravě, k omezení provozu došlo na dálnicích D1 a D2.
Počasí se v závěru probíhajícího týdne obejde většinou beze srážek. Meteorologové je očekávají až v neděli večer, přičemž může jít o déšť i sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.