Češi nejsou pro zákaz držení zbraní, většina by jich ale zpřísnila legislativu, ukazují výsledky lednového šetření agentury STEM. Majitelé zbraní by se podle lidí měli častěji podrobovat lékařským prohlídkám včetně povinných psychotestů. Podle respondentů by se měl také omezit počet zbraní, které může vlastnit jedna osoba.
Pravidla držení zbraní by zpřísnily čtyři pětiny účastníků průzkumu, více než polovina oslovených by byla pro výrazné zpřísnění. Zhruba polovina lidí ale očekává, že v blízké době dojde jen k mírným úpravám zbraňové legislativy.
Osmdesát procent respondentů by bylo pro častější lékařské prohlídky držitelů zbraní a povinné psychotesty. Tři čtvrtiny lidí by omezily maximální počet zbraní, které smí mít jedna osoba pro soukromé účely. Dvě třetiny dotázaných by omezily i množství munice pro jednoho člověka.
Více než polovina lidí by navrhovala, aby se stanovilo, jaké zbraně mohou civilisté držet. Úplný zákaz držení zbraní by podpořila pětina lidí, zhruba stejné množství by pravidla naopak uvolnilo.
Průzkum provedený mezi 18. a 27. lednem na vzorku více než 1000 respondentů ukázal, že zbraň v Česku vlastní jen nepatrné množství lidí, asi sedm procent populace. Přibližně čtyři pětiny lidí uvedly, že zbraň nevlastní a ani to nemají v plánu.
Diskuzi o držení zbraní spustila tragická prosincová střelba v budově Filozofické fakulty UK. Útok v se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve.
Letošní Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, zítra bude do Štědrého dne zbývat týden. Jakub Prachař má ale svým způsobem důvod je nevyhlížet. Téměř každý rok se opakuje scénář, který člověku opravdu není příjemný.
Skupina D se prostřednictvím populárního herce Ondřeje Vetchého rozhodla reagovat na události posledních dní, kdy se začala prověřovat její pomoc Ukrajině. Vetchý uvedl, že tlak vůči skupině zesílil a dosáhl zatím nevídané intenzity. Organizace se proto rozhodla svolat tiskovou konferenci.
Tragédie se v předvánočním týdnu stala v severočeské Kadani. Policisté a záchranáři v úterý vyjížděli na sídliště, kde došlo k pádu dítěte z okna paneláku. Resuscitace byla neúspěšná, událost je předmětem policejního vyšetřování.
Český fotbal po odvolání Ivana Haška stále hledá trenéra reprezentace, ačkoliv tým již odehrál další dva zápasy a potvrdil svou účast v březnové baráži o mistrovství světa v příštím roce. Po Jindřichu Trpišovském odmítl nabídku i jeden zahraniční adept.
Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva i v předvánočním týdnu. Ve věku 96 let zemřel Josef Kubíček, jehož asi nejvíce proslavila role v jednom z nezapomenutelných dílů Třiceti případů majora Zemana.
Americká policie potvrdila spekulace, když z víkendové vraždy slavného hollywoodského režiséra Roba Reinera a jeho manželky obvinila jejich syna Nicka. Reinerovi bylo 78 let, jeho manželce o deset let méně.
Leoš Mareš se sice v pátek, kdy se Česko loučilo s jeho zesnulým kolegou a kamarádem Patrikem Hezuckým, vrátil do vysílání Evropy 2, ale budoucnost populární Ranní show zůstává zahalena tajemstvím. Objevují se ale první informace ze zákulisí.
Policie pokročila s případem únosu dvanáctiletého chlapce ze Zlínska, který v minulém týdnu otřásl Českem. Kriminalisté obvinili pětadvacetiletého muže z pokusu o vraždu. Budou zároveň požadovat, aby podezřelý skončil ve vazbě.
V českých domácnostech už začíná vládnout klidná atmosféra, ale mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou se naopak v jejich podcastu vyskytlo pořádné napětí. Oheň na střeše vzplál kvůli živým vysíláním na sociální síti.
Českem o víkendu otřáslo vyvrcholení případu pohřešovaného chlapce, po kterém se pátralo od čtvrtka. Hoch je sice v pořádku, ale policisté pracují s vyšetřovací verzí, že byl unesen. Už se objevily i první informace o tom, kde byl školák nalezen.
Popová královna Madonna a režisér Guy Ritchie se poprvé po 17 letech sešli, aby společně podpořili svého syna Rocca Ritchieho na jeho umělecké výstavě v Londýně. Rocco Ritchie (25) hrdě sdílel fotografii svých slavných rodičů na Instagramu v pondělí, čímž potvrdil nečekané páteční setkání na výstavě nazvané Talk Is Cheap (Řeči jsou laciné).
Americký prezident Donald Trump vyvolal pobouření svými bezcitnými vtipy na sociálních sítích po oznámení smrti hollywoodského režiséra Roba Reinera. Reiner a jeho manželka Michele byli nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles v neděli. Policie Los Angeles zatkla v souvislosti s jejich úmrtím jejich 32letého syna Nicka Reinera, který zůstává ve vazbě. Kauce byla stanovena na 4 miliony dolarů.