Češi opět přidali v utrácení

obchodní centra, photo by freestocks
obchodní centra, photo by freestocks, foto: unsplash.com
Jan Hartl 6. srpna 2021 03:16
Sdílej:

Domácí maloobchodní tržby za červen meziročně vzrostly o 7,2 %. Proti minulému měsíci vykázaly růst o 0,6 %. Trhy čekaly nižší růst, takže z tohoto úhlu pohledu se jedná o slušný výsledek.

Češi nadále více utrácejí za nepotravinářské zboží, kde tržby maloobchodníků vzrostly o 9,9 %. Specializovaným prodejnám s počítači a komunikačními zařízeními vzrostly tržby o 24 %. Dařilo se ale i maloobchodníkům specializující se na kosmetiku, (růst tržeb o 11,4 %) nebo na oděvy a obuv, kde byl růst o 10,8 %.

Češi se vrací do kamenných obchodů. Růst tržeb internetových obchodů byl sice stále velmi silný a sice 14,5 %, zdaleka se již však nejedná o tržby vyšší než dvacet či třicet procent. Procentuální pokles zájmu o e-shopy bude nejspíš trvat i nadále, avšak nic to nezmění na dlouhodobě rostoucí oblíbenosti. Do celé věci totiž zasahuje vysoká srovnávací základna s loňským rokem, kdy nákup přes internet byla prakticky jediná možnost nákupu. 

Dnešní dobrý výsledek maloobchodních tržeb jde na vrub především dvěma faktorům. Jedním je fakt, že lidé skutečně více utrácejí. Nucený půst v nakupování z uplynulých měsíců si kompenzují zvýšenou spotřebou téměř ve všech oblastech života. Obava o budoucí příjmy Čechům nebrání ve zvýšené poptávce. Čas na uspořené rezervy, které nemohli utratit v době lockdownů, přichází nyní. Druhým důvodem dnešního výsledku je nízká srovnávací základna z loňského roku. S tímto faktorem se budeme potýkat ještě dlouhé měsíce a plně vyprchá až v prvním čtvrtletí 2023.

Stalo se
České celebrity
Dáda Patrasová

Nový problém u Dády Patrasové. Felix Slováček prozradil, v čem spočívá

Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se změní už dnes. Podle předpovědi má zapršet

Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty. 

Domácí
Petr Fiala

Spolu představilo program pro sněmovní volby. Fiala vyrazí do regionů

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.

České celebrity
Mahulena Bočanová

Mahulena Bočanová ve válce s podvodníky. Někdo se za ni vydává

Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.