Čerpání dotací z EU by podle Bartoše mohlo být kvůli změně legislativy flexibilnější

Čerpání evropských dotací by mohlo být flexibilnější. V Česku by tak nemuselo být ohroženo financování už započatých projektů zhruba za 1,3 miliardy eur, v přepočtu asi 32 miliard korun, čehož se kvůli problémům spojených s koronavirem a válkou na Ukrajině obával ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ivan Bartoš

Evropská komise na základě dopisu 12 ministrů včetně Bartoše koncem června připravila legislativní návrh nazvaný FAST CARE, díky tomu by mohlo být možné projekty variabilněji propojovat mezi programovými obdobími. Uvedlo to dnes MMR.

Podle Bartoše byly problémy s dokončením tisíců projektů kvůli epidemii koronaviru a současné krizi spojené s válkou na Ukrajině. Česko a dalších jedenáct států proto iniciovaly v dubnu dopis, ve kterém žádali Evropskou komisi mimo jiné o prodloužení čerpání dotací o rok. Dalším z požadavků byla možnost zapojení dalších peněz z navazujícího období.

Začátkem června o tom jednali ministři v Lucemburku a koncem června Evropská komise vytvořila návrh legislativních změn FAST CARE. Ten částečně mění legislativní rámec pro čerpání peněz evropských fondů z politiky soudržnosti. To zahrnuje mimo jiné opatření, která poskytují větší flexibilitu při fázování projektů z jednoho programového období do druhého. Díky tomu by mělo být možné zohlednit i neočekávané potřeby, které v souvislosti s vypuknutím krize vznikly, jako například rostoucí ceny materiálů a energií i nedostatek pracovních sil.

V zájmu urychlení postupu schvalování se členské státy EU sdružené v Radě EU rozhodly text návrhu Evropské komise neměnit. "Rychlé schválení mandátu rady pro vyjednávání vysílá silný signál solidarity. Díky tomu se budou moct regiony, obce a města lépe vypořádat s dopady ruské agrese na Ukrajině," uvedl Bartoš.

Evropský parlament má zprávu schválit na podzim a pak bude možné pokračovat ve vyjednávání o změně mezi Evropskou komisí, Radou EU a Evropským parlamentem, kde bude Česká republika zastupovat Radu EU jako její předsedající země.

Ke konci letošního června bylo příjemcům proplaceno téměř 520 miliard korun, což je 78,8 procenta alokace programového období 2014 až 2020. Česko je podle MMR v čerpání evropských fondů mezi 27 členskými zeměmi Evropské unie deváté. Na rozvoj regionů v programovém období let 2021 až 2027 bude ČR čerpat 550 miliard korun.

Drony v Českém Švýcarsku objevily několik míst se zvýšenou teplotou

18.08.2022 18:28 Aktualizováno Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Stanjura: Zvažujeme prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Stát zvažuje regulaci cen paliv. Čerpací stanice si výrazně navýšily marže

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

ANO má podle Babiše další dva kandidáty na post prezidenta

18.08.2022 16:22 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Kvůli rostoucí inflaci na potravinách šetří dvě třetiny Čechů, ukázal…

18.08.2022 15:36 Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach…

Ministerstvo může prodloužit omezení vstupu do parku České Švýcarsko

18.08.2022 15:18 Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

Česko podporuje vstup Rumunska do schengenského prostoru, ujistil ministra…

18.08.2022 14:59 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda bude jednat o zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

18.08.2022 14:51 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Podle Rakušana je za tlakem na STAN pokus hnutí ANO vrátit se k moci

18.08.2022 14:27 Vicepremiér, ministr vnitra a šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan, kterého opoziční hnutí ANO…

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Související:

Nejnovější