Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni

Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji nosí respirátory či roušky, méně chodí do hospod, starší lidé se víc izolují a o trochu víc se využívá práce z domova. Průměrný počet osobních kontaktů byl v červenci kolem 19 týdně. Minulý rok to bylo až 23.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Vyplývá to z další etapy průzkumu Život během pandemie společnosti společnosti PAQ Research, o kterém dnes ČTK informoval sociolog Daniel Prokop. Podle něj ale za poslední měsíc zároveň klesl počet lidí, kteří se testují. Očkování zcela odmítá asi 12 procent lidí.

Průzkum podle Prokopa ukázal, že lidé se nyní i přes pokles míry opatrnosti po zimních vlnách epidemie chrání před nákazou covidem-19 víc než v létě 2020. Rozdíl je podle něj například v tom, že loni v létě nosilo respirátory asi 30 procent lidí a nyní to je přibližně 70 procent. Důvodem může být podle Prokopa i povinnost ochrany nosu a úst na veřejných místech, která loni neplatila. Mezi 26 procenty lidí nad 55 let také podle průzkumu přetrvala tendence nevycházet z domu a izolovat se. Loni bylo takto opatrných 21 procent dotázaných.

"Průměrný počet přímých osobních kontaktů byl během července okolo 19 kontaktů týdně. To je o trochu méně než loni, kdy osciloval mezi 22 a 23," uvedl Prokop. Obavy z nákazy mají podle průzkumu vliv i na návštěvnost restaurací. Chodí do nich 42 procent dotázaných, tedy o sedm procentních bodů méně lidí než loni v červenci. Relativně jde podle Prokopa o pokles o 15 procent. Účast na většině dalších aktivit se podle něj pohybuje kolem loňských hodnot.

Zhruba dvě třetiny respondentů se v průzkumu přihlásilo k alespoň částečné imunitě proti covidu-19, a to díky očkování nebo prodělání nemoci v posledních třech měsících. "Na konci července již 70 procent respondentů vyjadřuje ochotu nechat se naočkovat či již alespoň jednu dávku vakcíny podstoupili," uvedl sociolog. Kolem 12 procent lidí podle něj očkování zcela odmítá. Jejich počet je vyšší mezi mladšími bez maturity a z menších měst, chudými, ženami a lidmi, kteří se nebojí covidu-19. Vyšší ochotu k očkování mají podle průzkumu lidé, kteří v minulosti covid-19 prodělali, nebo znají někoho, kde nemoc měl.

Epidemii podle sociologa pomáhá mírnit i fakt, že díky dovoleným nyní dočasně ubylo lidí na pracovištích na dvě třetiny, čímž se rovněž omezují kontakty. Kolem sedmi procent lidí pracuje nyní zcela z domova a dalších asi osm procent využívá částečný home office, zjistil průzkum. "Pandemie tedy asi nevedla k nárůstu lidí, kteří pracují plně z domova, ale naučila Čechy pobyt na pracovišti a práci z domova kombinovat," sdělil Prokop.

Upozornil zároveň, že za poslední měsíc klesla míra protestovanosti na covid-19. Zatímco v květnu a červnu test podstoupilo 48 procent lidí, v červenci to bylo 38 procent. Testuje se podle něj také méně lidí s příznaky či po rizikovém kontaktu. "Tyto trendy mohou být problematické na začátku září při návratu do škol, z dovolených a na pracoviště," uzavřel.

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější