Politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Petra Fialy (ODS), zástupci armády i váleční veteráni si dnes u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli 104. výročí vzniku Československa. Tradiční ceremoniál se po dvou letech uskutečnil v plnohodnotné podobě. V roce 2020 byl kvůli koronavirové pandemii zrušen, loni platila omezení.
U hrobu Neznámého vojína položili věnce Zeman, který se loni nemohl aktu zúčastnit kvůli hospitalizaci, dále Fiala, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která s ohledem na nedávné volby vykonává pravomoci předsedy horní komory, zástupci Parlamentu Jan Skopeček (ODS) a Pavel Fischer (nezávislý) či ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.
Vojáky pozdravil Zeman vestoje opřený o hůl, s podporou ochranné služby též vyslechl státní hymnu. Dvacetiminutový ceremoniál na rozdíl od loňska nenarušila mlha. Ve slunečném počasí prolétly po položení věnců nad Prahou dva gripeny, dva letouny L-159, bitevní vrtulník Mi-24/35 a dvě transportní helikoptéry Mi-171.
Akce k založení republiky se dnes konají i na dalších místech republiky. Zeman dnes také jmenuje nové generály a večer udělí státní vyznamenání. V centru Prahy a Brna se chystají protivládní demonstrace. Některé památky a státní instituce také pořádají dny otevřených dveří.
Jako okamžik, kdy se naplnily sny mnoha generací českých lidí a ambice české společnosti, popsal 28. říjen 1918 premiér Fiala. Samostatný stát byl podle něj na svou dobu i neobvyklý v tom, že byl demokratický, že se v něm lidé těšili svobodě.
"Události, válka nedaleko od nás, to vše nám ukazuje, že naše svoboda a demokracie nejsou samozřejmé, že to je něco, o co musíme pečovat," řekl novinářům. Bezpečnost Česku podle něj garantuje členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO).
Fiala se slovenským premiérem Eduardem Hegerem při příležitosti dnešního svátku natočili video, v němž odkazují na společné tradice obou zemí, například respektování lidských práv, svobodu slova nebo respekt ke vzdělání.
Snímek natočili v Bruselu, pravděpodobně během jednání Evropské rady minulý týden, což je podle nich symbolické, neboť reprezentují dvě "suverénní země, které stojí pevně zakotveny v evropském společenství a které jsou postaveny na principech demokracie, svobody a humanity."
Pro českou i slovenskou armádu je dnešní den podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o to významnější, že před 104 lety vzniklo Československo, ale československá armáda ještě o několik měsíců dříve.
Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda. Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea.
Vrcholní slovenští politici ocenili přínos ČSR pro demokracii a rozvoj institucí
První Československá republika (ČSR) byla úspěšným příběhem, řekla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová u příležitosti 104. výročí vzniku někdejšího společného státu Čechů a Slováků. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera ČSR pomohla k rozmachu slovenského jazyka, kultury a vzdělávání. Vrcholní slovenští politici postupně položili věnce u památníku československé státnosti a k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.
"Slovensko se stalo státotvorným národem. Na našem území vznikaly velmi důležité instituce jako Univerzita Komenského a Slovenské národní divadlo, ale i vícero moderních demokratických institutů jako volební právo žen. První Československá republika byla díky osobnostem jako Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik úspěšným příběhem, na jehož základech nyní stojíme," řekla novinářům Čaputová.
""Zakladatelé dokázali vybudovat silný demokratický stát. Stát s ústavou, která garantovala široká práva a svobody všem občanů. Stát, který zavedl všeobecné volební právo i pro ženy a ve kterém došlo k rozmachu slovenského jazyka, kultury a vzdělávání. Právem si proto si připomínáme vznik Československa každoročně velmi rádi," uvedl premiér Heger. Dodal, že vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou bratrské, výjimečné a každým rokem silnější.
Spolu s Hegerem se slavnostního ceremoniálu u památníku československé státnosti a Masarykovy sochy zúčastnil český velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý. Řekl, že i nynější těžká doba upevňuje vztahy mezi Čechy a Slováky.
Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár označil výročí založení ČSR za významný den. Podle něj pro Slováky má v této souvislosti patrně o trochu větší význam 30. říjen; v tento den v roce 1918 se slovenští představitelé Martinskou deklarací přihlásili ke vzniku samostatného československého státu.
Slovensko si výročí založení Československa od loňska připomíná státním svátkem. Na rozdíl od jiných slovenských svátků a na rozdíl od Česka je ovšem tento den na Slovensku běžným pracovním dnem.
Česko zasáhla v závěru uplynulého víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 29 let zemřela po statečném boji s rakovinou Anička Slováčková. Nejbližší s ní byli do poslední chvíle a jeden z nich, konkrétně tatínek Felix Slováček, se v průběhu noci s milovanou dcerou dojemně rozloučil.
Počasí se tento týden začne pozvolna oteplovat. Po krátké mrazivé epizodě denní maxima vyrostou podle ČHMÚ.cz až nad 20 stupňů.
Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.
Nejstarší dcera legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), Dominika Gottová (51), se už několik let snaží najít pevnou půdu pod nohama. Se svým manželem, finským hudebníkem Timem Tolkkim, žije ve Skandinávii, ale jejich situace zdaleka není růžová. Veřejně přiznává, že bez tamního sociálního systému by se ocitli na dně. Žijí totiž převážně ze státní podpory.
Udílení prestižních hudebních cen Anděl mělo mít slavnostní tečku, místo toho se večer proměnil v dramatickou scénu, kterou musela řešit záchranná služba i policie. Před očima svědků byla mladá žena brutálně napadena – útočníkem má být podle dostupných informací rapper známý jako Totally Nothin.
Ben Affleck (52) v posledních měsících neprožíval právě šťastné období. Jeho osobní život se ocitl v krizi, která vyvrcholila v únoru 2025 rozvodem s Jennifer Lopez (55). Jejich manželství, které mělo být pohádkovým návratem dávné lásky, skončilo bez skandálů i bez velkých dramat.
Jiřina Bohdalová je asi nejslavnější českou herečkou, ale její začátky v této umělecké profesi nebyly vůbec jednoduché. Nebylo totiž vůbec jasné, že se herectvím jednou velmi dobře uživí. Legendární herečka původně vydělávala úplně jinak.
Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.
Největšími stálicemi na poli českých talk show jsou Jan Kraus a Karel Šíp. Všechnopárty, tedy pořad druhého jmenovaného, letos oslaví 20 let. Ani po tak dlouhé době se Šíp neubrání srovnání s Krausem. V čem jsou jejich pořady rozhodně odlišné?
Možná jste zaznamenali, že kolem Rudolfa Hrušínského se něco děje. Naštěstí nejde o realitu v osobním životě, pouze se řeší další osud jeho postavy v nekonečném televizním seriálu Ulice. Co se děje?
Kolem kuchaře Radka Kašpárka je v posledních dnech pořádně rušno. Nejprve se řešil rozpad jeho manželství, k tomu se následně přidal konec na Nově. Odůvodnil ho rodinnými důvody. Podle posledních informací se totiž snaží o záchranu vztahu s manželkou Andreou. Jenže se úplně nedaří.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?