Češi mají opustit Libanon, vyzvalo je ministerstvo zahraničí

Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí, foto: INCORP images
Marek Novotný 1. srpna 2024 16:26
Sdílej:

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV ČR) vyzvalo české občany v Libanonu, aby co nejrychleji opustili zemi kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci, která může vést k přerušení leteckého spojení. Podle ČT24 nabídlo Maďarsko pomoc s evakuací.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake uvedl, že v Libanonu je zaregistrováno nejméně 82 Čechů v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí). Kromě nich se tam však mohou nacházet i další Češi, kteří mohou využít maďarský evakuační let do Budapešti.

MZV ČR na svém webu varuje před cestami do Libanonu vzhledem k současné bezpečnostní situaci. Upozorňuje také, že další zhoršení situace může vést k náhlému přerušení leteckého spojení ze země.

"Mezi Libanonem a Izraelem probíhají příhraniční ozbrojené střety, přičemž celé území Libanonu je ohroženo vzdušnými údery. Situace může rychle eskalovat do otevřeného vojenského konfliktu," uvedlo ministerstvo.

Napětí v regionu vzrostlo poté, co libanonské hnutí Hizballáh potvrdilo, že při úterním izraelském úderu v Bejrútu, který byl reakcí na sobotní raketový útok na Golanské výšiny, zemřel šéf jejich operačního velitelství Fuád Šukr.

Situace se dále zhoršila, když hnutí Hamás oznámilo, že jejich šéf politického křídla Ismaíl Haníja byl zabit při útoku v Íránu, který připisují Izraeli. Izrael se k útoku nevyjádřil.

Stalo se
Světové celebrity
princ Andrew

Jak žije královský vyděděnec? Bývalý princ Andrew o luxus nepřijde

Andrew Mountbatten-Windsor se připravuje na stěhování do svého nového útočiště na královském panství Sandringham. Poté, co byl minulý měsíc nucen opustit své dosavadní sídlo Royal Lodge, pobýval dočasně ve Wood Farm. Jeho novým trvalým domovem se nyní stane usedlost Marsh Farm, která aktuálně prochází rozsáhlou a nákladnou modernizací, aby splňovala standardy luxusního bydlení.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Meghan dostala od Netflixu kopačky. Týden poté se objevila v nemocnici

Meghan Markle se ve čtvrtek postarala o překvapení, když navštívila dětskou nemocnici v Los Angeles. Stalo se tak pouhý týden poté, co streamovací gigant Netflix oznámil ukončení spolupráce s její lifestylovou značkou As Ever. Vévodkyně ze Sussexu se v prostorách nemocnice věnovala malým pacientům, se kterými trávila čas při tvořivých aktivitách.

Světové celebrity
Bruce Willis

Rodina Bruce Willise založila charitativní organizaci

Emma Heming se rozhodla proměnit osobní rodinnou tragédii v pomoc ostatním. Sedmačtyřicetiletá manželka legendárního herce Bruce Willise oznámila ve čtvrtek v New Yorku založení nové charitativní organizace s názvem Emma & Bruce Willis Fund for Dementia Research and Caregiver Support. Fond se zaměří na výzkum frontotemporální demence a podporu pečovatelů, kteří se o nemocné starají.

Světové celebrity
Katie Price

Svatba Katie Price zamávala celou rodinou. Otřásla i hospitalizovanou maminkou

Rodina britské celebrity Katie Price prochází bouřlivým obdobím. Její sestra Sophie v nejnovější epizodě jejich společného podcastu otevřeně promluvila o napětí, které v rodině vyvolala blesková svatba bývalé glamour modelky s podnikatelem Lee Andrewsem v Dubaji. Podle Sophie byla celá rodina tímto nečekaným krokem traumatizována.