Červený kříž do Mariupolu nedojel, snahu o evakuaci lidí odložil

Evakuovat civilisty z Mariupolu dnes nebylo možné. Podle světových agentur to večer oznámil Mezinárodní výbor červeného kříže (ICRC), jehož tým se během dne pokoušel do obléhaného města dostat. Musel se však vrátit do Záporoží. ICRC pokus o evakuaci obyvatel města odložil na sobotu, uvedla stanice BBC. Rusko i Ukrajina přitom podle dřívějšího vyjádření Mezinárodního výboru červeného kříže schválily evakuační plán pro těžce zkoušené přístavní město.

Červený kříž evakuuje ukrajinské civilisty

"Tým ICRC, jenž se skládá ze tří vozidel a devíti pracovníků, dnes do Mariupolu nedorazil, ani neusnadnil bezpečný průchod civilistů," uvedla organizace. Pracovníci organizace se museli vrátit do Záporoží, jelikož "opatření a podmínky znemožnily pokračovat" ve snaze o evakuaci. Tu se znovu pokusí zprostředkovat v sobotu. "Pro úspěch operace je rozhodující, aby strany dodržovaly dohody a poskytly nezbytné podmínky a bezpečnostní záruky," dodal ICRC.

Dříve během dne Mezinárodní výbor červeného kříže oznámil, že tým organizace míří do obleženého města. Devítičlenná skupina měla za cíl vyvést z města kolonu asi 54 ukrajinských autobusů a řady soukromých vozidel, podotkla agentura Reuters. Humanitární pomoc však s sebou vzít nemohli, napsal Reuters s odvoláním na mluvčího ICRC Ewana Watsona. Britská BBC předtím uvedla, že konvoj s humanitární a zdravotnickou pomocí pro těžce zkoušené přístavní město obléhané ruskými jednotkami uvázl v Záporoží.

"Máme dnes povolení dát se do pohybu a jsme na cestě do Mariupolu," uvedl dopoledne Watson. Zároveň věřil, že se zástupcům organizace podaří dostat do města, v němž se v extrémně složitých podmínkách nachází kolem 160.000 ze zhruba 400.000 obyvatel, kteří zde žili před válkou. Do dnešní akce se měly zapojit desítky autobusů, odvézt tam humanitární pomoc však nebylo možné, Rusko totiž odmítlo dát potřebné bezpečnostní garance.

Podle zástupce mariupolského starosty Petra Andrjuščenka ruské jednotky od čtvrtka brání tomu, aby se do Mariupolu dostalo sebemenší množství humanitární pomoci. Město podle jeho slov bylo uzavřené pro kohokoliv, kdo by se do něho chtěl dostat. Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko dnes Rusko obvinil z toho, že porušuje své sliby, pokud jde o umožnění přísunu humanitární pomoci do Mariupolu, napsala agentura Reuters.

Evakuační autobusy se podle dřívějších informací ukrajinských zdrojů musely zastavit u Ruskem kontrolovaného Berďansku. Ruské síly dnes povolily odjet z Berďansku 42 autobusům s obyvateli Mariupolu, kterým se povedlo uprchnout z tohoto přístavu do Rusy okupovaného Berďansku po vlastní ose, napsala agentura AP.

Strategicky položený Mariupol na začátku tohoto měsíce obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují. Velká část předchozích pokusů o evakuaci civilistů částečně nebo úplně selhala, z čehož se obě strany viní navzájem. Rusko popírá, že by cílilo na civilisty, čemuž ale protiřečí svědectví místních i novinářů. Podle místních úřadů během obléhání zemřelo ve městě na 5000 civilistů, včetně 210 dětí.

Podle zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyryla Tymošenka se během dneška podařilo z Doněcké, Luhanské a Záporožské oblasti evakuovat 6266 lidí, píše agentura Interfax-Ukrajina. Více než 3000 lidem se podle něj podařilo dostat z Mariupolu.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 15:35 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

Putin se podle Ukrajinců stal terčem atentátu, který se nezdařil

23.05.2022 15:21 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi…

Kvůli Putinovi hladoví miliony lidí po celém světě, píše prestižní server

23.05.2022 15:01 Ruský prezident Vladimir Putin je kvůli své invazi na Ukrajinu zodpovědný za narůstající hlad lidí…

Putin: Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí

23.05.2022 14:36 Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí vlády, ale Rusko dopady západních…

Dánsko a Skotsko hlásí první případy opičích neštovic

23.05.2022 14:07 První případy opičích neštovic dnes oznámilo Dánsko a Skotsko. S odvoláním na místní zdravotnické…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Aktualizováno Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Související:

Nejnovější