Češi nesprávně užívají běžné léky na bolest nebo rýmu, varují odborníci

Lidé dělají chyby v užívání běžných léků, například na bolesti žaludku, obsahujících účinné látky paracetamol či ibuprofen, nebo nosních sprejů a kapek. Ministerstvo chce zvýšit povědomí o možných rizicích, spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími institucemi spustilo při příležitosti Světového dne bezpečí pacientů, který připadá na 17. září, osvětovou kampaň.

Léky

"Špatné užívání léků, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis, a chyby během samoléčby jsou častými příčinami poškození zdraví lidí po celém světě," uvedl zástupce WHO v České republice Srđan Matić. Může jít například o závislosti nebo poškození jater či funkce střev.

Ministerstvo zdravotnictví tak na webu upozorňuje například na to, že účinnou látku paracetamol obsahují i léky volně prodejné a léky na recept, u nichž to pacient nemusí vědět. "Při současném užívání však dochází ke sčítaní dávek paracetamolu a zvyšuje se tak riziko závažného poškození jater," uvedlo ministerstvo.

Akutní či chronické poškození trávicího ústrojí hrozí v případě, že lidé dlouhodobě bez porady s lékařem používají léky na bolest či zánět s účinnými látkami ibuprofen a diklofenak. Jen krátkodobě je vhodné používat také kapky a spreje do nosu. "Důvodem je návykovost těchto účinných látek, které mohou při jejich nadužívání vytvořit závislost, která znamená trvale opuchlou nosní sliznici," píše se na webu.

Stejně tak není bez porady s lékařem doporučeno užívat léky na žaludek, takzvaná antacida, na pálení žáhy a pocit kyselosti v ústech. Odborníci také upozorňují, že projímadla, která pacienti používají při řešení zácpy, by neměla být první volbou při nepravidelnosti stolice. "Základem je dostatečný příjem tekutin, pohyb a strava bohatá na vlákninu. Některá léčiva způsobují zpomalení funkce střev a mohou způsobit až závislost tlustého střeva," uvedli.

Nesprávně bývá podle ministerstva používána také takzvaná nouzová antikoncepce. Správné použití je výjimečně v případech, kdy existuje reálné riziko nechtěného těhotenství. Ideální doba podání je po 12 hodinách, nejpozději do 72 hodin. "Takzvaná 'pilulka po' má být použita pouze ve stavu nouze, a ne jako pravidelná pojistka proti otěhotnění," uvedlo ministerstvo.

Do roku 2015 bylo nutné nechat si lék předepsat lékařem, posledních sedm let je k zakoupení v lékárně. Přípravky tohoto typu obsahují dávku hormonů, která způsobí takové změny děložní sliznice, že je oplodněné vajíčko vypuzeno. Mohou být rizikové pro ženy s onemocněním oběhového systému, žilní trombózou, vysokým tlakem nebo závažným poškozením jater.

Zásadní u většiny léků je nepřekračovat doporučené dávkování. "Klíčem ke správnému užívání léků je dodržet pokyny uvedené v příbalovém letáku. Pacient v něm dostává přesný návod, jak postupovat, aby mu léčivý přípravek skutečně pomohl. Před užitím jakéhokoli léku tedy doporučuji si příbalovou informaci pročíst," uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Pokyny k užívání léku pacient dostane i ústně od lékárníka. "Pokud jsou však potíže závažnějšího charakteru nebo se opakují, snažíme se pacienty motivovat k návštěvě lékaře, protože dlouhodobá samoléčba může mít i závažné negativní důsledky vyplývající z nesprávného užívání léků nebo neřešení skutečné příčiny zdravotních obtíží," řekl prezident České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs.

Témata: lékaři | léky

Rakušan reaguje na demonstraci, varuje před manipulátory

28.09.2022 19:04 Lidé by se podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) neměli nechat zneužít…

Na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci proti Fialově…

28.09.2022 18:15 Aktualizováno V Praze se dnes konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle…

Unijní soud zamítl žalobu Agrofertu na europarlament kvůli utajování…

28.09.2022 11:41 Aktualizováno Tribunál Evropské unie dnes zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se…

Opozice navrhuje přesuny v navýšeném letošním rozpočtu za 48 miliard korun

28.09.2022 10:44 Opoziční poslanci navrhují v novele letošního státního rozpočtu přesuny v celkovém objemu zhruba 48…

V úterý přibylo 4212 nakažených, rostou i počty hospitalizací s covidem

28.09.2022 08:56 Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V…

Peterková je obžalována za lhaní o úmrtích po očkování, hrozí jí osm let…

27.09.2022 20:48 Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po…

Vláda zatím nepočítá s růstem platových tarifů od ledna

27.09.2022 17:54 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Související:

Nejnovější