Ministerstvo obrany zvažuje možnost poskytnutí kapacit vojenského zdravotnictví, pokud by to bylo potřeba. Po jednání Bezpečnostní rady státu to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Česká armáda je podle ní připravena na všechny scénáře vývoje. Uvedla, že ministerstvo obrany průběžně vyhodnocuje všechny dostupné informace, a to i z hlediska státních podniků nebo podřízených organizací.
Poukázala na vojenské zdravotnictví. "I tam zjišťujeme případnou možnost poskytnutí třeba i nějakých kapacit, pokud by něco takového bylo zapotřebí," řekla.
BRS podle ministryně debatovala i o posílení východního křídla Severoatlantické aliance. Česko je podle ní k tomu připraveno a má mechanismy, jak to realizovat. Již dříve uvedla, že nejpravděpodobnější je zapojení na Slovensku.
Řekla, že nyní se vedou v NATO konzultace podle článku čtyři Washingtonské smlouvy. Členské země podle ní nyní postupují podle schválených strategických dokumentů. "Nechováme se jako (ruský prezident Vladimir) Putin, my dodržujeme mezinárodní právo," poznamenala.
Článek čtyři Severoatlantické smlouvy obsahuje jednu větu. "Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost smluvní strany."
Na dosavadních aliančních summitech podle Černochové nezazněl požadavek na vyslání vojáků na Ukrajinu. Zopakovala, že v současné době česká armáda vyčleňuje do aliančních sil velmi rychlé reakce 400 vojáků z brigády rychlého nasazení a 180 z chemického vojska. Pokud by přišly další požadavky v této oblasti, může podle ní Česko alianci vyjít vstříc.
Černochová zároveň potvrdila, že česká armáda posílila bezpečnost generálního konzulátu ve Lvově.
Slovensko zatím nepožádalo o české policisty na pomoc u ukrajinských hranic
Slovensko zatím nepožádalo Česko o vyslání policistů na ochranu hranic s Ukrajinou, kterou dnes v noci vojensky napadlo Rusko. Po mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu o tom informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Uvedl, že o věci hovořil se svým slovenským protějškem a znovu se s ním spojí večer.
Ministerstvo vnitra už dříve uvedlo, že se chce v případě vyhrocení situace mezi Ukrajinou a Ruskem zaměřit hlavně na humanitární pomoc na místě. Pokud by Slovensko požádalo o pomoc, pošle vnitro na slovensko-ukrajinskou hranici kontingent českých policistů, aby pomáhali podobně jako v Makedonii nebo Maďarsku.
Nyní slouží čtyřicítka policistů na maďarsko-srbské hranici ve společných hlídkách s Maďary. Na podzim loňského roku pomohla předchozí jednotka během dvou měsíců zadržet přes 6000 migrantů, kteří se v zemi ocitli nelegálně. ČR se podílí také na ochraně hranic v Severní Makedonii.
Horskou službou otřásla během končícího týdne jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 42 let zemřel záchranář Roman Fišnar. Podle kolegů podlehl komplikacím po vážném úrazu.
Česko v posledních dnech trápí zdravotní stav Patrika Hezuckého, který je hospitalizován v nemocnici s blíže nespecifikovanou nemocí. Už ho tam navštívil věrný kamarád Leoš Mareš, který následně prozradil, jak na tom jeho parťák je. Nyní se ozval sám Hezucký.
Nová česká vláda by podle pravděpodobného příštího premiéra Andreje Babiše (ANO) měla vzniknout do poloviny prosince. Babiš to naznačil v pravidelném videu, které zveřejnil v neděli dopoledne. Předseda hnutí, které zvítězilo v říjnových sněmovních volbách, je na tom prý domluvený s prezidentem Petrem Pavlem.
Jiřina Bohdalová nedávno vynechala jeden knižní křest, ačkoliv byla uvedena na pozvánce, a odvolávala se na lékaře, že nemá chodit mezi lidi. V posledních dnech ale opakovaně vyrazila do společnosti. V druhém případě na ni dohlížela její neméně slavná dcera.
Česko v uplynulých hodinách sevřel mráz a na některých místech také zasypal sníh, s projevy zimního počasí je ale nutné počítat i po víkendu. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Český fotbal zase jednou bojuje o fanoušky, jimž reprezentanti po výhře nad Gibraltarem nešli poděkovat za neúnavnou podporu. Příští šanci získat si příznivce zpátky na svou stranu budou mít fotbalisté v březnu, kdy zabojují o postup na mistrovství světa. Už znají soupeře.
Američané trvají na tom, že jsou autory návrhu nového mírového plánu pro Ukrajinu. Podle Washingtonu navíc nejde o poslední nabídku pro Kyjev, který čelí velkému tlaku, aby s návrhem souhlasil.
Meteorologická zima sice ještě nezačala, ale pouhý pohled z okna dnes může naznačovat něco jiného. Teploty v noci na neděli klesly pod -20 °C, především v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku se zase lidé dočkali sněhu.
Baby boom v českém šoubyznyse bude pokračovat i v dalších dnech a týdnech. Olga Lounová v září prostřednictvím klipu k nové písni odhalila, že se s partnerem těší na druhého potomka. Nyní se fanoušci dozvěděli, zda to bude kluk, anebo holčička.
Rapper Kanye West (48), který si sám říká „Ye“, vyvolal mezi svými fanoušky velké znepokojení. Během krátkého pouličního rozhovoru v Japonsku pro účet Mystery Fashionist na TikToku dal znepokojivou odpověď, která zanechala mnoho lidí v obavách o jeho duševní stav.
Zpěvačka Taylor Swift se údajně chystá do Velké Británie, aby zde natočila přísně tajný videoklip ke své písni „Elizabeth Taylor“. Skladba pochází z jejího nového alba s názvem „The Life of a Showgirl“.
Jen necelé dva týdny před svým velkým vystoupením v Torontu utrpěl princ Harry zdrcující mediální ránu. Jedenačtyřicetiletý vévoda ze Sussexu, který má 1. prosince vystoupit jako hlavní řečník na konferenci The Orea Power House Conference, čelí silné negativní odezvě veřejnosti kvůli vysoké ceně vstupenek.